Perlator – czyli jak zmniejszyć wydatki na wodę

Wielu z nas na co dzień stara się znaleźć różne sposoby oszczędzania pieniędzy. Ten artykuł podpowie Wam jak to zrobić inwestując w tzw. Perlator i pokaże moje realne oszczędności na załączonym arkuszu Excel. Arkusz pozwala na indywidualne wprowadzenie danych i policzenie oszczędności. U mnie wyniosły one ponad 2 000 PLN na rok.

Excel arkusz <- Tu pobierz Excel arkusz !

 

Czym właściwie jest perlator?

Perlator to rodzaj sitka w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu lub w wężu doprowadzającym wodę do prysznica. Zadaniem perlatora jest zmniejszenie ilość wylewanej wody przy jednoczesnym optycznym zwiększeniu strumienia wody.

Perlator swoją budową wymusza powstanie podciśnienia i zassanie powietrza do instalacji wodnej co generuje utworzenie strumienia wody z ogromną ilością pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te w sposób mechaniczny ograniczają ilość przepływającej wody, ale dalej gwarantują ciśnienie wypływającej napowietrzonej wody. Dodatkowo woda z pęcherzykami powietrza ma unormowany nierozbryzgujący się strumień i jest przyjemna w odczuciu (patrz załączone zdjęcie z bombelkami na powierzchni wody i w strumieniu)

Strumień wody napowietrzonej – z perlatora

Oczywiste jest, że zmniejszenie przepływu wody powoduje jej mniejsze zużycie  podczas mycia rąk lub prysznica, a więc daje rzeczywiste oszczędności, które można samemu wyliczyć na podstawie dołączonego kalkulatora Excel.

Wady i zalety stosowania perlatora

Strumień wody bez perlatoraNależy pamiętać, że ograniczenie przepływu wody i jej znaczne wymieszanie z powietrzem powoduje jej bardzo szybkie stygnięcie co ma ujemny wpływ na branie kąpieli w wannie. Dla baterii wannowych zastosowanie perlatora nie ma sensu i przyczynia się paradoksalnie do zwiększenia wydatków ze względu na stratę temperatury wody i długi czas oczekiwania zanim wanna napełni się wodą.

W związku z tym perlator instaluj tam, gdzie jest potrzeba mycia ciała i rzeczy pod bieżącą wodą (bez jej magazynowania tak jak ma to miejsce w wannie).

 

Różne typy perlatorów

Perlatory mają podobną budowę i mogę różnić się od siebie sposobem montażu lub materiałem wykonania. Przykładowo, mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę, mogą być wykonane z silikonu, umożliwiając łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego przez ich potarcie palcem. Większość dostępnych dziś baterii na rynku ma wbudowany perlator, ale należy sprawdzić jego parametry przed zakupem całej baterii.

Perlator z funkcją zatrzymania wody

Istnieją również perlatory umożliwiające zamknięcie wody poprzez wciśnięcie ich od dołu nadgarstkiem bez kręcenia mieszadłem,  co ułatwia chwilowe zamknięcie wody np. podczas mydlenia rąk – co wpływa na oszczędności. Bardzo polecam to rozwiązanie, gdyż ponownie otwarcie wody nie wymaga ani regulacji przepływu ani temperatury wody.

Cena dobrego perlatora to około 30 PLN. Dobry perlator ma podaną prędkość przepływu wody co jest pomocne, aby  określić miejsce jego zastosowanie. Należy stosować perlatory z dużym przepływem do wanny (powyżej 12 litrów na minutę) i  5 litrów na minutę do baterii umywalkowej.

Obliczenia oszczędności wody

Zgodnie z wyliczeniami zamieszczonymi w kalkulatorze (dokument Excel) mój perlator zainstalowany w baterii umywalkowej Grohe jest w stanie zaoszczędzić aż do 57% wody zimnej.

U mnie w domu z baterii umywalkowej przy maksymalnie otwartym kranie i bez perlatora wypływa na minutę 12 litrów wody na minutę, a z perlatorem zaledwie 5 litrów (prędkość przepływu policzy się automatycznie po wprowadzeniu wymaganych danych w arkuszu). Jeśli uwzględnimy, że z kranu umywalkowego woda przy 4-ro osobowej rodzinie leje się 24 minut dziennie (4 osoby x 2 minuty ranne mycie zębów i to samo wieczorem oraz dodatkowo 4-y osoby x 2 minuty po 2 razy na mycie rąk w trakcie dnia) to daje łącznie 32 minuty na dzień.

A więc (zgodnie z tym co jest wyliczone w arkuszu) oszczędzam 224 litry na dzień, 81 609 litrów na rok – co przy cenie 14,00 PLN za 1 m3 wody daje oszczędności rzędu 1 142 PLN na rok dla wody zimnej. Brzmi to nieźle 🙂

Przyjmuje się, że średnio zużywamy 60% wody zimnej i 40% wody ciepłej. Śmiało zatem wyliczone oszczędności dla wody zimnej można pomnożyć razy dwa uwzględniając oszczędności łącznie z wodą ciepłą.

 

Powyżej przytoczone wyliczenia dotyczą tylko jednego kranu, a przy uwzględnieniu prysznica w kabinie, gdzie dzienny czas lania wody to: 2 osoby x 5 minut rano i 4 osoby x 10 minut wieczorem = 50 minut –  oszczędności się podwajają!

Załączony kalkulator Excel uwzględnia moje domowe wyliczenia na łączną kwotę około 2 340 PLN na rok co oznacza, że zakup droższej baterii, ale wyposażonej w perlator z regulacją temperatury na pewno zwróci się w ciągu roku!

Excel arkusz  <- Tu pobierz Excel arkusz !

Czy u was obliczenia wyszyły zbliżone? Proszę podziel się uwagami w komentarzach…

 


Zastosowanie dla Ciebie:

  • jeśli chcesz sprawdzić czy perlatory, które masz przynoszą oszczędności
  • jeśli masz w planach kupno nowych baterii
  • jeśli masz baterie starego typu ze zwykłym sitkiem to sprawdź ile możesz zaoszczędzić stosując perlatory
  • jeśli aktualnie zainstalowana wylewka obryzguje cię i pomieszczenie po odkręceniu wody

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print