Steamer do ubrań zamiast klasycznego żelazka

Żelazko pionowe parowe – niezwykle praktyczna i wygodna domowa pomoc 

Żelazko pionowe parowe – nazywane również powszechnie prasowaczem parowym lub steamerem do ubrań to zapewne najpraktyczniejszy, najszybszy w działaniu i najwygodniejszy w użyciu typ żelazka jaki do tej pory wynaleziono!

Zapewnia nam przyjemniejszą od klasycznej formę prasowania i gwarantuje chyba najlepszy osiągalny efekt idealnej gładkości odzieży!

Dzięki odmiennemu podejściu do prasowania ubrań, które nie leżą, ale wiszą w pionie- na tkaninach nie ma absolutnie żadnych zagnieceń!

Philips StyleTouch Pure – zjęcie ze strony Philips

Poza wyżej wspomnianymi zaletami generalnymi prasowaczy parowych do ich najważniejszych atutów należą niewątpliwie także takie cechy jak: oszczędność naszego czasu – prasujemy bowiem szybciej aniżeli przy użyciu żelazka tradycyjnego, samo prasowanie jest wygodniejsze i wykonujemy je w pozycji bardziej komfortowej i mniej obciążającej nasz kręgosłup – cały czas stojąc lub siedząc, ale bez konieczności ciągłego pochylania się do czego jesteśmy zmuszeni w przypadku prasowania żelazkiem klasycznym.

Do tego żelazka parowe pionowe są całkowicie bezpieczne dla każdego rodzaju tkaniny – np. jedwabiu, wełny czy włókien sztucznych (np.powszechnie stosowanego dziś poliestru). Nie ma też najmniejszego ryzyka, że zniszczymy jakiekolwiek ubranie w trakcie prasowania – wypalimy w nim dziurę pod wpływem zbyt wysokiej temperatury czy też materiał się skurczy. Żelazko pionowe parowe bowiem w trakcie prasowania w ogóle nie dotyka powierzchni prasowanej tkaniny (umieszcza się je w bezpiecznej odległości), a dzięki regulowanemu pokrętłu, możemy dopasować inntensywność pary wodnej w zależności od ilości zagnieceń i odpowiednio do konkretnego typu materiału.

Dla wszystkich powyższych niebywałych zalet właśnie tego typu żelazek używają sklepy odzieżowe. Żadnego innego rodzaju żelazkiem nie da się uprasować ubrań równie szybko, wygodnie, mając do tego absolutną  pewność braku zagnieceń i ryzyka zniszczenia ubrania. 

Ponadto bardzo łatwo jest uprasować ubrania z aplikacjami, naszywkami, cekinami, guziczkami ozdobnymi, plisami, drapowaniami itp. czy po prostu zawsze problematycznymi przy prasowaniu kieszeniami. Jedynie prasowacz parowy zagwarantuje nam, że żaden element aplikacji na odzieży, guziczek albo szew ubrania nie odbije się w trakcie prasowania na drugiej jego stronie, pozostawiając nieestetyczny ślad – zagniecenie materiału.

Poza tym właściwie tylko żelazko pionowe parowe pozwala nam na zachowanie perfekcyjnych form plisowań czy wymyślnych marszczeń materiału, zastosowanych niekiedy przez producentów odzieży.

Żelazka pionowe parowe w porównaniu z większością żelazek tradycyjnych są niedużych rozmiarów, a więc i niebywale lekkie, co sprawia, że idealnie sprawdzają się w każdej podróży – np. służbowej, podczas której cały czas jesteśmy zobowiązani do noszenia stroju eleganckiego i oczywiście nienagannie wyprasowanego. Najmniejsze z żelazek pionowych parowych ważą nieco powyżej pół kilograma.

Żelazko takie musi być lekkie po prostu ze względu na sposób w jaki go używamy – prasując, cały czas musimy trzymać urządzenie ręką w pionie bez jakiejkolwiek możliwości oparcia go i odciążenia tym samym naszej dłoni.

Philips Garment Steamer – zdjęcie ze strony Philips

Z pewnością także niewielkie żelazko łatwiej przechowywać w domu – nie zajmuje nam zbyt wiele miejsca. Ponadto, w związku z użytkowaniem prasowacza parowego również deska do prasowania będzie nam kompletnie zbędna, dzięki czemu znów oszczędzimy miejsce potrzebne na jej zmagazynowanie.

Żelazko pionowe parowe będzie więc idealnym wprost patentem do małych mieszkań, w których stale brakuje przestrzeni.

Prasowanie żelazkiem pionowym parowym może być także zabiegiem odkażającym, oczyszczającym i odświeżającym ubranie. Gorąca para wodna zabija bowiem bakterie.

W przypadku kiedy uprasowane już wcześniej ubrania, dłużej lub krócej przechowywane w szafie bądź garderobie tuż przed założeniem chcemy szybko przeprasować, usuwając ostatnie delikatne zagniecenia, żelazko pionowe parowe sprawdzi się po prostu najlepiej!

Na czas prasowania żelazkiem pionowym parowym ubranie powinniśmy zawiesić w pionie – na zwykłym wieszaku, jaki mamy akurat w domu albo na specjalnym wieszaku do prasowania, jeśli taki otrzymaliśmy w komplecie przy okazji zakupu naszego prasowacza. Żelazka pionowe parowe mają specjalnie wyprofilowane wygodne uchwyty, dzięki którym w pełni komfortowo możemy je trzymać w trakcie prasowania.

Prasowacze parowe ogólnie rzecz biorąc są bardzo proste w użyciu. Tak jak w klasycznym żelazku parowym, również i w przypadku prasowacza pionowego wodę, która w trakcie prasowania ma przekształcić się w parę wodną, wlewamy do specjalnego zbiorniczka.

Po włączeniu żelazka błyskawicznie – w niecałą minutę – uzyskujemy parę i możemy zacząć prasować. Musimy więc chwilę odczekać, ale naprawdę niedługo, podobnie jak w przypadku klasycznego żelazka parowego.

 

Podczas prasowania należy zachować zwykłą ostrożność, aby się nie poparzyć – baczniejszą uwagę, typową dla obchodzenia się z rzeczami gorącymi albo takimi, z których wydobywa się wrząca para wodna. Powinniśmy zadbać szczególnie o to, by nie skierować strumienia pary wodnej na siebie czy na kogokolwiek obok nas. Poza tym, dla naszego bezpieczeństwa oraz komfortu, powinniśmy odczekać chwilę nim założymy ubranie po wyprasowaniu go żelazkiem pionowym parowym, aby nie okazało się, że nasz strój ma nieprzyjemnie wysoką temperaturę.

Niekiedy do żelazek parowych pionowych dodawane są specjalne akcesoria pomocnicze, ułatwiające prasowanie, jak chociażby wspomniane wyżej specjalne wieszaki, rękawice chroniące dłonie przed gorącą parą, różne nakładki i nasadki, służące np. do oczyszczania tkaniny ze zmechaceń, włosów albo kurzu, rozmaite szczotki czyszczące.

 

 

Philips Steam&Go 2w1 – zdjęcie ze strony Philips

Ceny żelazek parowych pionowych są podobne do kosztów zakupu żelazek klasycznych. Z reguły im więcej funkcji posiada urządzenie, tym jest ono droższe. Nieduży steamer ręczny (ze zbiornikiem na wodę wystarczającym na uprasowanie 2-3 ubrań), który możemy wziąść nawet w delegację to koszt 350 PLN, natomiast steamer stojący, a więc parownica z dużym zbiornikiem na wodę i wieszakiem to koszt rzędu 1000 PLN. Na rynku znaleźć możemy bogatą ofertę prasowaczy pionowych parowych wielu różnych producentów.

 

 

Poniższy artykuł, do którego link zamieszczam, dostarcza szereg wskazówek, pomocnych przy wyborze żelazka parowego pionowego:

Źelazka parowe pionowe ranking

 


Zastosowanie dla Ciebie

  •  jeżeli stale brak Ci czasu na prasowanie to  żelazko pionowe parowe będzie dla Ciebie wprost wymarzone!
  •  prasowacz parowy sprawdzi się idealnie w roli niebanalnego prezentu na wyjątkową okazję, np. jako prezent ślubny
  •  żelazka parowe pionowe przydają się kiedy w ostatniej chwili i szyblo musimy coś dokładnie wyprasować- przed ważną uroczystością w rodzaju chrzcin, komunii, ślubu
  •  żelazka parowe pionowe są codziennym wybawieniem i nieocenioną pomocą
    dla wszystkich, którzy z racji wykonywanej pracy zobowiązani są do noszenia każdego dnia estetycznie wyglądającego i idealnie uprasowanego stroju reprezentacyjnego – garnituru, garsonki, eleganckich koszul itp.

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print