Konfiguracja w Dimmer do współpracy z Bypass
Podane w filmie parametry są niezmienne w kolejnych wersjach centrali FIBARO. A więc jeśli oglądasz ten kurs i masz centralę FIBARO HC3, Yubii lub inną, to nazwy parametrów i ich wartość są dalej aktualne.
Poniżej parametry, które należy sprawdzić przy pracy z Bypass
Par.30 - Tryb sterowania obciążeniem
Po podłączeniu Bypass należy ustawić sposób, w jaki Dimmer będzie sterować mocą podłączonego obciążenia. Bypass wymaga, aby było to zbocze opadające (trailing edge) - wartość = 1.
Par.31 - Tryb sterowania obciążeniem wykryty podczas kalibracji (parametr tylko do odczytu)
Tutaj sprawdź, czy Dimmer faktycznie pracuje w wybranym w pkt.30 trybie sterowania obciążeniem. Jeśli masz podpięty Bypass, to musi tu być wartość = 1 (zbocze opadające)
Par.32 - Tryb On/Off
Jeśli wykorzystujesz Dimmer z żarówką nieściemnialną (niezależnie od tego czy masz Bypass, czy nie) to koniecznie wybierz tu tryb ściemnianie niemożliwe (wartość =1)
Par.33 - Wykryty podczas kalibracji status możliwości ściemniania obciążenia (parametr tylko do odczytu)
Tutaj zobacz czy system faktycznie przyjął nastawę zgodną z twoimi oczekiwaniami określonymi w pkt.32. Jeśli chcesz tylko załączać światło on/off bez ściemniania, to wartość powinna być = 1
Par.13 - Wymuszenie autokalibracji
Pamiętaj, że jeśli **podłączysz Bypass **do lampy, to musisz wymusić kalibrację z podłączonym Bypass, wartość = 2
Dimmer 2:
https://www.fibaro.com/pl/products/dimmer-2
Dimmer 2 dokumentacja:
https://manuals.fibaro.com/dimmer-2/
Dimmer, czyli ściemniacz to jeden z najbardziej uniwersalnych wyłączników do sterowania lampami w domu. Za jego pomocą:
- załączysz i wyłączysz oświetlenie
- płynnie wyregulujesz jego jasność 0-100%
- zautomatyzujesz oświetlenie nawet wtedy gdy nie masz przewodu NEUTRALNEGO w puszce podtynkowej (co jest standardem w większości instalacji oświetlenia).
Dimmer FIBARO to jedyne urządzenie, które pozwala na podłączenie obwodu 2-przewodowego, a więc takiego, w którym brakuje przewodu neutralnego.** **
Zarówno wersja puszkowa - Dimmer2 jak i wersja z przyciskiem - Walli Dimmer pozwolą ci na sterowanie światłami on/off lub 0-100% w sytuacji bez przewodu neutralnego.
Filmy instruktażowe w tym kursie dokładnie wyjaśniają jak podłączyć oświetlenie do dwóch wyłączników schodowych, gdy w obu puszkach nie ma przewodu neutralnego. Wiedzę zawartą w kusie z powodzeniem wykorzystasz również w sytuacji gdy sterujesz oświetleniem z jednego wyłącznika.
Rozwiązania pokazane w tym kursie pozwolą Ci na:
- zwiększenie bezpieczeństwa w domu, dzięki ściemnialnemu oświetleniu np. dla drogi nocą do łazienki
- zyskanie oszczędności wynikających z automatycznego gaszenia światła lub ograniczenia mocy (jasności) lampy po zainstalowaniu Dimmer'a. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dodanie czujnika ruchu, który sam zapali światło w odpowiednim momencie. Kompleksowe sterowanie zagwarantuje Quick App - Czasowy Wyłącznik Światła
- poczucie komfortu u dziecka podczas jego zasypiania redukując moc światła w jego pokoju do minimum
- zapewnienie luksusu - automatycznego sterowania oświetleniem nawet w sytuacji kiedy w **puszce podtynkowej brakuje ci żyły neutralnej, **co jest standardem w instalacjach oświetlenia w naszych domach
- rozpoznawanie żarówki LED, która może być ściemnialna, czyli można będzie ją podłączyć do regulatora DIMMER2.