Sterowanie kaloryferem bez zakupu centralki czy to jest możliwe?

Głowica Zamel RGT-01 na kaloryferze

Po opublikowaniu artykułu “Jak oszczędzić z pomocą inteligentnego ogrzewania w zwykłych kaloryferach?” otrzymałem wiele zapytań o to, czy istnieje tanie i proste rozwiązanie do sterowania kaloryferem, bez kupna centralki.

Okazuje się, że istnieje.

Aby Ci przybliżyć takie rozwiązanie, zamontowałem u siebie na kaloryferze i przebadałem autonomiczny nowoczesny termostat Zamel RGT-01. Ze swoimi pierwszymi spostrzeżeniami i ogólnym opisem działania urządzenia dzielę się z Tobą w tym artykule i na poniższym filmie 🙂

Głowica termostatyczna – Zamel RGT-01

Firma Zamel, która na polskim rynku istnieje od 30 lat i znana jest z produkcji urządzeń elektrotechnicznych w tym inteligentnego oświetlenia LED LEDIX, zdalnego systemu sterowania  EXTA FREE w 2016 roku postanowiła wejść na rynek urządzeń inteligentnego domu, tworząc linię EXTA LIFE.

Jednym z jej produktów jest termostat, a dokładniej elektroniczna głowica termostatyczna Zamel RGT-01, która może pracować niezależnie (autonomicznie).

Głowica RGT-01 firmy Zamel
Głowica Zamel RGT-01
Głowica Zamel RGT-01 na kaloryferze
Głowica Zamel RGT-01 na kaloryferze

Istotne jest tu słowo “może” gdyż jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozbudować swój system o kolejne produkty linii EXTA LIFE lub umożliwić sterowanie pracą kaloryfera zdalnie, to istnieje możliwość podłączenia głowicy do modułu nadrzędnego (EFC-01) – kontrolera EXTA LIFE. Jednak w tym artykule nie będę się zajmował tym rozbudowanym przypadkiem, tylko pokaże jak szybko można uruchomić głowicę RGT-01. Pełną dokumentację wraz z parametrami technicznymi, znajdziesz pod adresem producenta https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-life-inteligentny-dom/odbiorniki/rgt01

Głowica firmy Zamel jest wielkości pięści, z dużym czytelnym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i kilkoma przyciskami wokół niego. Dzięki temu interfejsowi możliwe jest ustawianie wielu parametrów pracy głowicy, w tym zadanej temperatury i harmonogramów pracy.

Duży, czytelny wyświetlacz podczas pracy pokazuje wiele informacji w tym między innymi temperaturę powietrza pokoju, dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury, harmonogramy, stan urządzenie itd.

Wyświetlacz głowicy RGT-01 firmy Zamel
Wyświetlacz głowicy Zamel RGT-01

Co należy zrobić, aby uruchomić głowicę

Producent sprzedaje urządzenie, które jest od razu po kalibracji gotowe do pracy, co jest bardzo cenną cechą w dzisiejszych czasach. Po odkręceniu starej głowicy kaloryfera i wkręceniu nowej oraz wyjęciu plastikowej taśmy – zabezpieczenia baterii przed rozładowaniem podczas składowania, urządzenie jest gotowe do pracy.

Pierwsza rzecz, jaką głowica wykona jest auto kalibracja, aby poznać zakres pracy trzpienia w Twoim zaworze. Wszystkie problemy, jakie mogłaby napotkać podczas tej czynności są zgłaszane na wyświetlaczu. Po zaliczeniu procesu kalibracji, urządzenie już zaczyna regulować temperaturę w pokoju.

Aby sprawdzić, jaka jest nastawa dla zadanej temperatury w trybie manualnym (domyślny tryb nowego urządzenia) należy nacisnąć przycisk o oznaczeniu P i za pomocą przycisków plus/minus ustawić zadaną temperaturę. Zatwierdzamy wybór przez ponowne naciśnięcie przycisku P.

I to już wszystko, co jest wymagane, aby głowica Zamel RGT-01 utrzymywała temperaturę w pokoju.

Niewiele, prawda?

Praca według harmonogramu

Na wyświetlaczu możesz przeglądać naprawdę wiele ekranów menu i nastaw, które są szczegółowo opisane w załączonej do urządzenia dokumentacji. Ich opis tu pominę, nie mniej jednak warto wspomnieć m.in.: o nastawie, określającej siłę, z jaką silnik zaworu będzie używać do przesuwania trzpienia zaworu, nastawie histerezy, czy szczegółowej nastawie harmonogramów.

Harmonogramy są drugim sposobem pracy urządzenia. W stosunku do opisanego powyżej trybu manualnego. Harmonogramy określają temperaturę  dla każdego dnia tygodnia z osobna z rozdzielczością co 30 minut. Praca z harmonogramem wymagać będzie większej wprawy w poruszaniu się po menu głowicy i  ustawienia aktualnego czasu.

Nastawa harmonogramu bezpośrednio na głowicy
Nastawa harmonogramu bezpośrednio na głowicy Zamel RGT-01

Dodam tylko, że bardzo pozytywne wrażenie  wywołał na mnie fakt, że do pracy z harmonogramami jest wykorzystywany interfejs graficzny wyświetlacza LCD ułatwiający określenie godzin pracy harmonogramu za pomocą dużej tarczy zegara.

Niektóre dodatkowe funkcje głowicy

Kolejną funkcją, która mi osobiście się bardzo spodobała, jest ręczna opcja natychmiastowego wyłączenia grzania w sytuacji otwarcia okna. Wystarczy po otwarciu okna nacisnąć jednocześnie przycisk plusa i minusa przez 5 sekund, aby ją uruchomić.

Po jej aktywacji kaloryfer zostanie wyłączony na maksymalny czas 30 minut albo do momentu naciśnięcia dowolnego przycisku na obudowie.

Nawiązując do jednego z moich poprzednich artykułów „Jak oszczędzić z pomocą inteligentnego ogrzewania w zwykłych kaloryferach?” wyłączanie grzejnika na czas wietrzenia pomieszczenia jest bardzo istotną sprawą dla naszego budżetu i ekonomii. W związku z tym jestem zadowolony, że producent już dziś daje możliwość wyłączenia grzania przez interfejs urządzenia i mam nadzieję, że w przyszłości urządzenie samo rozpozna otwarcie okna.

Podsumowanie

Termostat Zamel RGT-01 kosztuje około 300 PLN i pozwala na zaawansowane sterowanie pracą grzejnika (kaloryfera). Może zostać dodany do szerszego systemu sterowania w przyszłości.

W wersji minimalistycznej — otrzymujemy autonomiczne zaawansowane urządzenie, które jest łatwe w obsłudze,a jednocześnie oferuje dużą ilość rozbudowanych ustawień dla zaawansowanych użytkowników.

A co najważniejsze po wyjęciu z pudełka można go zacząć używać już po kilku minutach prostego montażu i jednej nastawy – temperatury zadanej.

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszam do napisania komentarza.

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print