Sterowanie lampkami choinkowymi – FIBARO Wall Plug

Drzewo świąteczne

Kupiłem zewnętrzne lampki świąteczne i chciałbym je zapalać gdy robi się ciemno, a gasić późno w nocy. Lampki z modułem czasowym nie były opłacalne, a w dodatku komplet lampek, który mi się spodobał nie posiadał programatora czasowego. Postanowiłem samemu napisać sterowanie lampkami choinkowymi i w tym artykule pokażę jak to zrobić z użyciem systemu inteligentnego domu FIBARO.

W jednym z poprzednich artykułów pisałem o tym jakie lampki choinkowe należy wybrać, żeby były bezpieczne pod względem izolacji, montażu oraz pochodzenia (w odniesieniu do norm europejskich – znak CE), patrz link poniżej.

Oczekiwania

Oczekiwania nie są w moim przypadku zbyt wygórowane.

Mówiąc o sterowaniu lampkami choinkowymi chciałbym aby lampki same (w ”automacie”) się zapaliły kiedy robi się wcześnie ciemno, a następnie aby się same wyłączyły około północy lub nad ranem.

Dodatkowo chciałbym, aby załączenie i wyłączenie oświetlenia nie było każdego dnia o dokładnie tej samej porze. W okresie świątecznym dochodzi do wielu włamań i kradzieży podczas nieobecności domowników. Jeśli godzina załączenia i wyłączenia oświetlenie przed domem będzie za każdym razem nieznacznie inna, będzie to sprawiało wrażenie, że załączanie i wyłączanie oświetlenia jest wykonywane przez nas samych będących w domu, co w pewnym stopniu może zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Film pokazuje całe zagadnienie w praktyce

Chciałbym także aby sterowanie lampkami choinkowymi umożliwiało załączenie i wyłączenie oświetlenia ręcznie niezależnie od programu automatycznego.

To są wymagania jakie sobie postawiłem przed sterownikiem zewnętrznych lampek świątecznych. Oczywiście muszę tutaj dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie aby w ten sam sposób sterować innym urządzeniem jak np. pompą, zraszaczem, grzałką itp.

Rozwiązania na rynku

Lampki dostępne na rynku mają bardzo często regulator umożliwiający wybór różnych programów pracy. Programy te dotyczą trybu oświetlenia np. stały lub zmienny kolor lub skala jasności itp. Zdecydowana większość regulatorów do sterowania lampkami choinkowymi nie ma możliwości ustawienia godziny załączenia i wyłączenia, a tylko niektóre posiadają timer, który wyłączy lampki po określonym czasie pracy.

Dlatego postanowiłem wykorzystać do tego mój system inteligentnego domu i w tym celu utworzyłem widget – konsolę wraz ze sceną sterująca pracą konsoli i dowolnych lampek.

Rozwiązanie zrealizowane przez system FIBARO

Mając na uwadze przedstawione powyżej oczekiwania stworzyłem gotowe rozwiązanie sterowania lampkami choinkowymi, którym się z chęcią podzielę.

Pliki z kodem LUA i widgetem dostaniesz po zapisaniu się do newslettera. Zapisz się tutaj poniżej. [FM_form id=”8″]

Urządzeniem załączającym i wyłączającym lampki ozdobne jest u mnie Wall Plug, ale może to być również Single Switch 2, Double Switch 2, Smart Implant, a nawet Dimmer 2 pracujący w trybie on/off (zał/wył). Poniżej zdjęcie mojego Wall Plug podłączonego do zewnętrznych lampek świątecznych.

Wall plug i podłączony do niego sznur świątecznych lampek LED
Wall plug i podłączony do niego sznur świątecznych lampek LED


Podkreślę jeszcze raz, że przedstawione tutaj rozwiązanie nie musi być ograniczone do sterowania wyłącznie lampkami świątecznymi. Z powodzeniem możesz mój widget i scenę wykorzystać do załączania i wyłączania innych urządzeń.

Konsola

Poniżej przedstawiam konsolę, którą stworzyłem wg przedstawionych powyżej założeń.

Ikony konsoli i Wall Plug
Ikony konsoli i Wall Plug
Widget umożliwiający na zaawansowane inteligentne oświetlenie domu w okresie świąt i poza nimi.

Powyższa konsola (virtual device) pozwala na następujące ustawienia:

  • pierwszy wiersz informuje o trybie pracy regulatora: Auto, Zał i Wył
  • trzy przyciski trybu pracy pozwalają na wybranie trybu pracy: auto, ręczne wymuszenie załączenia lub wyłączenia. Przyciśnięcie przycisku „Zał” lub „Wył” powoduje wyłączenie trybu „Auto” i natychmiastowe załączenie lub wyłączenie podłączonych lampek. Przejście do trybu pracy automatycznej następuje po naciśnięciu przycisku „Auto”. Od tego momentu to czy lampki będą dalej się palić czy zgasną zadecydują wybrane poniżej ustawienia.
  • kolejne sekcje regulatora dotyczą ustawień dla trybu automatycznego.
  • pierwsza sekcja pozwala na ustawienie godziny załączenia. Godzinę załączenia można podać w dwojaki sposób: poprzez naciśnięcie przycisku „Zachód” i automatyczne wprowadzenie dokładnej godziny zajścia słońca w danej lokalizacji urządzenia lub za pomocą suwaka. Ustawienie czasu załączenia za pomocą suwaka nadpisuje godzinę wyznaczoną przez zachód słońca.
  • druga sekcja pozwala na wyznaczynienie godziny wyłączenia, którego dokonuje się przez użycie suwaka.
  • Uwaga: Jeśli godzina wyłączenia będzie przed godziną godziną załączenia np. Zał: 16:30, a Wył 3:00 to nastawa wyłączenia odnosi się do następnej doby czyli będzie to 3 rano następnego dnia.
  • ostatnia sekcja pozwala na włączenie trybu „bezpieczeństwa„. Pozwala ona na dodanie lub odjęcie losowo wygenerowanych paru minut (1 do 15) każdego dnia do wyznaczonych w poprzednich krokach godzin załączenia i wyłączenia. Tryb ten pozwala na symulowanie załączenia i wyłączenia realizowane przez domownika, tak że każdego dnia światło będzie się załączać i wyłączać o nieco innej porze i służy wspomnianym wcześniej bezpieczeństwu naszego domu.

Implementacja

Opracowałem dedykowany widget (który w systemie FIBARO nazywa się Virtual Device) oraz scenę zapisana w języku LUA, które pozwalają na łatwą obsługę. Po skopiowaniu udostępnionego widgetu wraz z kodem LUA należy tylko ustawić dwa adresy aby Twój system mógł sprawnie pracować.

Musisz ustalić adres ID urządzenia, które będzie załączać i wyłączać twoje np. zewnętrze lampki świąteczne oraz adres ID urządzenia wirtualnego (Virtual Device) dodanego w Twoim systemie. Sposoby ustalenia tych adresów podawałem w jednym z poprzednich artykułów (rozdział: ”Kod widgetu”).

-- THIS IS ONLY SETTING YOU HAVE TO DO FOR THIS SCENE !!!
-------------------------------------------------------------------------
virtualDeviceID = 391  -- the ID of your VirualDevice to control the light
outputDeviceID = 140  -- the ID of your controlled device
-------------------------------------------------------------------------

Po prawidłowym ustawieniu adresu ID urządzeń (patrz kod powyżej) jak i podmianie adresu ID w kodzie Urządzenia Wirtualnego (patrz zdjęcie poniżej) konsola powinna działać prawidłowo i umożliwiać swobodne sterowanie lampkami choinkowymi lub zewnętrznymi. Możesz to przetestować wybierając tryb „Zał” i „Wył” i obserwując czy nastąpi zapalenie i zgaszenie podłączonych lampek.

Zrzut ustawień dla widget - inteligentne oświetlenie domu.

Uwaga: Aby nie obciążać zbytnio pracy jednostki centralnej, odświeżanie widget i wykonywanie poleceń jest realizowane co kilka sekund. Oznacza, to że będziesz musiał chwilkę zaczekać zanim światła się zapalą po naciśnięciu przycisku „Zał”.

Napisz proszę czy stworzone przeze mnie rozwiązanie spełnia twoje wymagania ?

Czy pozwala ono na automatyczne oświetlanie elewacji domu w okresie świątecznym…

Łukasz

image_pdfimage_print