Nie masz przewodu neutralnego w puszce podtynkowej? Ściemniacz FIBARO pomoże.

W ostatnim artykule szczegółowo opisałem brak możliwości podłączenia elektronicznego wyłącznika, gdy brakuje przewodu neutralnego. Tym razem pokażę Ci urządzenie, które mimo braku przewodu neutralnego potrafi pracować.

Dowiesz się dziś jak podłączyć ściemniacz FIBARO (mogący pełnić także funkcję zwykłego wyłącznika), który zamontuje w puszce podtynkowej. W puszce tej brakuje niezależnego przewodu neutralnego.

Na przykładzie instalacji w moim domu (która niestety została wykonana bez przewodów neutralnych) pokażę Ci jak podłączyłem ściemniacz Fibaro.

Jak to jest w ogóle możliwe, że ściemniacz FIBARO może pracować bez podłączenia przewodu neutralnego?

W publikacji ”Jak zainstalować elektroniczny wyłącznik światła przy braku przewodu neutralnego?” pisałem, że każde urządzenie elektryczne wymaga do poprawnej pracy zamkniętego obwodu elektrycznego, a więc w przypadku podłączenia do domowej sieci 230 V AC podpięcia zasilania przewodem fazowym “L” i powrotu – przewodem neutralnym “N”.

Tak, to prawda. A jeśli potrzebujesz lepiej zrozumieć podstawowe zagadnienia z zakresu elektryczności, to w prosty sposób wytłumaczy Ci to Radek z zaprzyjaźnionego blogu “Elektryka dla każdego”, a dokładniej artykuł „Słów kilka o… elektryczności cz.1„.

Założeniem podstawowym jest że mój ściemniacz FIBARO to urządzenie, które do prawidłowej pracy wymaga zamkniętego obwodu elektrycznego i przepływu prądu elektrycznego, z tą różnicą, że nie wymaga on podłączenia “czystego” przewodu neutralnego. Przewód neutralny podłączony do ściemniacza, zamiast przychodzić bezpośrednio z rozdzielni z listwy “N” lub “PEN” może po drodze przejść przez obciążenie, czyli lampę (zobacz poniżej schemat podłączeniowy ściemniacza FIBARO).

Ściemniacz FIBARO Dimmer2 schemat podłączenia

Na schemacie tym wyraźnie widać, że dla obwodu 2-przewodowego, przewód neutralny podłączony jest przez lampę. A takie podłączenie występuje w sytuacji, kiedy w puszce podtynkowej masz tylko przewód zasilający, który dalej jest poprowadzony do lampy. W tej sytuacji wystarczy podpiąć pod zacisk obciążenia przewód biegnący do lampy (ostatni po prawej stronie) na kostce ściemniacza FIBARO.

Ściemniacz FIBARO w praktyce

Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć, jak to wykonałem u siebie po tym, jak sprawdziłem, że wszystkie 5 przewodów w mojej puszce to przewody fazowe do różnych lamp. 🙂 – co za mieszanina kolorów i podłączeń ?!

Już na pierwszy rzut oka widać, że kolorystyka przewodów jest losowa i nie ma nic wspólnego z oznaczeniami „L”, „N”, „PE”. Po przewodach podłączonych do wyłącznika ściennego można się domyślać, że jeden z przewodów brązowych to przychodząca faza, drugi to przerzucenie fazy do innego wyłącznika, a ciemnoniebieski to przewód poprowadzony do lampy. Tak też się okazało po sprawdzeniu napięć i rezystancji, ale kolor ciemnoniebieski nie jest tym, który dochodzi na suficie do podłączenia lampy. Po drodze musi być jeszcze schowana puszka, w której zmienia się kolor przewodu.

Zworka po lewej stronie zdjęcia to połączenie innych obwodów do jakiegoś wyłącznika lub gniazdka nie mam pojęcia. 🙂

Środkowe zdjęcie pokazuje podłączenie wyłącznika ściennego do ściemniacza FIBARO Dimmer2. Od tej pory wciśnięcie przycisku na wyłączniku nie powoduje rozcięcia obwodu zasilania, jak to miało miejsce wcześniej. Teraz o zmianie położenia przycisków, ściemniacz dowiaduje się przez odpowiednie podłączenie styków „Sx” i „S1”.

Ostanie zdjęcie pokazuje podłączenie fazy „L” do zacisku „L” oraz omawianego wcześniej przewodu ciemnoniebieskiego wyprowadzonego do lampy. Podpięcie pod zacisk obciążenia (na zdjęciu skrajny zacisk obok zacisku „N”).

Wnioski i korzyści

Dla Ciebie oznacza to tyle, że jeżeli nie masz w puszce przewodu neutralnego tak jak to występuje u mojej domowej instalacji to możesz wszędzie tam zainstalować ściemniacz FIBARO “Dimmer 2” lub “Walli Dimmer”.
Poniższy film i szkice wykonywane ołówkiem powinny rozwiać Twoje wątpliwości i pozwolić zrozumieć zasadę działania. W filmie tym montuję ściemniacz FIBARO Walli w puszce podtynkowej oraz tłumaczę jak to zrobić oraz rysuję schematy (rysowanie zaczyna się od 3:20 minuty filmu).

Jak zamontować ściemniacz FIBARO Walli i szkic zagadnienia

Jeśli nie chcesz używać ściemniacza, ale zwykłego wyłącznika elektronicznego załączając w 100% moc żarówki i wyłączając ją, to w dalszym ciągu możesz zainstalować omawiany ściemniacz FIBARO, który po zmianie jednego parametru przestanie obsługiwać stany pośrednie (częściowego zapalenie światła). Parametr 32: Tryb „On/Off” jest odpowiedzialny za wyłączenie funkcji ściemniacza. 

Parametr 32 - pozwala ze ściemniacza zrobić zwykły wyłącznik (zał/wył)
Ściemniacz FIBARO parametr 32 – pozwala ze ściemniacza zrobić zwykły wyłącznik (zał/wył)

Wyłączenie trybu ściemniacza pozwoli także z powodzeniem zapalać i gasić światło stosując istniejące przyciski wyłącznika ściennego (dwustanowe czyli bistabilne).

Żarówka LED przystosowana do pracy ze ściemniaczem, czyli umiejąca zmieniać natężenie swojego światła ma na opakowaniu charakterystyczne oznaczenie takie jak na zdjęciu poniżej.

Kompatybilne ze ściemniaczem żarówki LED

Co gdy musisz podłączyć przewód neutralny

Chcąc zastosować inne urządzenie elektroniczne, które do pracy bezwzględnie wymaga podłączenia przewodu neutralnego pozostają ci dwa wyjścia: kuć ściany i doprowadzić przewód neutralny albo przenieść elektroniczne urządzenie do miejsca, gdzie pojawia się przewód neutralny. Najczęściej jest to sufit w miejscu gdzie jest podłączona lampa. Przypadek ten opisałem w poprzednim artykule: ”Jak zainstalować elektroniczny wyłącznik światła przy braku przewodu neutralnego?

Jakie są zalety ściemniacza FIBARO? (co ja będę z tego miał?)

1. Bez potrzeby niszczenia ścian lub zmiany miejsca lokalizacji elektronicznego urządzenia możesz w istniejącej puszce podtynkowej zainstalować ściemniacz FIBARO, który zgasi, zapali i ściemni światło nawet dla instalacji 2-przewodowej.

2. Możliwość zdalnego sterowania oświetleniem ze smartfona, tabletu, strony internetowej.

3. Będziesz mógł wydawać komendy słowne sterujące światłem przez Amazon Echo (Alexa) lub Google Home.

4. Komfort i oszczędności, gdy światło samo się włączy i wyłączy gdy zajdzie taka potrzeba (czyli pozwoli na oszczędności prądu).

image_pdfimage_print