Jak panele słoneczne pomogą w zmniejszeniu rachunków za prąd?

Chciałbym się podzielić z Tobą moimi przemyśleniami na ostatnio modny i stale zwiększający popularność temat – systemy fotowoltaiczne popularnie nazywane panelami słonecznymi.

Spotykasz się z tą nazwą pierwszy raz?

Mówiąc innymi słowami chodzi o produkcję prądu elektrycznego we własnym zakresie przez panele słoneczne umieszczone np. na dachu.

Panele fotowoltaiczne montowane na dachu domu (zdjęcie od Zielona Energia)
Panele fotowoltaiczne montowane na dachu domu (zdjęcie od Zielona Energia)

Podzielę się z Tobą danymi jakie ja otrzymałem po wyliczeniu prognozy opłacalności zainwestowania w taki system z uwzględnieniem faktycznych miesięcznych kosztów. Obliczenia pokazują koszty, zwrot całej inwestycji i zostały przeprowadzone przez firmę zajmującą się projektowaniem i instalacją systemów fotowoltaicznych – Zielona Energia.

O tym, że jest to rozwiązanie ekologiczne nie trzeba cię chyba przekonywać?

Panele zainstalowane na moim dachu miałyby całkowitą powierzchnię 23 m² i produkowałyby prąd elektryczny dzięki słońcu.

Zaproponowane rozwiązanie

Oczywiście produkcja prądu elektrycznego jest ściśle uzależniona od ilości słońca, jakie pada na panele słoneczne. Dlatego też w nocy i podczas deszczu lub bardzo pochmurnych dni prąd nie będzie produkowany. Największa produkcja ma miejsce w sezonie letnim o ile nachylenie paneli do padających promieni słonecznych sprawia, że przez cały dzień są oświetlone. Z tych powodów mówiąc o ilości wyprodukowanego prądu operuje się pojęciem kWh na rok.

Panele fotowoltaiczne (zdjęcie od Zielona Energia)
Panele fotowoltaiczne (zdjęcie od Zielona Energia)

W moim przypadku obliczenia uwzględniają położenie w środkowej Polsce i nachylenie dachu zwróconego na południowy wschód. W takich warunkach panele o powierzchni 23 m² będą w stanie wyprodukować 4100 kWh rocznie.

Moje obecne zapotrzebowanie

Jeśli porównam to z kilkoma ostatnimi rozliczeniami z dostawy energii elektrycznej, która w moim przypadku jest w granicach 280 kWh na miesiąc, to szybko obliczysz, że w ciągu roku zużywam 12 * 280 = 3360 kWh i płacę 2200 PLN/rok. Jak widać energie jaką moje gospodarstwo zużywa na funkcjonowanie w ciągu całego roku mogę wyprodukować korzystając z własnych paneli słonecznych. 🙂

Wynik ten jest bardzo obiecujący i oznacza, że gdybym mógł całą energię wyprodukowaną przez panele zmagazynować u siebie w domu tak, aby móc z niej korzystać w nocy i w okresie zimowym to nie musialbym pobierać energii od mojego dystrybutora np. spółki PGE. Niestety takiej możliwości nie mam i aż trudno sobie wyobrazić ile akumulatorów potrzeba do zmagazynowania takiej energii. Aby zobrazować skalę, autem elektrycznym z kilkoma akumulatorami (waga akumulatorów kilkaset kilogramów) możemy jechać zaledwie kilka godzin. Aż trudno sobie wyobrazić ile akumulatorów należałoby zainstalować aby zmagazynować wyprodukowaną energię latem by nią zasilać dom w trakcie zimy. Jest to absolutnie nieopłacalne rozwiązanie.

Na szczęście nie musisz magazynować energii, którą wyprodukujesz. Masz możliwość od razu ją spożytkować, a jej nadmiar oddać do sieci energetycznej i rozliczyć z dostawcą.

Obliczenia różnicy energii pobranej do zwróconej

Zakłady energetyczne uwzględniają ilość oddanej energii do sieci w stosunku do pobranej pomniejszając o pewien współczynnik. Czyli inaczej mówiąc, obniżą twój rachunek energetyczny w każdym miesiącu, odejmując od zużytych kWh twojego gospodarstwa domowego część energii wyprodukowanej. Zwrot jest pomniejszony o 20% na naszą niekorzyść. Niemniej jednak w moim przypadku kalkulacje są wciąż obiecujące:

Jeśli w ciągu miesiąca średnio pobierałem i płaciłem 180 PLN za 280 kWh, to produkujac miesięcznie 340 kWh (272 kWh uwzględniając współczynnik), rachunek za ten miesiąc będzie na pewno dużo niższy.

W praktyce oznacza to, że w sezonie letnim rachunki za energie elektryczną będą „zerowe” dzięki dużemu nasłonecznieniu i mniejszemu zapotrzebowaniu na pobór energii przez gospodarstwo domowe. W zimę w związku z małą produkcją energii, zwrot będzie adekwatnie mniejszy.

Sumarycznie rozliczenie roczne dla mojego gospodarstwa przekłada się następująco przy założeniu, że panele słoneczne wyprodukują 4100 kWh:

3360 kWh – 0.8 * 4100 kWh = 3360 – 3280 = 80 kWh, w rozliczeniu rocznym zapłacę zaledwie za 80 kWh co dziś odpowiada ~ 50 PLN/rok zamiast 2200 PLN.

Zwrot z inwestycji

Poniżej przeprowadzone obliczenia uwzględniają starzenie się paneli fotowoltaicznych, których żywotność (dla mojego dostawcy) wynosi 25 lat oraz inflacje rachunków za pobieraną energię elektryczną. Została wykonana symulacja na przestrzeni kilkunastu lat i został oszacowany zwrot z inwestycji.

Dane zakładają, że koszt całkowity zakupu i montażu paneli to 22000 PLN brutto przy 8% VAT. W skład ceny jest wliczone:

  • 14szt paneli Q-Cells 285W
  • falownik (Fronius Symo do przekształcenia wyprodukowanej energii)
  • konstrukcja nośna dla paneli (Corab)
  • montaż

Oszczędności roczne rozkładają się następująco (patrz tabela poniżej).

Wygląd paneli po ich zamontowaniu na dachu (zdjęcie od Zielona Energia)
Wygląd paneli po ich zamontowaniu na dachu (zdjęcie od Zielona Energia)

Warto jest też przemyśleć opcję finansowania inwestycji przez bank w formie kredytu. Jeśli finansujemy inwestycję sami to kolumna „zwrot z inwestycji” pokazuje, że pieniądze które wcześniej płaciliśmy zakładom energetycznym po 9 latach pozwolą na pokrycie kosztów inwestycji. Oznacza to, że przez kolejne 15 lat do 25 lat gwarancji na użytkowanie jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze na inny cel.

Obliczenia

Oliczenia przedstawione w tabeli przewidują:

  • 4% wzrost ceny energii elektrycznej w ciągu roku (1 kWh = 0.60 PLN dziś, 1 kWh = 1.26 PLN za 20 lat)
  • co roczny spadek wydajności paneli słonecznych
  • niezmienne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa na rok
Rok Produkcja przez panele
kWh
Rachunek za energię pobraną (od zakładów)
PLN
Koszt inwestycji
PLN
1 4134 2076 -19578
2 4121 2159 -17418
3 4109 2245 -15173
4 4097 2335 -12838
5 4084 2428 -10409
6 4072 2525 -7883
7 4060 2626 -5257
8 4048 2731 -2525
9 4036 2841 315
SPŁACENIE INWESTYCJI
10 4023 2954 +3270
11 4011 3072 +6343
19 3602 4203 +35789
20 3522 4360 +40149

Obliczenia przedstawione mi przez firmę Zielona Energia są naprawdę obiecujące i szczerze mówiąc chciałbym już dziś przystąpić do ich realizacji.

Zobacz również (opisywany w poprzednim artykule pt. „Jak oszczędzić z pomocą inteligentnego ogrzewania w zwykłych kaloryferach?” nowoczesny sposób ogrzewania domu za pomocą foli grzewczych, zasilanych bezpośrednio wyprodukowaną energią z paneli fotowoltaicznych.

Czy Ty korzystasz już z podobnych rozwiązań?

Podziel się doświadczeniami w komentarzu.

Łukasz Gawryjołek

5
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
iLutanAdriannaiLutanJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Joanna
Gość
Joanna

Moim zdaniem i z mojego doświadczenia panele fotowoltaiczne pomagają znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. U mnie zmniejszenie wynosi 805, gdzie tylko wspieramy się fotowoltaiką. Nie mamy dużego zestawu. Sąsiedzi natomiast, którzy polecili nam firmę suntrack.pl mają tak duży zestaw, a właściwie elektrownię, że w ogóle nie potrzebują prądu z elektrowni. Mają też dom pasywny. Coraz więcej osób z tego co obserwuję decyduje się na fotowoltaikę i dobrze, bo to na prawdę przyszłościowa inwestycja i zwróci się z nadwyżką.

Adrianna
Gość
Adrianna

O panele fotowoltaiczne trzeba dbać ale instalacje starczają na długie lata. Wiadomo trzeba je w jakiś sposób konserwować i dbać o nie by służyły nam jak najdłużej. My kupiliśmy fotowoltaikę od https://suntrack.pl/ i jesteśmy zadowoleni. Po 3 latach odkąd zamontowano nam zestaw widzimy olbrzymią różnicę, mniejsze rachunki i przy tym komfort, że mamy prąd gdy na naszej ulicy coś jest naprawiane. Jesteśmy w pewien sposób niezależni od dostawcy prądu.

trackback

[…] Jak panele słoneczne pomogą w zmniejszeniu rachunków za prąd? […]