Smartwatch dla dziecka

Efektowny prezent dla dziecka oraz zdalna opieka i kontrola nad potomkiem – nieoceniona pomoc rodzica

Co to w ogóle są smartwatche? Czym szczególnie zachwycają dzieci? Jakie mają funkcje pożyteczne dla rodziców? O tym opowiem w poniższym artykule.

Smartwatche są w zasadzie bardzo nowoczesnymi zegarkami, które oprócz podstawowej funkcji tradycyjnego czasomierza – podawania godziny – wyposażone są również w szereg dodatkowych, praktycznych funkcjonalności.

W przypadku smartwatchy przeznaczonych dla dzieci najważniejsze jest to, że pozwalają na stały kontakt rodzica z dzieckiem, tj. na zdalną kontrolę nad potomkiem, nawet gdy dziecko przebywa poza domem i teoretycznie znajduje się poza możliwością sprawowania bezpośredniej opieki przez rodzica.

Dla samego dziecka jest zaś bardzo atrakcyjnym, nowoczesnym gadżetem elektronicznym (choć nie tylko zabawką), którego posiadaniem może pochwalić się przed rówieśnikami. Smartwatche coraz częściej pożądane są przez dzieci i młodzież na równi ze smartfonami.

Smartwatch Garett Electronics model Kids 2

Jedną z częstych sytuacji u dzieci jest problem, gdzie schować (zabrać) ze sobą wychodząc z domu smartfon tak, aby mieć kontakt z mamą lub tatą i jednocześnie nie zniszczyć, zalać lub zgubić drogi smartfon. I tu z pomocą przychodzi specjalny rodzaj smartwatchy dla dzieci.

Pierwszą najważniejszą funkcją smartwatcha dla dzieci jest to, że jest to zegarek z telefonem komórkowym w jednym, a więc jest wyposażony w kartę SIM z przypisanym do niej numerem telefonu, dzięki czemu ze smartwatcha dziecko może w praktyce zadzwonić do rodzica bądź opiekuna.

 

Poczucie bezpieczeństwa i szansę na to, że w chwili zagrożenia dziecka pomoc nadejdzie na czas, zapewnia specjalny przycisk SOS, który posiada smartwatch. To najszybszy właściwie sposób na skomunikowanie dziecka z rodzicem w chwili, gdy potrzebuje ono ratunku z naszej strony. Kiedy dziecko włącza przycisk SOS w swoim smartwatchu, urządzenie automatycznie alarmuje rodzica lub opiekuna (wciśnięcie przycisku SOS powoduje wybranie przypisanego do niego wcześniej numeru telefonu osoby dorosłej).

Poszukując najlepszego smartwatcha dla naszej pociechy powinniśmy zadbać przede wszystkim o jak najbardziej pojemną baterię. Smartwatch ma wówczas szansę nie rozładować się w momencie, kiedy komunikacja dziecka z rodzicem będzie naprawdę potrzebna. Dobrze, by pojemność baterii smartwatcha nie była niższa niż 400 mAh. Najczęściej taki akumulator podtrzymuje funkcjonowanie urządzenia dzień albo dwa. Najlepiej więc, aby rodzic po prostu codziennie dopilnował, żeby jego dziecko podładowało swój smartwatch, by ten miał zawsze maksymalny możliwy zapas energii do działania.

Do najbardziej praktycznych funkcji, w które wyposażone są smartwatche dla dzieci należą również lokalizacja GPS, Geo-Ogrodzenie (określane również mianem „geosiatki”) oraz zdalny podsłuch.

Lokalizacja GPS pozwala ustalić gdzie dokładnie znajduje się dziecko, gdyby np. w danym momencie nie było z nim komunikacji. Pozwala na odnalezienie pociechy i uniknięcie zagrożenia.

Geoogrodzenie to opcja, która umożliwia określenie granic obszaru, na którym dziecko może przebywać i swobodnie się po nim poruszać. W przypadku przekroczenia przez dziecko zakresu tego terytorium rodzic jest o tym natychmiast informowany specjalnym alertem na swój smartfon czy iPhone. Może na pierwszy rzut oka wygląda to, jak ubezwłasnowolnienie dziecka przez narzucenie mu wirtualnego ogrodzenia wewnątrz którego ma się ono poruszać. Nic bardziej mylnego, chodzi o zupełnie coś przeciwnego o danie dziecku więcej swobody przez określenie i poinformowanie go, w jakim terytorium (średnicy okręgu od 200m do 2-3 kilometrów) może się swobodnie przemieszczać. Smartwatch poinformuje nas opiekunów, gdy dziecko wyjdzie poza ustalony obszar.

Smartwatch Garett Electronics model Kids 2

Zdalny podsłuch pozwala na jeszcze bardziej bezpośrednią kontrolę poczynań potomka. Kiedy rodzic usłyszy, że jego dziecko może być w niebezpieczeństwie lub namawiane jest np. przez kolegów do rzeczy zakazanych mu przez rodzica albo dla niego niebezpiecznych, rodzic może natychmiast zareagować dzwoniąc do dziecka na smartwatcha i przywołując pociechę do porządku.

Wybierając smartwatch dla naszego potomka możemy również zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on wodoszczelny. W razie bowiem zalania smartwatcha bez tej funkcjonalności możemy stracić kontakt z dzieckiem i szansę na sprawowanie nad nim zdalnej opieki. Przydać się może również wykonanie smartwatcha z jak najtrwalszych materiałów – analogicznie jak w przypadku smartwatchy dla biegaczy. Urządzenia użytkowane przez dzieci są bowiem bardziej narażone na zniszczenie, zabrudzenie, zadrapania, pęknięcia, obicia niż smartwatche użytkowane przez dorosłych.

Aplikacjami pożytecznymi i atrakcyjnymi dla dziecka oraz jego opiekuna mogą okazać się także: krokomierz czy funkcja monitorowania czasu oraz jakości snu młodego człowieka, które z reguły należą do podstawowego oprogramowania każdego dziecięcego smartwatcha.

Świetnie wyposażone, jeśli chodzi o wszystkie dotychczas omówione funkcjonalności, są dedykowane właśnie dzieciom smartwatche marki Garett Kids.

Smartwatche dla dzieci dostępne są w bardzo wielu kolorach oraz z rozmaitymi wzorami na paskach i obudowie. W miarę łatwo więc dobrać urządzenie, które spodoba się wizualnie naszemu potomkowi i będzie dopasowane do jego gustu.

 

Aplikacja na smartfon – Garett Tracker

Ceny smartwatchy różnych producentów kształtują się w przedziale cenowym od nawet 50 zł do mniej więcej 500 zł. Koszt jest więc raczej umiarkowany, co sprawia, że dziś smartwatche są finansowo osiągalne raczej dla większości polskich rodzin.

 

Umożliwiając zdalną kontrolę i opiekę rodzica nad dzieckiem na wiele różnych sposobów, smartwatche znacznie podnoszą bezpieczeństwo wyposażonych w nie dzieci, a także poczucie spokoju wewnętrznego rodziców, kiedy dziecko przebywa z dala od nich – poza domem. Pomagają również w komunikacji między dzieckiem a rodzicem pozwalając dziecku w szybki i niezwykle prosty sposób zaalarmować rodzica bądź opiekuna i wezwać go na pomoc w chwili zagrożenia.

Smartwatch to gwarancja, że nasza pociecha będzie miała urządzenie ze sobą, bo z telefonem bywa różnie…

 

Do tej pory opis dotyczył samego zegarka, które nosi nasze dziecko i ma możliwość komunikacji z nami. My jako rodzice mamy do dyspozycji darmową aplikację dostępną pod system iOS i Android na naszego smartfona. Dla smartwatchy firmy Garett jest to Garett Tracker lub SeTracker.

Aplikacja ta pozwala na prostą obsługę – konfigurację zegarka i to w sposób zdalny. Z dedykowanej aplikacji definiujemy do kogo nasze dziecko będzie mogło zadzwonić wypełnijąc książkę telefoniczną, ustawiamy numer komórki dla kontaktów nagłych – SOS. Możemy w łatwy sposób przez określenie na mapie zdefiniować Geo-Ogrodzenie, określić tryb powiadomienia dla zegarka: dźwięk, wibracje i wiele więcej.

Uruchamiając aplikację na smartfonie do dyspozycji mamy graficzny interfejs, którego główną częścią jest mapa Google’a lub Apple’a (w tym satelitarna) z położeniem naszego dziecka.

Pomocny filmik przybliżający funkcjonowanie smartwatchy dla dzieci w praktyce oraz ustawianie ich opcji, konfigurowanie smartwatcha ze smartfonem można obejrzeć na poniższym filmie YouTube:

 


Zastosowanie dla Ciebie

  • idealny i bardzo efektowny prezent dla dziecka na urodziny lub wyjątkową okazję, np. Pierwszą Komunię albo Bierzmowanie i za względnie przystępną cenę – smartwatch to więcej niż tylko nowoczesny i pięknie wyglądający zegarek!
  • jeśli zawsze chcesz mieć pewność gdzie jest Twoje dziecko, lokalizacja GPS w smartwatchu Twojej pociechy doskonale i niezawodnie Ci w tym pomoże!
  • jeżeli martwisz się, aby Twoje dziecko nie uległo wpływom złego towarzystwa, smartwatch umożliwi Ci zawsze i w każdym momencie słuchanie rozmów twojego dziecka w gronie innych dzieci oraz przywołanie go „do porządku” dzięki wbudowanemu głośnikowi oraz mikrofonowi
  • dzięki opcji tzw. geoogrodzenia (geosiatki) Twoje dziecko nie powinno docierać do miejsc, które uważasz za niewłaściwe dla niego czy wręcz niebezpieczne
  • zabawa krokomierzem w smartwatchu zachęci do spacerów nawet małego leniuszka!

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print