Bezpieczne fajerwerki dzięki zdalnej detonacji

Fajerwerki powinny być odpalane w sposób bezpieczny zarówno dla podziwiających je ludzi, jak i  dla tego (odważnego),  kto podpala lont. Okazuje się, że i tu technika przychodzi z pomocą oferując zdalny detonator radiowy.

Jest to sprytne i niewielkie urządzenie, które odpali za nas rakietę, petardę czy fontannę w sposób zdalny i przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są eksplodujące za wcześnie – niemal w naszych rękach fajerwerki oraz jak groźne oparzenia mogą spowodować rakiety skierowane w balkon sąsiada. Nie muszę chyba przypominać, że takie obrazy są bardzo często spotykane na naszych podwórkach podczas każdego Sylwestra, czego efektem są tysiące osób z poważnymi obrażeniami trafiającymi do szpitali. 

Istnieje sposób zdecydowanie bardziej bezpieczny niż samodzielne podpalenia lontu fajerwerków zapalniczką czy zapałkami.  Można bowiem przygotować fajerwerki do odpalania parę godzin wcześniej – nawet za dnia, a system do tego dedykowany pozwoli na ich zdalne wystrzelenie podczas, gdy my będziemy ich lot podziwiać z tarasu czy z za okna.

Zapał elektryczny (dwużyłowy przewód) przymocowany do lontu
Zapał elektryczny

Mowa jest tutaj o elektrycznych zapalnikach radiowych, które doskonale nadają się do  odpalania fajerwerków, rakiet, fontann i innych wybuchowych środków. Elektryczne zapalarki są zasilane bateryjnie napięciem kilku woltów, które przepływa przez specjalne przewody elektryczne (zapały elektryczne) powodując powstanie kontrolowanego – krótkotrwałego małego płomienia na ich końcach. Zapały elektryczne są różnych długości od 30 cm do kilku metrów w zależności w jakiej odległości znajdują się wystrzeliwane fajerwerki od urządzenia. Do każdego lontu fajerwerka trzeba przyczepić jednorazowy zapał elektryczny, którego płomień zapali lont ładunku.

System zdalnej detonacji to proste w obsłudze wielokanałowe (określa ile na raz niezależnych zapałów elektrycznych można podpiąć) urządzenie elektroniczne. Detonator taki kupujemy raz na lata i możemy dzięki niemu bezpiecznie odpalać fajerwerki, nie tylko w Sylwestra, ale przy każdej innej „hucznej” uroczystości.

Poniżej film video, w ktrórym pokazuję jak działa zdalny detonator – PYROFUN 002

 

 

Duży wybór systemów zdalnej detonacji oferuje sklep stacjonarny Marcus-Graf, który oferuje także sprzedaż internetową pod adresem  https://www.sklep-militarny.com.pl.

Firma sprzedaje zdalne detonatory łatwe w obsłudze i wystarczające do bezpiecznego odpalenia fajerwerków: 1 lub  2 kanałowe: PYROFUN 001 za 75 PLN czy PYROFUN 002 za około 100 PLN. Są także systemy 4 kanałowe: PYROFUN 004 za koło 150 PLN lub więcej 8 lub 12 kanałowe. Do każdego zestawu jest dołączony pilot zdalnego sterowania pozwalający na odpalenie z odległości do 50m.

Do wymienionych powyżej detonatorów należy podłączyć tzw. zapał elektryczny, czyli wspomniany wyżej specjalny elektryczny lont wymaganej długości: 30cm za 1.30 PLN, 1m za 1.80 PLN, 2m za 2.60PLN.

 

A jak się detonator sprawdził w praktyce?

Odpaliłem nim dwie baterie fajerwerków w noc sylwestrową 2018 roku. Załączam film pokazujący jak po wciśnięciu przycisku na pilocie, detonator odbiera rozkaz i zapala przez zapał elektryczny przyczepiony lont. Lont  palił się od wewnątrz i doprowadził niewidoczny płomień do baterii fajerwerków. Wszystko odbyło się zgodnie z oczekiwaniami – bezpiecznie – bez potrzeby podpalania lontu.

 

Podsumowywując za 100 PLN możemy odpalać zdalnie nasze rakiety i inne fajerwerki bez obawy o zdrowie. Detonacja nawet jeśli nastąpi za wcześnie na skutek wadliwej petardy to nie wybuchnie nam w twarz. Nie będziemy też narażać się na poparzenia przez odpalane przez sąsiada fajerwerki czy spadające z nieba niedopały.

Naprawdę warto! Zdrowie nasze i naszych bliskich jest warte znacznie więcej niż system zdalnej detonacji (za około 100 PLN), który będzie nam służył latami.  

Jeśli ten artykuł ci się podobał Polub nas na Facebooku i zapisz się do Newslettera.

Łukasz Gawryjołek, iLutan


Zastosowanie dla Ciebie

  • jeśli obawiasz się o swoje dzieci, które narażają swoje zdrowie odpalając fajerwerki to kup zdalny detonator i pozwól im samemu zdetonować je zdalnie przez naciśnięcie przycisku na pilocie
  • jeśli obawiasz się, że po spożyciu alkoholu na zabawie podpalenie lontu rakiety będzie utrudnione to kup sobie zdalny detonator
  • często wietrzna pogoda lub padający deszcz bardzo utrudniają podpalenie lontu rakiety, stąd powyższy system wykona tę pracę za nas 
  • ja osobiście wybrałem taki system z dwóch powodów: bezpieczeństwa własnego i rodziny oraz sympatii do rozwiązań technicznych, jakim bez wątpienia jest odpalenie zdalne fajerwerków na Sylwestra

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × five =