Brak ogrzewania – dlaczego piec grzewczy wyłącza się awaryjnie w nocy?

Nie ma chyba bardziej frustrującej sytuacji w zimowy poranek jak brak ogrzewania czyli brak wody ciepłej w kranie oraz poczucie „zimnych” kaloryferów. A jednak właścicielom domów i segmentów z własnym kotłem gazowym się to zdarza…

Tak też bywało i w moim przypadku. Brak ogrzewania ??

Przyczyną był brak odpowiednio dużego zbiornika eliminującego zbyt wysokie ciśnienie w instalacji grzewczej, co doprowadzało do awaryjnego wyłączania się kotła gazowego w środku nocy.

Jeśli i Tobie też się takie przykrości czasem zdarzają, to zastosuj rozwiązanie, które u mnie sprawdziło się w 100%. Oto one….

Mój problem to brak ogrzewania

W moim domu grzanie kaloryferów i zasobnika wody ciepłej użytkowej jest realizowane przez wewnętrzny, zamknięty obieg wody podgrzewany w kotle gazowym. Praca kotła gazowego jest w pełni automatyczna i jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest temperatura powietrza na zewnątrz domu. W zależności od temperatury na zewnętrz kocioł sam zwiększa temperaturę wody obiegowej, która przepływa przez kaloryfery i ogrzewa wodę użytkową.

W zeszłym sezonie, kiedy nad rankiem temperatura spadała poniżej -5C kocioł zwiększał w sposób automatyczny swoją wydajność i podnosił temperaturę medium grzewczego (wody obiegowej). Zabieg ten jest słuszny i ma na celu zwiększenie temperatury grzejników w pokojach wraz ze spadającą temperaturą na zewnątrz.

Wewnętrzna nastawa wody obiegowej w kotle przy -10C na zewnątrz
Wewnętrzna nastawa wody obiegowej w kotle przy -10C na zewnątrz

Automatyka kotła i jego peryferii pracuje prawidłowo, ale jak wiadomo woda jest nieściśliwa i po podgrzaniu od +30C do +60C (zdjęcie) zwiększa swoją objętość, powodując wzrost ciśnienia w zamkniętej instalacji obiegowej. Ten przyrost ciśnienia wody w instalacji powinien zostać zniwelowany przez dedykowane naczynie przeponowe wewnątrz kotła gazowego. U mnie jednak takie rozwiązanie oparte na kotle gazowym De Dietrich MS24 okazało się niewystarczające i miałem parokrotnie.

Powód wyłączania kotła gazowego

Naczynie przeponowe zainstalowane wewnątrz kotła ma około 3-4 litrów pojemności, a zgodnie ze zgrubnym wyliczeniem na każde 10m2 powierzchni ogrzania domu należy przewidzieć 1 litr pojemności dla naczynia przeponowego. Ja mam ponad 150 m2 powierzchni ogrzewanej w domu co wymaga minimum 15 litrów dla naczynia przeponowego.

Brak wystarczającej pojemności naczynia przeponowego w instalacji doprowadzało do wzrostu ciśnienia ogrzewanej wody cyrkulacyjnej i w efekcie otwarcie zaworu bezpieczeństwa na kotle. Po otwarciu zaworu bezpieczeństwa następował natychmiastowy spadek ciśnienia w instalacji do ciśnienia atmosferycznego, co skutkowało wyłączeniem awaryjnym kotła gazowego- błąd E10 – „niskie ciśnienie w instalacji” = Brak ogrzewania !

Opisane zachowanie kotła jest prawidłowe, gdyż kocioł nie może pracować przy niskim ciśnieniu interpretowanym jako brak medium grzewczego – wody obiegowej. Sytuacja opisana powyżej miała miejsce we wczesnych godzinach porannych ok. 3 lub 4 rano, kiedy to temperatura zewnętrzna gwałtownie spada przed wschodem słońca i system automatyki kotła zwiększa temperaturę medium grzewczego, aby dostarczyć do kaloryferów większą temperaturę.

Oczywiście wyłączenie kotła powodowało zatrzymanie grzania wody obiegowej i w konsekwencji zatrzymanie pracy kaloryferów i utrzymania ciepłej wody użytkowej.

O tej przykrej sytuacji dowiadywałem się rano podczas brania prysznica po paru godzinach od zatrzymania pracy kotła, kiedy to ciepła woda użytkowa jak i obiegowa w kaloryferach zdążyły się już ochłodzić ;-(

Rozwiązanie to dodatkowe naczynie przeponowe

Blok bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym (dodane do instalacji)
Blok bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym (dodane do instalacji)

Rozwiązanie jakim chcę się podzielić polega na dodaniu niemalże w dowolnym miejscu instalacji obiegowej wody, dodatkowego naczynia przeponowego, a dokładniej bloku bezpieczeństwa, na który składa się:

  • naczynie przeponowe 18 litrów
  • odpowietrznik
  • manometr
  • zawór bezpieczeństwa

Mój całkowicie wyposażony blok bezpieczeństwa kosztował 250 PLN (zdjęcie powyżej) i został podłączony do obwodu cyrkulacyjnego grzewczego przed wejściem na kocioł (zdjęcie poniżej). Od tego momentu niezależnie od temperatury na zewnątrz, w instalacji obiegowej utrzymuje się stałe ciśnienie około 2.2 Bara (wahania w zakresie 0.4 Bara), co nie powoduje zadziałanie zaworu bezpieczeństwa i zatrzymania pracy kotła. Problem braku ogrzewania został rozwiązany!

Podłączenie bloku bezpieczeństwa do instalacji
Podłączenie bloku bezpieczeństwa do instalacji

Oczywiście doinstalowanie dodatkowego zbiornika wiąże się z niedużą przeróbką istniejącej instalacji hydraulicznej, ale wierzę, że dasz sobie radę.

Dodatkowo pomogą ci w tym filmy instruktażowe wideo pokazujące jak wykonać proste przeróbki instalacji hydraulicznych. Filmy te pokazują jak wykonać samemu instalacje hydrauliczne w sposób bezpieczny i bez doświadczenia w tego typu pracach. Filmy w praktyczny sposób przedstawiają różne etapy prac hydraulicznych takie jak cięcie rur, obrabianie ich, zgrzewanie i zaciskanie rur typu PEX, dzięki czemu będziesz czuć się pewnie w podłączeniu jednego odejścia do bloku bezpieczeństwa.

Poniżej zajawka tego, co jest zawarte na 4-ch filmach wideo o łącznej długości ponad 2.5h, a dostęp do całego materiału w linkach pod filmem.

6 minutowe demo – pokazujące fragmenty wszystkich części filmu instruktażowego

Filmy instruktażowe:

http://www.ekademia.pl/kurs/miekkawoda

http://www.ementor.pl/szkolenia/zdrowie-uroda/88w4ZRusL4/uzdatnij-wode-i-oszczedzaj-do-2500-pln-na-rok/kurs.html

Linki:

https://ztechnikazapanbrat.pl/jak-pozbyc-sie-uciazliwego-kamienia-na-bateriach-i-pic-smaczna-wode-zmiekczacz-wody-iqsoft/
https://ztechnikazapanbrat.pl/perlator/

Napisz proszę, czy masz podobne problemy?

A może u ciebie przyczyna leży zupełnie gdzie indziej i wspólnie znajdziemy rozwiązanie….


Zastosowanie dla Ciebie:

  • Zapewnienie ciągłej pracy kotła gazowego i rozwiązanie problemu z brakiem ogrzewania
  • Pewność, że rankiem w domu będzie ciepło i pod prysznicem będzie ciepła woda
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa tego, że zawór bezpieczeństwa zostanie uruchomiony w czasie normalnej pracy kotła, co spowoduje zalanie pomieszczenia. Nawet zalanie niedużą ilością wody, jaką wypuści zawór bezpieczeństwa (około szklanki wody) może być przykre, jeśli kocioł nie jest zainstalowany w pomieszczeniu roboczym takim jak np. kotłownia, a przedpokoju czy kuchni.

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print