Reguluj oświetlenie razem z zachodem słońca

Od kilku lat korzystamy głównie z oświetlenia typu LED. Jednym z jego typów są taśmy LED’owe, które oświetlają nasze pokoje, korytarze, a czasem schody i inne miejsca w domu. Ozdobne taśmy LED’owe mogą świecić w dowolnym kolorze i wybraną jasnością. Potrafią płynnie zmieniać kolor, którym świecą. Zwykle, aby sterować taśmą LED używasz nastawnika w postaci pilota lub panelu, na którym ustawiasz wybrane parametry, w jakich w danej chwili powinna świecić taśma LED.

Moim zdaniem takie rozwiązanie nie jest w pełni satysfakcjonujące. Dziś pokaże Ci co zrobić, aby Twoja taśma LED automatycznie zmieniała kolor lub jasność wraz z zachodzącym lub wschodzącym słońcem. Dzięki temu światło pochodzące z taśmy LED będzie stopniowo rozjaśniało salon lub inny pokój w miarę jak zapada zmrok.

Gotowe rozwiązanie zaprezentuje na przykładzie profesjonalnej taśmy LED, zakupionej przeze mnie w sklepie Polski LED – i dedykowanego sterownika RGBW firmy FIBARO. Udostępnię kod sceny i widget (patrz koniec artykułu) tak, abyś mógł szybko go skopiować i użyć w swoim domu.

W dalszej części znajdziesz wskazówki i implementację rozwiązania opartego o system inteligentnego domu – FIBARO. Dam Ci gotowy do użycia uniwersalny kod LUA wraz z widgetem przystosowanym do sterowania dowolną taśmą LED lub inną ściemnianą lampą, w zależności od godziny wschodu lub zachodu słońca.

Podane rozwiązanie z powodzeniem sprawdzi się także do automatycznego ściemniania zwykłego światła z żarówką żarową lub specjalną ściemnianą żarówką LED. O zagadnieniu ściemniacza FIBARO, który z powodzeniem można zastosować z widgetem i kodem LUA opisanym poniżej, pisałem w jednym z poprzednich artykułów (link pod spodem).

Taśma LED

Moim celem jest uzyskanie światła pochodzącego z taśmy LED, które będzie oddawało naturalne kolory, gdyż zastosowałem je do oświetlania ozdobnej ściany w salonie. Technicznie rzecz ujmując moja taśma powinna mieć wysoki współczynnik CRI.

Poszukując takiej taśmy trafiłem na profesjonalną taśmę LED zakupioną w sklepie Polski LED. Wybrałem taśmę typu RGB+W, opartą o diody 5050 SMD, o współczynniku CRI ~85%, jej cena za 5m to około 250 PLN. Cena jest adekwatna zarówno do jakości wykonania jak i sposobu odzwierciedlania naturalnych kolorów.

Film pokazujący widget w akcji

FILMhttps://youtu.be/-lT5bmWjww4

Na poczatek wyjaśnię co to jest CRI. Na stronach Wikipedia możemy przeczytać, że jest to: wskaźnik oddawania barw reprezentowany przez liczbę z przedziału od 0 do 100, która określa jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przez taśmę LED przedmiotów. Wartość 100 oznacza, że oświetlany przedmiot światłem z taśmy LED wygląda tak naturalnie, jak go widzimy w promieniach słonecznych.

Oprócz wiernego oddawania barw zależało mi również na tym, aby taśma LED mogła świecić czystym i ciepłym kolorem białym. Dlatego, jeśli nie nastawiasz się wyłącznie na podświetlenie w kolorze, to polecam Ci, aby zawsze wybierać taśmy z niezależnym obwodem dla koloru białego, czyli z oznaczeniem „W” od angielskiego słowa „White”, (RGB+W). Rozwiązanie polegające na zmieszaniu trzech składowych: barwy czerwonej (R), zielonej (G) i niebieskiej (B) w jednakowych proporcjach w wyniku czego powstaje kolor biały, w praktyce nie daje zadowalającego rezultatu. Kolor biały nie jest czysty i przyjemny dla oka. Dlatego taśmy LED z oddzielną diodą koloru białego o różnej temperaturze (odcieniu) 2700K – 6500K, znacznie lepiej się sprawdzają.

Poniżej zdjęcia jak wiernie oddają naturalne kolory lampy LED w sklepie Polski LED

Źródło Polski LED

Po wyposażeniu się w taśmę LED o powyższych wymaganiach chciałem, aby o określonych godzinach rano i wieczorem światło w salonie automatycznie „podążało” za słońcem podtrzymując miłą i ciepłą atmosferę w moim salonie.

Wiesz jak to zrealizowałem?

Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Wschód i zachód słońca

Sterowanie jasnością taśmy LED, w zależności od natężenia światła słonecznego – należy mierzyć przez zewnętrzny czujnik jasności lub wesprzeć się dokładną godziną wschodu i zachodu słońca w Twoim domu (miejscu montażu taśmy). Ja wybrałem drugą metodę, ze względu na brak zewnętrznego czujnika nasłonecznienia. Co więcej, uwzględniając dokładny czas wschodu lub zachodu na podstawie lokalizacji Twojego domu będziesz mógł w odpowiednim momencie rozpocząć proces zmiany oświetlenia taśmy LED jeszcze przed dokładnym czasem zdarzenia. Dzięki temu oświetlenie LED będzie podążać za zmianą nasłonecznienia na zewnątrz.

Widget – wirtualny panel dla taśmy LED

Spójrz na zrzut ekranu panelu (widget), który stworzyłem specjalnie do sterowania taśmą LED w zależności od położenia słońca.

Widget na smartfon

Dedykowany panel stworzony w systemie FIBARO umożliwia:

  1. Załączenie lub wyłączenie funkcji sterowania taśmą LED. Uwaga: Jeśli funkcja jest aktywna, to sterowanie taśmą LED w inny sposób nie będzie możliwe (algorytm w sposób ciągły nadpisuje nastawy przejmując kontrolę nad taśmą).
  2. Wybór jednego ze zdarzeń na podstawie, którego będzie odbywało się sterowanie taśmą LED. Do wyboru masz wschód słońca (sunrise) lub zachód słońca (sunset). Po wyborze rodzaju zdarzenia system poda dokładną godzinę wschodu lub zachodu dla Twojej lokalizacji.
  3. Określenie ilość minut przed i po dokładnej godzinie zdarzenia. Czas określa się za pomocą suwaków podając wartość w %, gdzie 1% = 2 minuty.
  4. Określenie wartości natężenia światła dla taśmy LED na samym początku i na koniec procesu zmian. Wartości określane za pomocą suwaków w skali od 0% do 100%. Jeśli chcemy zrealizować stopniowe rozjaśnianie wraz z zapadającym zmrokiem podczas zachodu słońca należy ustawić zmianę np. od 5% do 90%.
  5. Określenie zachowania się taśmy LED po zakończonym procesie regulacji (czy taśma ma pozostać załączona z intensywnością taką, jaką proces regulacji został zakończony).
  6. Na dole pod ustawieniami znajduje się linijka z aktualnym stanem konsoli.

Kod widgetu

Widget możesz pobrać (informacje na końcu artykułu) a następnie go zaimportować do swojego systemu FIBARO. Wybierz „Urządzenia” -> „Dodaj lub usuń urządzenie” i wybierz „Importuj urządzenie wirtualne” wskazując na mój plik „LED_WschZach_Kokpit.vfib.json”. Plik otrzymasz po podaniu email’a na końcu artykułu.

Import urządzenia wirtualnego

Po zaimportowaniu pliku pokaże się ono tak jak na poniższym zdjęciu, gdzie zalecam zmianę nazwy i przypisanie lokalizacji, a następnie zapisanie (ikona dyskietki).

Nadanie nazwy urządzeniu wirtualnemu

Po zapisaniu przełącz się na zakładkę zaawansowane gdzie musisz uaktualnić adres ID (mój 327) w każdym polu konfiguracji na adres Twojego wirtualnego urządzenia (tego widgetu).

Podmiana adresu ID dla urządzenia wirtualnego (widget)

Aby znaleźć adres ID swojego widgetu w edytorze kodu w drugiej linii wciśnij prawy przycisk myszy i w menu kontekstowym odnajdź swój widget, patrz zdjęcie poniżej. Pamiętaj musisz wcześniej zapisać zaimportowany widget. Zdjęcie poniżej pokazuje, że nowym adresem ID urządzenia wirtualnego jest liczba 361.

Tu jest link do wideo nagranego dla ustawień innego urządzenia ale w nim pokazuje jak znaleźć właściwy adres ID urządzenia i je podmienić w kodzie LUA.

Odnalezienie adresu ID

Teraz znając już adres widgetu uaktualnij wszystkie wystąpienia (łącznie 26) poprzedniego adresu na nowy. Zmiana dotyczy każdego fragmentu kodu zaczynającego się tak jak poniżej.

fibaro:getValue(327, 
fibaro:call(327, 
fibaro:getValue(327, 

Znając adres ID widgetu ustawisz go także dla zmiennej „virtualDeviceID” w kodzie sceny, według opisu poniżej.

Scena z kodem LUA

Procesem sterowania taśmy LED i powyżej zaprezentowanego widgetu steruje dedykowana scena. Aby scena z kodem LUA zaczęła poprawnie pracować, należy ją skopiować do nowej sceny („Sceny” -> „Dodaj scenę” -> „Dodaj Scenę opartą o język lua”) i podmienić adresy ID wskazujące:

  • urządzenie wirtualne (virtualDeviceID) dla powyżej omówionego widget’u
  • adres Twojej taśmy LED (sterownika RGB lub Dimmer 2), w kodzie poniżej jest to zmienna (outputDeviceID).

Oba adresy są zdefiniowane w pierwszych linijkach kodu, patrz fragment kodu poniżej. Reszta kodu LUA jest uniwersalna i nie wymaga modyfikacji. Zobacz na przykładzie innego wideo i innego urządzenia jak niewiele trzeba zmienić aby scena prawidłowo działała.

-- THIS IS ONLY SETTING YOU HAVE TO DO FOR THIS SCENE !!!
virualDeviceID = 327  -- the ID of your VirualDevice to control LED light
outputDeviceID = 112  -- the ID of your controlled device

Pliki z kodem LUA i widgetem dostaniesz po zapisaniu się do newslettera. Zapisz się tutaj poniżej. [FM_form id=”8″]

Zalecam nadać scenie nazwę wskazującą, z którą taśmą LED i widgetem ona współpracuje, a następnie przypisać jedną wspólną lokalizację np. „salon” zarówno dla taśmy LED jak i widgetu.

Jeśli chcesz w opisany powyżej sposób kontrolować taśmę zarówno podczas świtu jak i zachodu słońca musisz dodać drugie urządzenie wirtualne (widget) i kolejną scenę. Podobnie jak poprzednio nazwij je odpowiednio i w scenie podmień adresy ID.

Pełną wersję widgetu (urządzenia wirtualnego) wraz z dedykowaną sceną LUA wyślę do Ciebie, kiedy zapiszesz się do newslettera. Jeśli jesteś już adresatem newslettera napisz do mnie pod adres lukasz@ztechnikazapanbrat.pl, a podam ci link.

image_pdfimage_print