Jak pozbyć się uciążliwego kamienia na bateriach i pić smaczną wodę – zmiękczacz wody IQsoft

Jeśli chcesz cieszyć się miękką wodą pod prysznicem i wrażeniem miękkiej skóry po wyjściu zadbaj o odpowiednie zmiękczenie wody. Będziesz cieszył się wodą miękką jak aksamit, po której skóra nie jest wysuszona, nie swędzi – słowem: woda której w miastach i wielu ujęciach wodociągowych nie ma.

Z czego wynika twardość wody i jak wpływa na nasze codzienne czynności w domu?

Za twardość wody odpowiada głównie magnez i wapń. W różnych miejscach na świecie twardość wody jest ma inną wartość i zależy od ilości magnezu i wapnia w niej rozpuszczonych. W samej Polsce są miejsca jak np. Bielsko-Biała czy Przemyśl, gdzie woda jest czterokrotnie bardziej miękka niż np. w Lublinie.

Twardość wody mierzymy w jednostkach oznaczonych symbolem ppm w skali od 10 do 1000 lub w innych jednostkach – skali dH (potocznie nazywaną skalą niemiecką), gdzie 10ppm to 1dH, a 1000ppm to 100dH. U mnie w domu jest woda bardzo twarda o wartości 22 dH.

Ogólnie przyjmuje się, że woda o twardości powyżej 10dH jest wodą „twardą” i należy rozważyć jej mechaniczne zmiękczenie przez zastosowanie zmiękczacza.

Stopień twardości wody[dH][skala niemiecka]
Woda bardzo miękka< 100< 5,6
Woda miękka100–2005,6–11,2
Woda średnio twarda200–35011,2–19,6
Woda twarda350–55019,6–30,8
Woda bardzo twarda> 550> 30,8

Do pomiaru twardości wody polecam użyć prostego w obsłudze testera kropelkowego, w którym obserwujesz po ilu dodanych kroplach (specjalnego płynu z testera) kolor wody w probówce zmieni się z czerwonego na zielony. Ilość dodanych kropel roztworu odpowiada twardości wody w jednostkach niemieckich. Zobacz, jak przeprowadzam taki test na poniższym filmie.

Teraz postaram się opisać negatywne aspekty twardej wody, które doświadczyłem w krótkim okresie zanim zdecydowałem się i zainstalowałem zmiękczacz wody IQsoft 26 zainstalowany przez firmę Alaska (www.zdrowawoda.net)

 1. Stosowanie twardej wody, czyli wody o twardości powyżej 10dH
 2. powoduje osadzanie się kamienia w instalacji grzewczych, a co za tym idzie słabsze parametry ogrzewania centralnego i większe koszty
 3. pokrywa grzałki elektryczne w podgrzewaczach wody ciepłej lub w pralkach kamieniem, co powoduje znaczne skrócenie żywotności urządzenia i słabsze parametry pracy (nawet o 30%)
 4. zmniejsza wydajność środków czyszczących w twojej pralce i zmywarce (zużywasz ich więcej)
 5. zatyka dysze w prysznicu, deszczownicy, zmywarce – skracając ich żywotność
 6. pozostawia w łazience zaschnięte smugi co wymaga częstego mycia i szorowania bardzo aktywnymi środkami
 7. wysusza skórę i ją podrażnia
 8. pozbawia blasku włosów
 9. pozbawia smaku i zapachu herbaty i kawy

Ogólnie rzecz ujmując: twarda woda przyczynia się do większych wydatków finansowych, negatywnie wpływa na naszą cerę i angażuje dodatkowy czas przeznaczony na czyszczenie i usuwanie śladów kamienia, o czym każdy się przekonał niejednokrotnie podczas mycia kabiny prysznicowej lub baterii.

Ja zaufałem amerykańsko-belgijskiemu światowemu potentatowi, w dziedzinie zmiękczania wody tj. firmie która istnieje od 1943 roku: Erie Water Treatment  i ich urządzeniu do zmiękczania wody – IQsoft .

IQsoft potrzebuje do pracy soli, której zapas jest zmagazynowany w suchym pojemniku. Sam co 5 000 litów zmiękczonej wody rozpoczyna dwugodzinny proces czyszczenia głowicy złoża (serca systemu zmiękczacza) w godzinach nocnych dzięki czemu jego regeneracja nie wpływa na komfort użytkowników. Jest zasilany ze zwykłego gniazdka elektrycznego, ma niewielkie rozmiary (jest wąski, dzięki czemu zmieścił się obok innych instalacji w kotłowni u mnie domu) i potrzebuje odprowadzenia do ścieków wody podczas czyszczenia.

Zmiękczacz zużywa do swojej pracy naprawdę niewiele soli. Według rocznej praktyki wychodzi jeden worek 25 kilogramowy na 2 miesiące pracy przy zużyciu około 40 m3 wody dla gospodarstwa rodzinnego. Ja stosuję sól w postaci tabletek firmy Ciech, gdzie jeden worek kosztuje 30 PLN więc tak naprawdę niewiele,  zwłaszcza, że sól jest podstawowym elementem eksploatacji potrzebnym do prawidłowej pracy urządzenia.

Przed decyzją o instalacji zmiękczacza miałem obiekcje czy zmniejszy się przepływ i ciśnienie w instalacji. Na szczęście IQ soft jest na tyle wydajny, że po zainstalowaniu systemu zmiękczania wraz z dodatkowymi filtrami (mechanicznym i węglowym) nie zaobserwowałem znacznego spadku ciśnienia, a manometr pokazuje spadek na poziomie 0.2 Bar.

Zaawansowany system zmiękczacza IQsoft informuje mnie o kończącej się soli na wyświetlaczu. W przyszłości zamierzam, przez dostępne wyjście cyfrowe (konfigurowalne z poziomu panelu na obudowie) przesłać tę informację do inteligentnego systemu domu – Fibaro. Ponadto, lada moment producent rozpocznie sprzedaż zmiękczaczy IQsoft wyposażonych w antenę Wi-Fi, dzięki czemu przez dedykowaną mobilną aplikację będzie można odczytywać wiele zaawansowanych parametrów pracy urządzenia – dziś dostępnych na wyświetlaczu.

Podstawą pracy każdego zmiękczacza wody jest złoże, którego żywotność w zależności od zużycia może starczyć zarówno na 20 lat jak i na 10 lat.

Dodatkowo mam zainstalowany by-pass (zawór obejściowy) pozwalający mi na miksowanie wody wyjściowej – zmiękczonej z wodą surową – twardą, aby lekko utwardzić otrzymaną ostatecznie wodę.

Jeśli będziesz instalować centralny system zmiękczania wody to pamiętaj, że nie wszystkie odbiory wymagają wody miękkiej. Ja mam specjalne odejście przed doprowadzeniem wody do zmiękczacza z filtrami dla wody ogrodowej. Woda ogrodowa nie wymaga, aby była zmiękczana co pozwala wyłączyć pracę systemu dla wody ogrodowej i znaczne oszczędności finansowe.

Oczywistą jest sprawą, że na rynku jest wiele producentów i rozwiązań alternatywnych. Ja opisałem system zmiękczacza z filtrami i całościową instalacją za około 5 000 PLN, który u siebie mam zainstalowany od przeszło roku. Jestem z niego naprawdę zadowolony tak jak i z serwisu, który musi przeprowadzać inspekcję co 6 miesięcy.

Nie ma co porównywać jakości i ceny tego urządzenia z produktami z Chin, natomiast warto porównać ceną urządzenia do ceny pralki, zmywarki i baterii z termostatem, czyli drogich urządzeń jakie przyjdzie nam szybko wymienić na skutek zakamienienia z powodu braku zmiękczacza wody (już po kilku latach).

 Łukasz Gawryjołek, iLutan


Zastosowanie dla Ciebie

 • Jeśli masz dość ciągłego czyszczenia kamienia odkładającego się w łazienkach i kuchni
 • jeśli obawiasz się o żywotność urządzeń AGD wykorzystujących wodę (pralka, zmywarka)
 • jeśli chcesz, aby twoje ubrania czy ręczniki były miększe i przyjemniejsze w dotyku
 • jeśli chcesz zmniejszyć ilość detergentów i środków piorących zużywanych podczas prania
 • jeśli chcesz, aby twój system grzejny był bardziej wydajny
 • jeśli zależy ci na urodzie, jakości skóry i kolorze włosów

to zleć zainstalowanie zmiękczacza wody.

image_pdfimage_print