Jak oszczędzić z pomocą inteligentnego ogrzewania w zwykłych kaloryferach?

Fibaro Heat Controller - termostat

Zbliża się koniec sezonu grzewczego, ale jeszcze jest czas, aby przyjrzeć się nowoczesnym elektronicznym termostatom (elementom IoT będącym częściom systemów inteligentnego ogrzewania) i pomyśleć o zakupie teraz, kiedy ich ceny znacznie się obniżają.

Znajdziesz tu też informację dotyczące zasad ekonomicznego i efektywnego ogrzewania pomieszczenia przy pomocy zwykłych kaloryferów, określanych mianem C.O.

Wspomnę także o nowatorskich foliach grzewczych, które mogą zastąpić tradycyjne grzanie oparte o grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe.

Fibaro elektroniczny zawór regulacyjny na kaloryferze
FIBARO elektroniczny zawór regulacyjny na kaloryferze

Sezon grzewczy zawsze kojarzy nam się ze zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. Stosując się jednak do opisanych poniżej dobrych praktyk oraz decydując się na wymianę standardowych regulatorów na ich elektroniczne odpowiedniki (takich jak na powyższym zdjęciu), można znacznie ograniczyć koszty ogrzewania i podnieść komfort życia w domu.

Tradycyjne termostaty grzejnikowe

W większości przypadków do ogrzewania naszych pomieszczeń służą grzejniki wodne C.O. z głowicami termostatycznymi. Ich praca oparta jest na mechanizmie, który porównuje nastawioną na pokrętle moc (skala od 1-6) z temperaturą pomieszczenia. W tego typu termostatach nie zawsze jest oczywiste przełożenie stopni ustawionych na pokrętle na stopnie Celsjusza jakie chcesz uzyskać w pokoju. Bardzo częstym błędem jest ciągłe kręcenie pokrętłem z pozycji max na min i odwrotnie, gdy w pomieszczeniu jest za zimno lub za gorąco.

Zwykły termostat C.O.
Zwykły termostat C.O.

Prawidłowa praca polega na ustawieniu środkowej nastawy na pokrętle. Zacznij od nastawy równej 3 jednostki i po godzinie do dwóch, gdy temperatura jest nadal nieodpowiednia, przekręć pokrętło o jedną jednostkę w górę lub w dół. Odczekaj godzinę i jeszcze raz spróbuj wyregulować temperaturę. W ten sposób znajdź położenie pokrętła, które odpowiada twoim preferencjom i zapamiętaj to położenie.

Jak wiesz z doświadczenia, prawidłowa praca z tego typu ręcznym regulatorem wymaga cierpliwości i zapamiętania poziomów otwarcia dla każdego grzejnika z osobna. W praktyce, nawet jeśli chcemy utrzymać tę samą temperaturę w każdym pomieszczeniu, to kaloryfery wymagają indywidualnych nastaw.

Poza tym regulator ten wymaga bezpośredniej obsługi, nie ma możliwości ustawienia położenia głowicy w sposób zdalny np. przed powrotem do domu z pracy.

Nowoczesne inteligentne ogrzewanie w grzejnikach C.O.

Okazuje się, że wymieniając mechaniczną głowicę (pokrętło) na elektroniczny regulator temperatury, możemy w prosty sposób zautomatyzować pracę tego samego grzejnika C.O., a w konsekwencji wprowadzić do naszego domu inteligentne ogrzewanie.

Wymiany takiej można dokonać bez żadnej ingerencji w hydraulikę, a więc bez usuwania medium grzewczego, cięcia rur czy odpowietrzania instalacji. Należy odkręcić tradycyjny mechaniczny termostat, a na jego miejsce wkręcić nowoczesną elektroniczną głowicę regulacyjną. W większości przypadków demontaż i montaż da się wykonać bez narzędzi.

Dzięki specjalnym adapterom (podkładkom, przejściówkom takim jak na zdjęciu poniżej) nowy elektroniczny regulator możesz dopasować do większości popularnych grzejników. Z reguły producenci razem z regulatorem dają przyłącza do następujących typów zaworów: M30, RTD-N i RA-N (powszechnie stosowanych zaworów firmy Danfoss).

Fibaro Heat Controller z przyłączami
FIBARO Heat Controller – elektroniczny termostat z przyłączami

Sam mam w domu instalację opartą o urządzenia firmy FIBARO. Na grzejnikach mam pozakładane regulatory FIBARO Heat Controller, które współpracują z zewnętrznymi czujnikami temperatury (pastylkami) tak, aby grzejnik utrzymywał temperaturę w określonym miejscu.

Czujnik temperatury pomieszczenia Fibaro współpracujący z regulatorem na grzejniku
Czujnik temperatury pomieszczenia FIBARO współpracujący z regulatorem na grzejniku

Nowoczesne termostaty są urządzeniami bezprzewodowymi, komunikującymi się z smartfonami lub stacjami bazowymi po WiFi, Bluetooth jak również po sieci Zwave lub ZigBee. Do pracy nie wymagają żadnego zewnętrznego źródła zasilania, gdyż najczęściej mają wbudowany akumulator wystarczający na ciągłą pracę zaworu przez cały sezon grzewczy. Po sezonie należy naładować akumulator lub wymienić baterię.

Oferta rynku

Nie są to rozwiązania tanie. Średnia cena pojedynczej głowicy regulacyjnej to koszt około 330 PLN. Ale to nie wszystko, gdyż trzeba się jeszcze upewnić czy głowica do normalnej pracy wymaga współpracy z systemem nadrzędnym (specjalną centralką) czy może być obsługiwana bezpośrednio ze smartfona bez centrali.

Producenci proponują zestawy kilku głowic w lepszej cenie co ma sens jeśli zamierzamy wymienić starsze regulatory w wielu kaloryferach za jednym razem.

Chcę Ci przedstawić możliwości inteligentnego ogrzewania bez projektowania całej instalacji od nowa. Szczegółową analizę i wyłonienie lidera pozostawiam Tobie.

Czy istnieje alternatywa dla grzejnika C.O.?

Oczywiście!

Nowością na rynku jest ogrzewanie pomieszczenia od góry, czyli przez promieniowanie cieplne od sufitu. To technologia polegająca na ekonomicznym i wydajnym ogrzewaniu pomieszczenia folią grzewczą umieszczoną w suficie. Folia rozgrzewa sufit do temperatury 60 stopni Celsjusza, od którego ogrzewane jest powietrze w pokoju, a dzięki promieniowaniu cieplnemu ogrzewa się także podłoga (do temperatury około 20 ℃). Dzięki czemu rozkład temperatury w pomieszczeniu jest bardziej równomierny i łatwiejszy do uzyskania przy niższych kosztach ogrzewania w porównaniu do pracy grzejników C.O.

Na zdjęciu walizka z próbką demonstracyjną foli Red Snake
Na zdjęciu walizka z próbką demonstracyjną folii Red Snake (dzięki uprzejmości firmy Zielona Energia)

Więcej na temat technologii ogrzewania płaszczyznowego opartego na foliach grzewczych znajdziesz pod tym linkiem producenta: Red Snake.

Zachęcam również do kontaktu z przedstawicielem firmy Zielona Energia Panem Michałem Packiem tel. +48 501 020 222. Przybliży on szczegółowe dane techniczne oraz przedstawi możliwości wdrożenia systemu.

Jak postępować podczas wietrzenia pomieszczenia?

Przede wszystkim zakręcaj lub wyłączaj termostat za każdym razem, gdy otwierasz okno celem wietrzenia pomieszczenia.

To jedna z podstawowych zasad oszczędzania ciepła w naszych domach. Z jednej strony każdy może zadać pytanie czy rzeczywiście wyłączanie grzania ” tylko na chwilę wietrzenia ” da jakiekolwiek oszczędności jeśli na co dzień nastawa pokrętła na regulatorze jest ustawiona na poziomie 3 ?

Odpowiedź jest twierdząca…

Niezakręcenie kaloryfera przy otwartym oknie spowoduje maksymalne otwarcie ich zaworu pomimo ustawienia pokrętła na 3. Stanie się tak dla tego gdyż, zwykłe termostaty posiadają wbudowany czujnik temperatury, który odnotuje zimne powietrze wpadające z zewnątrz i natychmiast otwierają maksymalnie przepływ gorącej wody do kaloryfera.

Efektem działania „starego” typu regulatora będzie nagły wzrost zużycia energii cieplnej i wyrzucanie pieniędzy „przez okno”.

Zupełnie inna jest zasada działania inteligentnych systemów ogrzewania, które w tej samej sytuacji potrafią zatrzymać grzanie.

Jak postępować podczas wietrzenia pomieszczenia?

Wietrzenie pokoju polega na otwieraniu okna do dwóch razy dziennie na kilka minut. Wietrzyć należy rano, kiedy wstaniemy oraz wieczorem przed położeniem się spać. Wietrz pokój krótko, aby doprowadzić do wymiany powietrza w pokoju, ale nie na tyle długo, aby doszło do wychłodzenia się ścian i przedmiotów.

Pamiętaj o zakręceniu zaworu lub zatrzymaniu grzania w regulatorze elektronicznym w czasie wietrzenia

Szczelność drzwi i okien

Ważnym krokiem ku twoim oszczędnościom jest również sprawdzenie szczelności drzwi i okien. Nawet nieduże nieszczelności mogą powodować przepływ zimnego powietrza z zewnątrz, co będzie utrudniać uzyskanie żądanej temperatury przy minimalnym nakładzie energii cieplnej.

Nie mam tu na myśli zatykania otworów lub kratek wentylacyjnych. Coraz częściej okna są wyposażane w specjalne nawiewniki celem utrzymania właściwej wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenia te zwane nawiewnikami higrosterowanymi (zdjęcie poniżej) same otwierają lub przymykają przepływ powietrza z zewnątrz w zależności od wilgotności zmierzonej w pomieszczeniu. Ich prawidłowa praca zapewnia nam komfort pod kątem wilgotności i nie doprowadzi do powstawania grzyba na uszczelkach okna i ścianach w pokoju.

Nawiewnik higrosterowany okienny
Nawiewnik higrosterowany okienny dba o prawidłową wymianę powietrza

Niestety przy silnym wietrze i niskiej temperaturze na zewnątrz ich praca nie jest zadowalająca, gdyż nawet przy minimalnie otwartym nawiewniku (w pracy automatycznej) wpływa lodowate powietrze z zewnątrz, w porównywalnej ilości jak przy uchylnym oknie. W takiej sytuacji zamykam nawiewniki ręcznie, pomimo że jest to mało optymalne rozwiązanie, bo dzięki temu mogę uzyskać żądaną temperaturę w pokoju.

Zalecane temperatury

Mówiąc o zalecanej temperaturze w pokoju lub łazience mam na uwadze to, co jest dla nas i dla naszego zdrowia dobre z czysto medycznego punktu:

 • 20-22oC w ciągu dnia dla pomieszczeń codziennego użytku
 • 18-19oC w ciągu nocy dla pomieszczeń codziennego użytku
 • 23-25oC w łazience, toalecie

Pamiętajmy jednak, że odczucie ciepła i zimna to bardzo indywidualna sprawa i temperaturę zawsze należy dostosować do własnego komfortu.

Cyrkulacja nagrzanego powietrza

Warto także rozumieć i mieć na uwadze, w jaki sposób ogrzane powietrze z grzejników powinno rozchodzić się po całym pokoju aby zapewnić równomierną temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku grzania za pomocą grzejników zamontowanych na ścianie cyrkulacja wygląda następująco:

 • grzejnik nagrzewa powietrze, które konwekcyjnie przemieszcza się do góry
 • jeśli napotka na parapet, to od razu pewna część powietrza zostanie odbita do wnętrza pokoju co zapewni dogrzanie cieplejszym powietrzem miejsca przed grzejnikiem
 • jeśli nie będzie parapetu lub parapet będzie tylko nieznacznie wystawał poza obrys kaloryfera, to prawie całe nagrzane powietrze będzie unosić się do góry. Podczas unoszenia do góry ochładza się od okna co jest niekorzystne, dlatego duże znaczenie ma fakt posiadania kilkuwarstwowych dobrze izolujących szyb w oknie
 • ciepłe powietrze dociera pod sufit nad grzejnikiem i tu odbija się i podąża po suficie do wnętrza pokoju ochładzając się stopniowo
 • ochładzające powietrze powoli opada na podłogę
 • z podłogi jest zasysane w kierunku grzejnika i cykl się zamyka

Należy jeszcze wspomnieć, że pokój nie tylko zostaje ogrzewany przez przemieszczające się ciepłe powietrze, ale również przez promieniowanie cieplne bezpośrednio od grzejnika.

Dlatego należy zostawić grzejnik odsłonięty, a jeśli konieczne jest zasłonięcie to należy zapewnić jak najlepszą „przeźroczystość” mebla np. stosując typ ażurowy bez tylnej ścianki.

Zastosowanie dla Ciebie:


Zalety wynikające z wykorzystywania inteligentnego ogrzewania po zainstalowaniu nowoczesnych głowic regulacyjnych w kaloryferach określają podane poniżej funkcjonalności:

 • Zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Zawór zmienia swoje położenie automatycznie w takim stopniu, w jakim sam „uznaje” za stosowne, aby uzyskać żądaną temperaturę powietrza w pomieszczeniu
 • Nastawy powietrza w pomieszczeniu można wybierać w szerokim zakresie od 12oC do 28oC.
 • System adaptacyjny zapamiętuje jak szybko udawało się grzejnikowi uzyskać żądaną temperaturę w pomieszczeniu w przeszłości, a co za tym idzie regulator „uczy się” optymalnie operować mocą grzejnika w sposób ekonomiczny dla naszego portfela
 • Można wprowadzić harmonogram pracy dzięki czemu ustawisz inną temperaturę w dzień, a inną w nocy
 • Jeśli pracę regulatora połączymy z informacją o obecności osoby w pomieszczeniu to inteligentne ogrzewanie zyska nowy wymiar oszczędzając wydatki na grzanie pomieszczeń, w których ktoś jest obecny (lub nieobecny)
 • Możesz zapomnieć o zasilaniu regulatora, ponieważ wbudowana bateria pozwala na jego pracę przez okres całego sezonu zimowego
 • W zależności od rodzaju produktu i producenta istnieje również funkcja wakacyjna, w której regulator jest w trybie „stand-by” i nie reguluje (w sposób ciągły) położenia zaworu, a po upływie tego okresu automatycznie się załączy do pracy
 • Posiadają funkcję chroniącą przed zamrożeniem i w przypadku spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej określonej temperatury rzędu 7 stopni Celcjusza otwierają przepływ medium niezależnie od nastawy czy trybu pracy (wakacje)
 • Potrafią się samoczynnie kalibrować tak aby móc wykorzystać w pełni całkowity przepływ medium grzewczego

A ty jaki system wybrałeś w domu? Czy masz inteligentne ogrzewanie?

Czy znasz inne metody oszczędzania na ogrzewaniu? Podziel się w komentarzu?

Czy wydajnie operuje mocą grzejnika i utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju?

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print