Praktyczne i efektowne lampowentylatory

Światło, ciepło albo przyjemny chłód dzięki lampowentylatorom, czyli wentylatorom sufitowym

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę jak ważna w naszym domu czy mieszkaniu jest odpowiednia wentylacja. Przez stosowane współcześnie okna i drzwi nasze mieszkania oraz domy są aż nazbyt szczelne. Brak przewiewu, ruchu powietrza i jego wymiany w ramach pomieszczeń, szybko doprowadzić może do zagrzybienia ścian i stałego, niekorzystnego dla nas utrzymywania się dużej wilgotności w pokojach, kuchniach i łazienkach. Unoszące się w powietrzu wolne rodniki grzybów oraz zawilgocenie – jak powszechnie wiadomo – nie są korzystne dla naszego zdrowia.

We współczesnych mieszkaniach i domach trudno obejść się po pierwsze bez nawiewników okiennych, czyli bez systemu świadomego rozszczelnienia okien, co pozwala na potrzebną dla naszego komfortu wymianę powietrza. Nawiewniki gwarantują stałą, całodobową dostawę świeżego powietrza, a przede wszystkim dostarczanie tlenu do pomieszczenia. Są rozwiązaniem tanim i ekologicznym, ponieważ nie pobierają energii do swego funkcjonowania, a także rozwiązaniem prostym, wygodnym, bardzo trwałym oraz nade wszystko wyjątkowo skutecznym. Nie emitują poza tym żadnego hałasu.

Z pewnością niebanalnymi urządzeniami z zakresu systemów wentylacji są także – cieszące się coraz większym zainteresowaniem – lampowentylatory sufitowe. Zdjęcie na początku artykułu to, wentylator sufitowy Joulin model Lindby, żródło https://www.lampy.pl/wentylator-sufitowy-joulin-oswietlany-dab.html

Są fantastycznym wynalazkiem typu 2w1. Dają użytkownikowi ogromne możliwości precyzyjnego dostosowania pracy urządzenia do preferencji konkretnego człowieka. Lampowentylatory – ujmując rzecz najbardziej syntetycznie – pełnią trzy funkcje:

  • wentylacji,
  • oświetlenia sufitowego,
  • ozdoby pomieszczenia.

Zapewniają efektownie wyglądające źródło światła, oświetlają pomieszczenie, a dodatkowo działają jak klasyczny wentylator, który pozwala nam przyjemnie schłodzić pomieszczenie w upalne dni. Z kolei w chłodne dni w pomieszczeniach, które ogrzewane są przy użyciu kominka, dzięki odwracalnemu obiegowi i zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w całym pomieszczeniu rozprowadzają równomiernie ciepło emitowane przez nasz kominek. Regulowana prędkość obrotów śmigła pozwala na uzyskanie w pomieszczeniu temperatury powietrza idealnej dla użytkownika. Poza tym, oszczędzamy miejsce na suficie bądź ścianie potrzebne na montaż lampy oraz wiatraka jako osobnych urządzeń. Musimy również wykonać mniejszą ilość podłączeń elektrycznych, albowiem w pomieszczeniu montujemy jedno urządzenie zamiast dwóch.

A dlaczego wentylator może chłodzić lub grzać w zależności od kierunku obrotu swoich łopatek?

Odpowiedź jest prosta.

Latem chłodniejsze powietrze w pokoju zawsze znajduje się przy samej podłodze. Aby je unieść do góry, gdzie znajduje się nasza twarz i większa część ciała, należy wymusić odpowiednią cyrkulację powietrza. Wentylator na suficie nawet na bardzo wolnym biegu będzie podnosić chłodne powietrze z podłogi do góry i rozprowadzać je po całym pomieszczeniu powodując odczucie chłodniejszego powietrza w całym pokoju. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przed instalacją klimatyzacji, które może okazać się w zupełności wystarczające i jest zdecydowanie tańsze.

Zimą jest sytuacja odwrotna. Ciepłe nagrzane powietrze od grzejników, grzania podłogowego lub kominka szybko unosi się pod sufit i trzeba je stamtąd sprawnie rozprowadzić na całe pomieszczenie. Tą czynnością może wykonać ten sam wentylator sufitowy po zmianie kierunków obrotów w stosunku do pory letniej. Wentylator przyczyni się do szybkiego i równomiernego podniesienia temperatury w pokoju bez konieczności dużego zwiększania parametrów pracy grzejnika, co wiąże się z konkretnymi oszczędnościami.

Rodzaje wentylatorów sufitowych

Aktualnie na rynku można znaleźć bogatą ofertę lampowentylatorów o bardzo różnych formach, kształtach kloszy, kolorach, rozmaitej wielkości czy wysokości. Swobodnie więc jesteśmy w stanie dobrać nasz lampowentylator odpowiednio do stylizacji pomieszczenia – niezależnie czy jest to wystrój nowoczesny, czy bardziej tradycyjny. Każdy może znaleźć urządzenie najbardziej pasujące do jego mieszkania.

W lampowentylatorach swobodnie możemy stosować najbardziej ze wszystkich ekonomiczne i obecnie najbardziej poszukiwane żarówki LED-owe. Z reguły urządzenia sprzedawane są bez żarówek, z określoną maksymalną dopuszczalną mocą źródeł światła, które mogą być w nich zastosowane. Możemy więc sami -optymalnie do naszych potrzeb – dobrać potrzebną nam moc żarówki oraz barwę światła, która najbardziej nam się podoba – biel ciepłą (tę o tonie bardziej żółtawym) lub biel zimną (odbieraną jako jaskrawobiałą).

Lampowentylatory mogą być wyposażone w jedno źródło światła lub więcej – tak, jak typowa lampa sufitowa. Urządzenia z większą ilością kloszy i żarówek z reguły bardziej pasują do wnętrz dawnych czy tradycyjnych. Dodatkowo lampowentylatory pozwalają na regulację mocy światła, dzięki czemu – w zależności od potrzeb w danym momencie – możemy uzyskać w pomieszczeniu półmrok, pełne oświetlenie lub pośredni stopień oświetlenia pomiędzy tymi dwoma pierwszymi.

Wentylator – w zależności od modelu urządzenia – może mieć różną ilość skrzydeł, od trzech do pięciu, a nawet do sześciu. W niektórych typach lampowentylatorów istnieje możliwość schowania skrzydeł do wnętrza lampy, dzięki czemu w ogóle nie widać, że lampa jest również wentylatorem. Jako przykład takiego rozwiązania można przywołać chociażby bardzo ładny lampowentylator FANAWAY EVORA z pilotem, o średnicy całkowitej urządzenia 92 cm. Poniższe zdjęcia źródło: lampowentylatory.pl (https://lampowentylatory.pl/pl/p/Wentylator-FANAWAY-EVORA-z-pilotem%2C-sr.-92-cm/745)
W tym przypadku łopaty urządzenia zostały odpowiednio wyprofilowane w ten sposób, że całkowicie mieszczą się we wnętrzu lampowentylatora. Poza tym – co istotne – na skrzydłach wentylatora nie osadza się kurz, kiedy wentylator nie jest używany, a łopaty schowamy do wnętrza urządzenia.

Lampowentylatory mają kilka dostępnych prędkości obrotowych – najczęściej trzy (niską, średnią oraz wysoką), co pozawala precyzyjnie dobrać do naszych potrzeb jak chłodno czy ciepło ma być w pomieszczeniu. Tempo pracy silnika dla każdego z tych biegów zależy od konkretnego modelu urządzenia. Kupując lampowentylator możemy więc dobrać go pod kątem minimalnej oraz maksymalnej ilości obrów na minutę, co przekłada się bezpośrednio na ilość metrów sześciennych powietrza mieszanego w ciągu minuty przez to urządzenie. Powinno być to określone w specyfikacji technicznej nabywanego przez nas lampowentylatora.

Sterowanie lampowentylatorem jest możliwe na kilka sposobów – w zależności od wyboru użytkownika – za pomocą regulatora naściennego, pilota lub specjalnych łańcuszków, służących do regulowania oświetlenia oraz tempa pracy wiatraka. Z tego względu lampowentylatory sprzedawane są w wersji z pilotem lub bez niego. Istnieje również opcja sterowania urządzeniem w ramach systemu tzw. inteligentnego domu.

Bardzo szerokie możliwości lampowentylatorów wykorzystać naprawdę optymalnie będziemy w stanie stosując je przede wszystkim w salonie, gabinecie bądź naszej sypialni. W szczególności do takich pomieszczeń zostały one stworzone. Istotne, abyśmy dobrze dobrali nasz wentylator do wielkości pomieszczenia, tj. jego powierzchni, aby efekt pracy urządzenia był dla nas optymalny. Zbyt mały wentylator w ogromnym pomieszczeniu nie da nam zapewne oczekiwanego przez nas razultatu.

Lampowentylatory wyposażone są w silniki pracujące cicho. Ilość decybeli emitowanych przez konkretne urządzenie warto jednak sprawdzić w specyfikacji przed dokonaniem zakupu, by w pełni cieszyć się nowym wentylatorem.

Dobrze dobrany lampowentylator – jako urządzenie niezwykle praktyczne – może sprawić, że wiele dni mroźnych bądź upalnych okaże się dniami miłymi i przyjemnymi, a temperatura na zewnątrz domu lub mieszkania przestanie nam „spędzać sen z powiek”.

image_pdfimage_print