Chudnij i ćwicz z Trikke, czyli hulajnoga ale inaczej

W tym postcie chciałbym napisać trochę na temat moich zainteresowaniach Trikke (Trikkiem). Ostatnio miałem okazję poznać Tomasza Dziedzica – Trikke Polska, który jest specjalistą i producentem pojazdów Trikke.

Opowiem wam co to jest Trikke i jak się na nim jeździ na podstawie moich pierwszych doświadczeń (kilka minut) z jazdy na trzech wersjach tego pojazdu.

Trikke to nowoczesny i inowacyjny pojazd przypominający hulajnogę na trzech kołach w wersji wiosenno-letniej lub wyposażony w narty w wersji zimowej Skki-Trikke. Trzy punkty podparcia gwarantują pewną równowagę. Urządzenie potrafi stać o własnych siłach ( a więc nie przewraca się z jeźdzcem 🙂 ), co stanowi wg mnie jego wielki atut – sam to sprawdziłem :-).

Trikke Sportowy i elektryczny

Trikke Sportowy i elektryczny, jak wspomniałem wyżej, to pewnego rodzaju hulajnoga, ale może śmiało rzec że to rodzaj roweru wyposażonego w solidną kierownicę. To właśnie przez dociskanie kierownicy w trakcie zakrętu, kierujący przekazuje energię napędzającą pojazd. I tu dochodzimy do sedna!

Jadąc na Trikke’u nie odpychamy się nogą, ale wykonujemy skręty kierwnicą raz w jedną raz w drugą stronę. Przenosimy odpowiednio ciężar ciała i wychylamy się do przodu. Nie jest to takie trudne jak można by sądzić. Poniżej film z moją jazdą, po raz pierwszy w życiu na tego typu pojeździe.

Pierwsza jazda na Trikke sportowym

Już po paru minutach jazdy przekonałem się jak wiele mięśni angażuje jazda na Trikke! I jak wiele energii się zużywa. Oprócz pracy nogami w celu utrzymania równowagi i odpowiedniego balansowania musiałem wciskać kierownicę całym tułowiem co spowodowało ruchy górnej części ciała i doskonałą gimnastykę . Powiem Wam szczerze, dawno nie wykonywałem tylku ruchów barkami, ramionami, plecami w tak któtkim i przyjemnym czasie!   To właśnie potrzeba pracy górnymi partiami ciałą najbardziej wyróżnia jazdę na Trikke od jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce i to wszystko z wielką korzyścią dla zdrowia.

Dowiedziałem się, że jazda na Trikke wzmacnia mięśnie okołokręgosłupa budując naturalny gorset mięśniowy, który eliminuje bóle kręgosłupa powstałe przez pasywny tryb pracy na co dzień przed komputerem  🙂 Mogę powiedzieć, że jako osoba po czterdziestce i ponad 20 lat siedzącej pracy przed komputerem, każdego dnia potrzebuję jakiejś formy ruchu fizycznego aby uniknąć bólu pleców.  

Miałem też okazję pojeździć na Trikke\u  elektrycznym, na którym jazda ograniczła się do obracania manetki z gazem. Tu nie potrzebowałem wykonywać energicznych zakrętów i balansu ciałem, gdyż koło przednie było napędzane silnikiem. Jest to Trikke dedykowany na dojazd do pracy lub wszędzie tam, gdzie chcemy dojechać niespoceni i niezmęczeni. Doznania jazdy na Trikke elektrycznym też były wyjątkowe ze względu na wysoką pozycję dającą dużą widoczność i możliwość pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Na tym nie koniec 🙂

Skki Trikke

Nauka jazdy na SkiTrikke nie trawała nawet kilku minut i to jest coś co wyróżnia ten pojazd zimowy od nart, snowboardu lub łyżew.

Coś niesamowitego!

Wiem jak trudny i długotrwały jest proces nauki na nartach, snowboardzie lub łyżwach, gdyż sam niejednokrotnie uczyłem jazdy inne osoby, a z Trikkiem zimowymy wystarczyło kilka prostych wskazówek i zjechałem z górki bez najmniejszego problemu.

Równie proste okazuje się odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała na dolną i górną nartę, bo stojąc wygodnie na pojeździe bardzo proste jest prostowanie dolnej nogi , a zginanie górnej. I to cała filozofia. Kolejną atutem tych pojazdów jest brak butów narciarskich, bo na Trikke\u nie zapinamy wiązań nart do butów, a zamiast tego swobodnie stoimy na specjalnie do tego wyznaczonych szerokich antypoślizgowych podkładkach – marzenie każdego narciarza! Od niepamiętnych czasów pamiętam to wielkie uczucie ulgi po zdjęciu ciężkich butów narciarskich po całym dniu jeżdżenia.

Tomasz Dziedzic na szczycie górki szczęśliwickiej w Warszawie
Tomasz Dziedzic na szczycie górki szczęśliwickiej w Warszawie
Jestem wielkim fanem narciarstwa i jeżdzę na nartach od 5-go roku życia. Na stoku zawsze największą uwagę przykładam do pracy kolan, prawidłowej pozycji narciarskiej (jestem ‚instruktorem narciarskim’ 🙂 ) ale od paru lat odczuwam ból w kolanach już po paru zjazdach i boję się kontuzji. I tu roziązaniem jest SkkiTrikke!
 
Na własnej skórze przekonałęm się jak wygląda jazda na Trikke\u w wersji zimowej, w którym koła zostały zastąpione trzema nartami.
 
Muszę to powiedzieć – ale czad! – stanąłem na Skkie Trikke i zjechałem bez upadku czy nawet zawahania się. Jazda odbywała się co prawda po igielicie na Szczęśliwicach w Warszawie, a nie po śniegu, ale jestem pewien że w warunkach zimowych jest równie ekscytująca. Zobaczcie film poniżej.
 
Pierwsza jazda na Skkie Trikke

Ogólne wrażania

Kończąc chciałem powiedzieć, że jestem zafascynowany możliwościami i swobodą jaką niesie jazda na każdym typie Trikke’a. Za kilka dni będę już właścicielem wersji sportowej, czyli tej którą napędzamy pracą całego tułowia co mi się bardzo przyda dla zdrowia. Uważam, że każda forma sportu jest wskazana,  ale nie zawsze wiąże się ona z pracą całego ciała tak jak jest to w przypadku tych urządzeń.

A poza tym. Jazda na Trikke codziennie to świetny sposób na spalanie kalorii i chudnięcie w bardzo przyjemniejszy sposób.  

Podobne artykuły

1. Elektryczne deskorolki, monocykle i segwaye


Zastosowanie dla Ciebie:

  • jeśli chcesz jednocześnie ćwiczyć dolne i górne partie mięśni i dobrze się przy tym bawić
  • jeśli poszukujesz zdrowego sposobu dojazdu do pracy
  • jeśli obawiasz się poważnej kontuzji na nartach lub nie potrafisz jeździć na nartach
  • jeśli po sezonie zimowym brakuje ci zakrętów carvingowych i pracy kolan

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print