Z Techniką Za Pan Brat

Czy picie wody zmiękczonej ograniczonej w wapń jest bezpieczne?

Wśród poruszanych przeze mnie zagadnień np. dronów lub inteligentnych odkurzaczy, spore zainteresowanie czytelników wzbudza tematyka zdrowej wody i jej uzdatnia, a zwłaszcza „woda zmiękczona”

Zdjęcie z portalu http://zdrowawoda.net
System zmiękczania wody dostarczony przez http://zdrowawoda.net

✅ Stąd też zagadnieniu wody zmiękczonej poświęciłem oddzielny artykuł o tytule “Woda miękka jak aksamit w kranie i pod prysznicem” na blogu już jakiś czas temu

oraz film na YouTube, w którym dokonuję pomiaru twardości mojej wody oraz demonstruję system zmiękczania i filtrowania wody, który mam u siebie w domu. Dzięki temu systemowi mam smaczną, miękką i czystą wodę każdego dnia:

Pomiar twardości wody metodą kropelkową
Prezentacja zmiękczacza wody iqSoft firmy Erie Water Treatment

❓Wszystko pięknie, ale pewnie sobie zadajesz pytanie, czy oczyszczanie wody jest dla twojego organizmu zdrowe? Czy picie wody zmiękczonej, a więc bez normalnej ilości wapnia jest bezpieczne?

❓To samo pytanie odnośnie do ilości wapnia w wodzie filtrowanej zadałem dietetykom z portalu abcZdrowie, oto odpowiedź na moje pytanie: “Czy wyeliminowanie wapnia przez zmiękczenie wody nie będzie szkodliwe dla zdrowia?”.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to wręcz niewskazane, aby pić wodę zmiękczoną wyjałowioną, ale po chwili zastanowienia i skonfrontowania tego pytania ze specjalistami od żywienia (link poniżej), odpowiedź jest następująca ….

…aby dzienne zapotrzebowanie wapnia uzupełniać produktami roślinnymi i cieszyć się bardzo dobrą jakością wody w kranie pomimo częściowego usunięcia minerałów: https://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-wyeliminowanie-wapnia-przez-zmiekczenie-wody-nie-bedzie-szkodliwe-dla-zdrowia

👍 Oczywiście, że powinniśmy codziennie dostarczać naszemu organizmowi wapń i magnez. Specjaliści piszą o dawce mniej więcej 800mg jonów wapnia dziennie.

❓ Ale czy taka dawka może być dostarczona tylko w pitnej wodzie?

Nie ‼

Średnie stężenie wapnia w sieciach wodociągowych w Polsce waha się od 20 do 90 mg/litr w zależności do regionu. Oznacza, to, że aby codziennie dostarczyć wymaganych 800mg należałoby wypijać minimum 10 litrów wody (bez zmiękczenia) ?!?

😰 10 LITRÓW !!! 😰

A TO niemożliwe, prawda❓

😄 Dlatego się tym nie przejmuję i wolę cieszyć się miękką, czystą i pachnącą wodą w swoim domu każdego dnia odpowiednio oczyszczoną – wodą zmiękczoną.

😄 Braki wapnia uzupełniam przede wszystkim jedząc owoce, orzechy i sałatki.

😄 Woda zmiękczona – miękka woda poprawia smak herbaty i kawy, ułatwia czyszczenie sanitariatów, przyczynia się do mniejszego zużycia sprzętów AGD pozwalając zaoszczędzić nawet do 2500 PLN w roku

Jak zaoszczędzić 2500 PLN w roku ??

Zgadnieniu temu poświęciłem ponad 2 godzinny film instruktażowy dedykowany dla Ciebie o ile chcesz:

 • aby herbata i kawa miała dobry smak i aromat
 • podczas kąpieli chcesz cieszyć się dużą ilością piany
 • po kąpieli chcesz czuć, że skóra jest aksamitna i nawilżona
 • chcesz szybko i skutecznie doprowadzić sanitariaty w domu do schludnego wyglądu tzn. skrócić czas i trud czyszczenia zacieków i kamienia
 • lubisz sam bez przeszkód przerobić istniejącą instalację hydrauliczną celem rozbudowy lub modernizacji
 • usunąć wycieki i nie spowodować zalania domu
 • w porę zapobiec gromadzeniu się kamienia i awariom w urządzeniach AGD i kotłach CO 

a w konsekwencji realnie zaoszczędzić do 2500 PLN na rok

Jeśli to zagadnienie Cię interesuje, to zajrzyj na podane poniżej dwa portale (do wyboru) i pobierz kurs wideo. Bardzo proszę o uwagi i sugestie.

Film na paltformie Ekademia

Film na platformie eMentor

Przegląd zagadnień poruszanych w filmie instruktażowym – „Uzdatnij wodę i oszczędzaj do 2500 PLN/rok”


A Ty jaką wodę masz w kranie?

Jak sobie radzisz z problemem twardej wody?

Czy woda, którą pijesz jest filtrowana? W jak sposób?

Łukasz Gawryjołek

2 thoughts on “Czy picie wody zmiękczonej ograniczonej w wapń jest bezpieczne?

 1. GK

  A jak się odniesiesz do tego artykułu,
  W szczególności do części:
  Znaczenie zdrowotne ma picie wód twardych, na co wskazują liczne doniesienia naukowe. Dwoma czynnikami, od jakich zależy twardość wody są stężenia wapnia i magnezu. Związek między twardością wody, a zachorowaniami na choroby naczyniowe był pierwszy raz opisany przez japońskiego chemika Kobayashi w 1957 r. Wykazał wyższe współczynniki umieralności na choroby naczyń mózgowych w obszarach z kwaśniejszą (miękką) wodą, w porównaniu do tych z bardziej zasadową (twardszą) wodą używaną do picia.

  Przewlekły niedobór magnezu połączony ze zmniejszeniem jego stężenia w mięśniu sercowym, związany z niewystarczającą podażą, szczególnie z ubóstwem tego jonu w wodzie, może spowodować chorobę mięśnia sercowego. Badania epidemiologiczne ustaliły odwrotną zależność między twardością wody pitnej, a umieralnością na choroby sercowo-naczyniowe (u dorosłych i u niemowląt). Picie wody twardej zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, a spożywanie wody miękkiej prawdopodobnie je zwiększa. Spośród składników zawartych w wodzie magnez najsilniej zapobiega umieralności z powodu tych chorób.

  1. iLutan Post author

   Drogi czytelniku. Bardzo dziękuje za tak szczegółowy opis. Tak, czytałem kiedyś i się zgadzam, że picie wody bogatej w magnez i wapń jest zdrowsze i dla tego określa się minimalną dawkę na dzień dość wysoko.

   Moja dygresja dotyczyła tego, że picie wody miękkiej (a więc o mniejszym stężeniu wapnia i magnezu) należy wspomagać potrawami roślinnymi, gdyż picie wody nawet bardzo bogatej w te minerały nie wystarczy, no, chyba że wypijemy min. 10 litów na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 8 =