Drony w naszym życiu

Długo zastanawiałem się nad tym, co wybrać na pierwszy temat bloga, chcąc wybrać dla Was temat ciekawy i inspirujący. Wybór padł na temat coraz bardziej powszechny, a dla wielu osób wciąż niepoznany – drony i ich zastosowanie w najbliższej przyszłości?

Sama nazwa dron jest utożsamiana z „Unmanned Aerial Vehicle” (UAV) czyli bezzałogowym pojazdem lotniczym, a więc po prostu dowolnym urządzeniem latającym bez pilota. „Bez pilota”, czyli jako niezależne latające urządzenie wykonujące określone zadania bez konieczności zdalnego kierowania lotem. Dzięki temu, że dron jest w stanie sam dolecieć do celu i podejmować decyzje o wyborze drogi, stał się współpracownikiem człowieka do zadań specjalnych, często bardzo niebezpiecznych, takich jak: monitoring w akcjach policyjnych, wojskowych, obserwator rozprzestrzeniania się pożarów lasów, nadzorca prac budowlanych na dużym terenie np. podczas budowy dróg, kolei czy rurociągów.

Szeroki zakres wykorzystania dronów powoduje wyraźne zmiany w działaniu przedsiębiorstw budowlanych, rolniczych czy współczesnego rynku nieruchomości i ugruntowuje znaczącą rolę dronów w naszym życiu. Dowodem na to może być powstanie specjalnych zawodów związanych z stosowaniem dronów i nie mam tu na myśli wyłącznie robienia zdjęć czy kręcenia filmów z wysokości.

W ostatnich latach pojawiły się bowiem następujące specjalizacje: dron inspektor dla telekomunikacyjnych nadajników i anten, dron inspektor budowy i realizacji planów budowy, dron inspektor terenów rolniczych i uprawnych, dron specjalista oceny zniszczeń po powodziach/huraganach. Istnieją także firmy, które na życzenie klienta jadą w wyznaczone miejsce i wykonują określone loty dronem, celem nagrania filmu, zdjęć, analizy otoczenia czy wykonania specjalistycznych zdjęć trudnodostępnych elementów konstrukcyjnych (np. starych zabytków grożących zawaleniem).

Wszystkie powyżej wymienione zawody i przykłady zastosowania dronów łączy parę cech:

  •  są tanie w stosunku do ceny za wynajem samolotu czy helikoptera i praktycznie bezgłośne
  • nie zagrażają życiu załodze, bo są bezzałogowe
  • potrafią szybko przemieszczać się nad hektarami powierzchni i widzą z góry wiele rzeczy naraz
  • za pomocą bardzo wyrafinowanego sprzętu mogą nagrywać obraz w wysokiej jakości 4k HD, a często na bieżąco transmitują sygnał video na ziemię tak aby operator mógł skierować dron z kamerą w interesujące go miejsce
  • są „inteligentne” czyli nie potrzebują sterowania ciągłego z ziemi podczas lotu, potrafią dotrzeć do wyznaczonego celu przy użyciu GPS i kamer z czujnikami omijając przeszkody w postaci drzew, skał, słupów, masztów czy wysokich budynków.

To właśnie te cechy czynią z nich niezastąpiony sprzęt do monitoringu, obrony czy innych specjalistycznych zadań.


Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat dronów, ich rodzajów, historii, ceny i zastosowania zachęcam do pobrania mojego eBooka.

Otrzymasz eBook za darmo po zapisaniu się do newslettera

Newsletter

Po zapisaniu się otrzymasz darmowy eBook na temat współczesnego wykorzystania dronów (wysłany w osobnym emailu) i   informacje o nowych artykułach publikowanych na blogu. Inni czytelnicy tak napisali o ebooku...

"... Bardzo pożyteczna publikacja. Krótko, konkretnie i w sposób uporządkowany autor prezentuje różne zagadnienia związane z tematem dronów. Wykład jest jasny i ilustrowany zdjęciami. Podane odsyłacze umożliwiają poznanie konkretnego zagadnienia dokładniej..."

"... Poradnik napisany przejrzyście i zrozumiale, podobał mi ponieważ w prosty sposób ukazywał fakty, liczę na więcej takich ciekawych ebooków ..."

"... Autor bloga opisuje powyższą tematykę w bardzo przystępny i zrozumiały sposób nawet dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z dronami. W e-booku znajdziemy historię oraz początki tych urządzeń, klasyfikacji dornów na grupy odbiorców po przedstawienie ich wykorzystania w życiu codziennym ..."

czytaj więcej...


Po podaniu e-maila i naciśnięciu przycisku zapisu dostaniesz email z linkiem do potwierdzenia. Sprawdź Spam jeśli nie przyjdzie email.


Według wstępnych obliczeń biznes do jakiego wzrośnie komercyjne wykorzystanie dronów do 2020 roku osiągnie 127 miliardów dolarów, a komercyjne zastosowanie dronów zdominuje rynek światowy. Ale aby można było zarabiać i oferować usługi związane w wykorzystaniem dronów, w tym robienie zdjęć i filmów, trzeba posiadać uprawnienia UAVO – operatora bezzałogowego statku powietrznego. Ponadto licencję wymagana jest także  aby używać drona do własnych celów. Sam egzamin UAVO nie jest dużym wydatkiem, bo kosztuje około 200 PLN, natomiast kursy przygotowawcze organizowane przez prywatne szkoły to już wydatek od 2000 – do 4000 PLN.

Zdecydowanie więcej zapłacimy za dobrej jakości drona czołowej światowej firmy DJI taki jak: Phantom 4, 3 czy Spark, Mavic, Inspire – to jest około 2000 – 4000 PLN. Są i droższe rozwiązania jak np. Inspire 2 za około 10 000 PLN, który potrafi filmować z rozdzielczością 5.2K i podążać za naszym samochodem z prędkością do 90km/h filmując naszą podróż z wysokości.

Oferta modeli dronów i ich możliwości jest naprawdę imponująca. Już niedługo nadejdzie czas kiedy paczkę zamiast kuriera dostarczy nam dron, a zakupy ze sklepu spożywczego zamówione online (bezpośrednio przez lodówkę, czyli bez naszej ingerencji) też zostaną wysłane dronem. Czy nam się to podoba czy nie wszystko w tym kierunku zmierza i będzie to związane z innym bardzo ciekawym zagadnieniem, o którym opowiem w niedługiej przyszłości – IoT (Internet of Things) oraz Big Data.

Linki z ciekawymi informacjami na temat dronów:

Skywolf blogZastosowaniaDJILos AngelesLicencja UAVO i szkolenia

Gdzie kupić:

Polsce udałbym się do następujących specjalistycznych sklepów: Botland, megadron.pl, dronado.pl,www.drony.net, www.sklep.rc-lipol.pllub esklep-drony.pl.

Zastosowanie dla Ciebie

  • jako forma zarobkowa jeśli zamierzasz świadczyć usługi podobne do wymienionych powyżej i przy założeniu, że będziesz posiadał licencję UAVO
  • użycie dronów wzbogaci każdy twój film kręcony na otwartej przestrzeni dzięki wprowadzeniu odniesienia poprzez pokazanie sceny z góry
  • twoje wspomnienia z plenerowych wyjazdów w górach czy nad morzem będą miały inny wymiar, gdyż zdjęcia i filmy zrobione z powietrza o wiele lepiej pokażą miejsce, w którym byłeś i lepiej utrwalą ci się w pamięci
  • zabawa – pilotowanie drona jest niesamowitym doświadczeniem i w pewnym sensie realizacją marzeń np. o byciu pilotem (jak  w moim przypadku)

Łukasz Gawryjołek, iLutan

image_pdfimage_print