Powerbank przenośna ładowarka dla smartfona i tabletu

Powerbank to przenośny magazyn energii, idealny na wakacje i dla wszelkiego rodzaju gadżetów

Powerbanki to praktyczne, niewielkie i lekkie urządzenia mobilne, służące do przechowywania oraz przenoszenia energii elektrycznej, wykorzystywane w dowolnej chwili do doładowania urządzeń mobilnych. Nazywane są często także bankami energii, magazynami energii lub ładowarkami zewnętrznymi.

Są w praktyce formą dodatkowego akumulatora przenośnego, kompatybilnego z niemal każdym współczesnym gadżetem wyposażonym w port USB lub złącze microUSB. Poza funkcją magazynowania energii, niektóre z powerbanków są bardzo wydajnymi latarkami. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

Na rynku obecnie dostępny jest ich ogromny wybór – zarówno w odniesieniu do pojemności, koloru i kształtu. Powerbanki wyposażone są najczęściej w baterie litowo-jonowe bądź litowo-polimerowe i są wielokrotnego ładowania.

Ciekawostką jest wyjątkowy powerbank o nazwie Kraftwerk z ogniwem paliwowym zamiast akumulatora. Produkt ten ma jedną niedoścignioną zaletę w stosunku do tradycyjnych powerbanków – czas ładowania.  Kraftwerk potrzebuje kilku sekund, aby naładować się w pełni i móc działać jako powerbank. Produkt jest dalej w fazie testów i prototypów i nie ma go w ogólnej sprzedaży ale pokazuje, że powerbank  oparty na typowej baterii wielokrotnego ładowania nie jest jedyną możliwością i wciąż pojawiają się alternatywne metody przechowywania lub pozyskiwania energii. Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu sprzed kilku lat, który pokazuje Kraftwerk jako idealne i „niekończące” się źródło energii…

Wszystkie powerbanki (poza ww. Kraftwerk) działają w bardzo prosty sposób. Każdy z nich wymaga naładowania celem zmagazynowanie energii eklektycznej. Ładowanie może się odbyć ładowarką sieciową z gniazdka w ścianie, bezpośrednio przez przewód USB z komputera/laptopa lub ze specjalnego gniazda USB służącego do ładowania urządzeń napięciem 5V (czyli takiego jakie są montowane w fotelach w samolotach, autokarach czy naszym Pendolino).

Garett Power 13

Niektóre modele Powerbanków są wyposażone w panele solarne (np. Goobay model), co umożliwia ładowanie ich przy użyciu energii słonecznej, ale tutaj proces jest mało efektywny ze względu na długi czas ładowania do ponad 12 godzin ciągłej operacji słonecznej. Biorąc pod uwagę średni czas słoneczny w ciągu roku i długość dnia nawet w okresie lata nie udawało mi się naładować w pełni takiej baterii. Dlatego producenci tego typu powerbanków ograniczają pojemność do 7000 mAh po to, aby istniała szansa na naładowanie urządzenia przez słońce w ciągu kilku godzin. Inne Powerbanki zamiast panelu słonecznego może mieć lusterko i być także bardzo przydatnym gadżetem na codzień.

Załadowaną energię w powerbanku, a dokładniej zmagazynowaną w baterii możemy wykorzystać do naładowania lub podtrzymania pracy rozładowanego urządzenia mobilnego jak np. smartfon lub tablet.

Ogromna ilość filmów (np. na kanale YouTube) przybliżyć nam może zasady funkcjonowania, użytkowania oraz niebywałą mnogość typów powerbanków jak choćby ten poniżej

Wybierając powerbank powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na pojemność jego akumulatora, która powinna być parokrotnie większa do wielkości baterii urządzenia, które chcemy  doładować, dzięki czemu nasz gadżet można będzie ładować parokrotnie.

Pojemności powerbanków wahają się od 2000 mAh do 70 000 i więcej mAh. Przy użyciu większości współczesnych powerbanków możemy więc z łatwością kilkakrotnie naładować typowego smartfona.  Musimy także pamiętać, iż praktycznie nie otrzymujemy do naszej dyspozycji 100 procent określonej przez producenta pojemności powerbanku. Wynika to głównie z występujących w przypadku każdego urządzenia typu powerbank strat energii, które zachodzą w trakcie przekazywania energii. Producent określa w specyfikacji pojemność samych ogniw powerbanku (tj. jego akumulatorów), w których napięcie wynosi 3,7 V. W czasie ładowania urządzeń zewnętrznych napięcie to zwiększane jest do 5 V, a więc potrzebny jest elektroniczny system podwyższający napięcie zasilania, co skutkuje stratami energii, grzaniem się urządzenia.

Kupując powerbank należy się przyjrzeć na ile cykli ładowania pozwala dane urządzenie. Jest to chyba najważniejsza z informacji mówiąca nieco więcej na temat żywotności konkretnego sprzętu. Dobre jakościowo powerbanki gwarantują w przybliżeniu 500 cykli ładowania. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę przy zakupie są zabezpieczenia jakie oferuje dany model. Powerbank powinien mieć zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem (o skrócie OCP), przed przeciążeniem (OVP) oraz nagrzaniem (OTP).

Garett Power 20

Starając się wybrać optymalny dla nas powerbank zwróćmy jeszcze uwagę na to w ile portów USB / MicroUSB jest on wyposażony oraz jaki prąd potrafią przesyłać. Większość powerbanków umożliwia przekazywanie prądu o napięciu 5 V oraz natężeniu 1–2 amperów. Jeśli powerbank ma więcej niż jedno złącze USB, będziemy mogli ładować nim jednocześnie dwa lub więcej urządzeń. Ale tutaj proszę zwrócić uwagę czy oba złącza dają te same natężenie prądu wyjściowego. Często jedno wejście USB jest „mocniejsze” 2A i służy do ładowania tabletu, natomiast drugie wejście nadaje się do ładowania mniej wymagającego  smartfona (1A).

Ostatnimi czasy powerbanki stały się tak powszechnie poszukiwane i lubiane, że wiele firm postanowiło rozdawać je (szczególnie te, o mniejszych pojemnościach) jako gadżety promocyjne z nadrukowanym firmowym logiem. Jest to nowoczesny sposób na marketing, analogicznie do rozdawanych klientom ołówkom, kubkom czy kalendarzom.

Powerbanki w zależności od wielkości ich akumulatorów zakupimy w cenie już nawet
od kilkunastu złotych do mniej więcej 1 000 zł m.in. w Botland.  Najchętniej kupowane są powerbanki o dość praktycznej pojemności do 20 000 mAh, których koszt waha się także w granicach 200 PLN.


Zastosowanie dla Ciebie:

  • jeżeli potrzebujesz naprawdę dużo energii dla Twojego smartfona (często rozmawiasz, grasz, robisz mnóstwo zdjęć i filmów) na wycieczkach, wyjazdach i wiesz, że normalne ładowanie gadżetu z gniazdka elektrycznego nie będzie możliwe to zaopatrz się w pojemny powerbank
  • powerbank to niebanalny prezent dla bliskiej osoby (np. dla dziecka, które uwielbia gry
    na smartfonie lub stale ogląda filmy poza domem)
  • jeśli potrzebujesz praktycznego gadżetu dla swoich klientów, na którym mogłaby znaleźć się reklama Twojej Firmy – świetnie nada się do tego niewielki powerbank (np. w formie breloczka do kluczy)
  • niektóre z modeli powerbanków mogą być Ci pomocne jako, małe, lecz bardzo wydajne latarki – idealne w warunkach campingowych (np. pod namiot)

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print