Jak zaoszczędzić dzięki miernikowi energii elektrycznej ZAMEL MEW-01?

W każdym domu jest zainstalowany licznik energii elektrycznej na podstawie którego rozliczamy się za prąd. 


Licznik ten (posiadający certyfikat MID – europejską dyrektywę dla przyrządów pomiarowych) – pozwala dostawcy energii elektrycznej na odczyt wielu parametrów i odpowiednie rozliczenie pobranego prądu w każdym miesiącu. Jednak interfejs graficzny tego miernika pozostawia wiele do życzenia i brak w nim możliwości podglądu danych na smartfonie.

Alternatywą jest użyteczny i prosty w obsłudze monitor energii elektrycznej taki jak model MEW-01 firmy Zamel (montaż miernika na filmie w dalszej części artykułu).

Rozdzielnia elektryczna z miernikiem energii MEW-01 Zamel

W artykule opiszę jak w prosty sposób zamontowałem miernik energii elektrycznej MEW-01 Zamel w domu i jakie użyteczne dane można z niego wyświetlić na smartfonie.

Czy warto wiedzieć ile zużywamy prądu w domu?

Odpowiedź  jest oczywista…

Tak. 

Ta wiedza pozwoli Ci ograniczyć miesięczne rachunki za prąd.

Na początek warto zwrócić uwagę, że monitor energii MEW-01 firmy Zamel pozwala na obserwację poboru energii elektrycznej nie tylko w postaci liczb, ale także za pomocą różnych wykresów prezentowanych na Twoim smartfonie.

Uwaga: W dalszej części artykułu będę pokazywać wiele ekranów z mojego smartfona. Będą one przedstawiały dane zebrane po paru dniach pracy w moim domu. Napisy na zrzutach ekranowych są w języku angielskim ze względu na język angielski, który mam ustawiony w telefonie. Jeśli system operacyjny byłby w języku polskim (dotyczy systemów iOS i Android) to aplikacja będzie także w języku polskim.

Według mnie, najlepszym sposobem przedstawienia wielu zmiennych parametrów, czyli ilości energii, jaką zużywasz w każdym dniu, tygodniu czy miesiącu jest przedstawienie jej w postaci graficznej na różnych wykresach, które można także wyeksportować do Excela.

Patrząc na wykresy generowane przez MEW-01, już na pierwszy rzut oka zauważysz kilka rzeczy, które przeanalizuję na moim przykładzie. Taka szybka analiza pozwoli na wprowadzenie pewnych optymalizacji, a w rezultacie zmniejszenie kosztów za prąd elektryczny.

Cykl dniowy (tutaj zakres 2,5 dnia, z rozdzielczością około 1 godz)
Dwutygodniowy przebieg zużycia energii elektrycznej

1) Zauważyłem (zobacz wykres powyżej z miernika MEW-01), że przebiegi poboru energii cyklicznie się stabilizują. Te ustabilizowania  pojawiają się w nocy jednak nadal są dość wysokie. Średnio wynoszą 0.2 kWh. Przeliczając ten wynik na waty dowiemy się , że podczas snu w każdej godzinie gdzieś jest zużywane 200 W energii.

Wiesz co to znaczy? 

Oznacza to, że nawet podczas nocy sporo urządzeń w domu wciąż pobiera energię! Odnosi się to do tak zwanego trybu “Stand-by”, który jest standardem w takich urządzeniach jak telewizor, komputer, wzmacniacz, DVD player, konsola, radio itp. Udział w wykorzystaniu prądu mają również urządzenia, które pracują non stop: Wifi, router, stacja inteligentnego domu, media player/serwer czy lodówka, jednak tych urządzeń nie będziesz wyłączać w nocy.

Wniosek: zamiast zostawiać urządzenia w trybie “Stand-by” wyłącz je. 

Rezultaty: Zobacz na powyższe przebiegi nocne (23 wieczorem – 6 rano) dla kilku dni. Jeden z nich (ten ostatni po prawej) pokazuje noc, kiedy odłączyłem zasilanie od urządzeń, które normalnie przechodzą w stan gotowości “Stand-by”. Po całkowitym wyłączeniu TV, komputera, dekodera, odtwarzacza, konsoli, serwera średnia moc pobierana wyniosła 0,1 kWh, a więc o połowę mniej!!!

Według Ciebie to dużo czy mało?

Poniższe proste wyliczenie, pokaże Ci realne oszczędności.

Zaoszczędzony 0,1 kWh to 100 W w ciągu każdej godziny. Przyjmę mniej optymistyczną wersję, że będzie to 80 W. Nocnych godzin jest około 6, czyli 80W * 6 = 480 W.  480 W to odpowiednik normalnej żarówki 80 W palącej się przez całą noc !

A ile to mocy pobieranej w kWh w całym roku?

0,08 kWh * 6 * 365 = 175,2 kWh w ciągu całego roku, a przyjmując, że 1 kWh kosztuje mniej więcej 0,55 PLN, mamy

Około 100 PLN za rok za tryb stand-by

A więc prawie 1000 PLN po 10 latach za tryb stand-by !!

A to już robi wrażenie, prawda?

Pozostaje pytanie, czy łatwo jest wyłączyć urządzenia tak, aby w ogóle nie pobierały prądu i czy nie będzie to dla Ciebie męczące, gdy następnego dnia usiądziesz wygodnie na kanapie z pilotem w ręku i nie będziesz w stanie włączyć np. telewizora (bo nie będzie reagował na sygnał pilota).

Rozważenie tej kwestii pozostawiam Tobie….

2) Piki na wykresie szybko wyjaśnię. Znaczne i krótkotrwałe wzrosty poboru mocy to okresy gotowania wody w czajniku o mocy 2 kW lub odkurzacza (1.7 kW) oraz pracy pralki ze zmywarką i lodówką, co skumulowane razem daje takie wysokie piki na wykresie zauważalne już przy rozkładzie godzinowym (zdjęcie poniżej).

Wysokie krótkotrwałe wzrosty wykorzystania energii – „piki”

3) Przeanalizuję, teraz kiedy wzrasta moc pobierana w ciągu dnia lub tygodnia. Czy są to duże wzrosty i czy utrzymują się na wysokim poziomie? Czy jest w ich występowaniu jakaś regularność? 

Cykliczne zapotrzebowanie mocy w dzień i noc – lipiec
Cykliczne zapotrzebowanie mocy w dzień i noc – sierpień

Z  powyższych wykresów widać, że każdego dnia roboczego w okresie letnim od godz: 7 rano do godz 23 następuje większe zapotrzebowanie na energię elektryczną (górne części wykresu). 

Wniosek: znając czas największego zapotrzebowania na energię elektryczną należy zweryfikować czy nie będzie opłacalne posiadanie różnych taryf energetycznych.

Rezultaty: dziś mam umowę na taryfę G11 – “Komfortową”, która ma stałą cenę za 1 kWh przez całą dobę w każdym dniu tygodnia.

Na podstawie powyższych wykresów rejestrujących faktyczną pobieraną energię elektryczną  przez całe gospodarstwo domowe, widać, że jest ona wyraźnie zróżnicowana i można rozpatrzeć zmianę na dwie różne taryfy energetyczne.

4) Kolejną różnicą, którą widać na każdym z wykresów miernika MEW-01 to nierównomierność obciążenia faz. Kolory w każdym słupku na wykresie obrazują ilość energii jaka została zużyta przez poszczególne fazy. 

Widać, że faza 1 (na wykresach kolor niebieski) zajmuje znacznie więcej całościowego udziału zużycia energii niż dwie pozostałe fazy (fiolet i pomarańcz). A różnice te są głównie zauważalne na specjalnym wykresie kołowym konsumpcji faz (zdjęcie poniżej).

Udział faz

Wniosek: Niestety moja instalacja elektryczna położona przez dewelopera nie należy do najlepszych :-). Najbardziej energochłonne urządzenia są podłączone do fazy 1. Oznacza to, że prąd jaki jest pobierany przez fazę 1 jest znacznie większy niż przez pozostałe fazy i może dojść do zadziałania wyłącznika nadmiarowo-prądowego (eski). U mnie na szczęście eska jeszcze nie zadziałała, ale to wcale nie oznacza, że przewody się nie grzeją z przeciążenia fazy 1.

Dzięki temu, że graficznie widzę udział fazy 1 zmierzonej przez miernik MEW-01 wniosek nasuwa się jeden. Nie mogę podłączać więcej nowych energochłonnych odbiorników do fazy 1. Muszę pomyśleć jak przepiąć niektóre urządzenia z fazy 1 na inne celem zmniejszenia obciążenia fazy 1.


Jak widzisz warto jest wiedzieć ile energii elektrycznej zużywasz i przeprowadzić taką prostą analizę. Ja dopóki nie miałem na stałe podłączonego własnego miernika energii jak ten Zamel MEW-01 nie zdawałem sobie sprawy, że:

 • tak dużo energii w roku jest pochłaniane przez urządzenia teoretycznie “wyłączone”,
 • moja faza 1 jest tak mocno obciążona, 
 • taryfa G11 nie jest idealna dla sposobu, w jaki zużywam prąd w gospodarstwie.

Montaż miernika 

Cały proces montażu nagrałem i udostępniam poniżej

Montaż miernika energii Zamel MEW-01

Miernik energii MEW-01 firmy Zamel wymaga osadzenia go na szynie DIN w rozdzielni elektrycznej domu i podłączeniu zaledwie kilku przewodów zasilania i pomiarowych. 

Miernik energii MEW-01 Zamel

Ma on możliwość pomiaru zarówno 3 faz, jak i 1 fazy jeśli rozdzielnia obsługuje tylko jedną fazę. 

Do mojego miernika MEW-01 podałem napięcie w sposób bezpieczny z zabezpieczenia różnicowo i nadmiarowo-prądowego. Sam miernik jest wyposażony w 3 przekładniki prądowe, które zamontowałem bezinwazyjnie na przewodach zasilających całą rozdzielnicę, tak aby pomiar prądu był globalny.

Przekładnik prądowy

Po zakończonym fizycznym montażu miernika MEW-01 pozostaje zainstalować odpowiednią aplikację o nazwie Supla. https://www.supla.org/pl/

Supla to projekt rozwijany na zasadach “open source” – otwartego oprogramowania i otwartego sprzętu do sterowania wyposażeniem domu lub firmy z wykorzystaniem sieci LAN oraz WiFi. 

Firma Zamel, producent omawianego miernika energii MEW-01, dołączyła do projektu Supla już w 2016 co oznacza, że jeśli masz już jakieś inne urządzenia zarządzane z systemu Supla, z powodzeniem dodasz do nich i ten miernik energii.

Innym systemem zarządzania inteligentnymi urządzeniami w domu jest aplikacja ExtaLife, która pozwala na sterowanie opisywanym w poprzednim artykule wyłącznikiem światła ROP-21

oraz głowicą termostatyczną RGT-01.

Jestem przekonany, że firma Zamel umożliwi w niedalekiej przyszłości obsługę swoich urządzeń z obu systemów co pozwoli sterować wieloma urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie niezależnie od posiadanego systemu.

W załączonej instrukcji montażowej do miernika zostały szczegółowo opisane kroki, jakie należy wykonać, aby dodać miernik energii do chmury Supla i uruchomić aplikację z miernikiem na smartfonie. 

Co mierzy miernik MEW-01? 

Oprócz opisanych wykresów aplikacja na smartfon pozwala odczytywać wiele wielkości fizycznych mierzonego prądu. Wielkości te pojawią się automatycznie w języku polskim jeśli język polski będzie wybrany jako język podstawowy obsługi twojego smartfona.

Na pierwszym ekranie (poniżej) z listą urządzeń jest widoczna zsumowana całkowita moc pobierana przez gospodarstwo domowe od momentu instalacji miernika.

Ekran główny urządzeń widocznych przez system Supla, tu widget miernika

Na drugim ekranie pojawiają się szczegółowe parametry takie jak (na zdjęciu poniżej paramatery z mojego miernika MEW-01):

1) Parametry wspólne dla wszystkich faz:

Zużyta energia czynna od chwili montażu miernika (Forward active energy) 120,69561 kWh

Zużyta energia czynna w tym miesiącu (Consumption in the current month) 120.70 kWh

Koszt energii bieżącego miesiąca (The cost in the current month) 78,45 PLN

Całkowity koszt energii od montażu miernika (Total cost) 78,45 PLN  

Ostatnie dwa parametry są szacunkowymi kosztami na podstawie podanej wartości jednego 1kWh w serwisie Supla https://www.supla.org/pl/. Zamel zamierza w przyszłości poprawić dokładność obliczania kosztów energii poprzez umożliwienie wprowadzenia w systemie paru stref energetycznych.

Parametry wspólne i indywidualne dla każdej z faz

2) Parametry indywidualne dla każdej z faz to (dane przykładowe): 

 • Częstotliwość (Frequency) 50,00 Hz
 • Napięcie (Voltage) 240,58 V
 • Natężenie (Current) 1,04 A
 • Moc czynna (Active Power) 166,13 W
 • Moc bierna (Reactive Power) 5,35 Var
 • Moc pozorna (Apparent Power) 200,78 VA
 • Współczynnik mocy (Power Factor) 0,73 rad
 • Kąt fazowy (Phase angle) 6,60 stopnie
 • Moc czynna pobrana (Forward active Energy) 83,95 kWh
 • Moc czynna zwrócona (Reverse active Energy) 0,00 kWh
 • Moc bierna pobrana (Forward reactive Energy) 0,80 kVarh
 • Moc bierna zwrócona (Reverse reactive Energy) 8,71 kVarh

Jeśli ilość i znaczenie powyższych parametrów przyprawia Cię  o zawrót głowy to gorąco polecam tłumaczenie Radka z portalu “Elektryka dla każdego” https://elektrykadlakazdego.pl/ , który w sposób bardzo przystępny z porównaniem do piwa i pianki na wierzchu kufla tłumaczy znaczenie różnych rodzajów energii :-).  https://elektrykadlakazdego.pl/moc-czynna-1/

Podsumowanie

Szybkie zainstalowanie miernika energii takiego jak Zamel MEW-01 (tak jak w moim przypadku) od razu pozwoli ci na zorientowanie się ile i w jakich okolicznościach zużywasz energię elektryczną w swoim domu

Wiedza taka uzyskana po odczytaniu wykresów pozwoli Ci na odpowiednie działania i obniżenie kosztów miesięcznych za wykorzystany prąd elektryczny.

Oczywiście innym sposobem obniżenia kosztów jest produkcja prądu elektrycznego we własnym zakresie przez fotowoltaiczne panele słoneczne, o czym pisałem w artykule: “Jak panele słoneczne pomogą w zmniejszeniu rachunków za prąd?”

Mam nadzieję, że przedstawione sposoby analizy wykresów będą dla ciebie przydatne i przyniosą oszczędności w Twoim domu.

Podziel się swoimi uwagami i tym jaki plan energetyczny jest najlepszy dla ciebie.

image_pdfimage_print