Bezpieczne fajerwerki dzięki zdalnej detonacji

Fajerwerki powinny być odpalane w sposób bezpieczny zarówno dla podziwiających je ludzi, jak i  dla tego (odważnego),  kto podpala lont. Okazuje się, że i tu technika przychodzi z pomocą oferując zdalny detonator radiowy.

Jest to sprytne i niewielkie urządzenie, które odpali za nas rakietę, petardę czy fontannę w sposób zdalny i przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są eksplodujące za wcześnie – niemal w naszych rękach fajerwerki oraz jak groźne oparzenia mogą spowodować rakiety skierowane w balkon sąsiada. Nie muszę chyba przypominać, że takie obrazy są bardzo często spotykane na naszych podwórkach podczas każdego Sylwestra, czego efektem są tysiące osób z poważnymi obrażeniami trafiającymi do szpitali. 

Istnieje sposób zdecydowanie bardziej bezpieczny niż samodzielne podpalenia lontu fajerwerków zapalniczką czy zapałkami.  Można bowiem przygotować fajerwerki do odpalania parę godzin wcześniej – nawet za dnia, a system do tego dedykowany pozwoli na ich zdalne wystrzelenie podczas, gdy my będziemy ich lot podziwiać z tarasu czy z za okna.

Zapał elektryczny (dwużyłowy przewód) przymocowany do lontu

Zapał elektryczny

Mowa jest tutaj o elektrycznych zapalnikach radiowych, które doskonale nadają się do  odpalania fajerwerków, rakiet, fontann i innych wybuchowych środków. Elektryczne zapalarki są zasilane bateryjnie napięciem kilku woltów, które przepływa przez specjalne przewody elektryczne (zapały elektryczne) powodując powstanie kontrolowanego – krótkotrwałego małego płomienia na ich końcach. Zapały elektryczne są różnych długości od 30 cm do kilku metrów w zależności w jakiej odległości znajdują się wystrzeliwane fajerwerki od urządzenia. Do każdego lontu fajerwerka trzeba przyczepić jednorazowy zapał elektryczny, którego płomień zapali lont ładunku.

System zdalnej detonacji to proste w obsłudze wielokanałowe (określa ile na raz niezależnych zapałów elektrycznych można podpiąć) urządzenie elektroniczne. Detonator taki kupujemy raz na lata i możemy dzięki niemu bezpiecznie odpalać fajerwerki, nie tylko w Sylwestra, ale przy każdej innej „hucznej” uroczystości.

Poniżej film video, w ktrórym pokazuję jak działa zdalny detonator – PYROFUN 002

 

 

Duży wybór systemów zdalnej detonacji oferuje sklep stacjonarny Marcus-Graf, który oferuje także sprzedaż internetową pod adresem  https://www.sklep-militarny.com.pl.

Firma sprzedaje zdalne detonatory łatwe w obsłudze i wystarczające do bezpiecznego odpalenia fajerwerków: 1 lub  2 kanałowe: PYROFUN 001 za 75 PLN czy PYROFUN 002 za około 100 PLN. Są także systemy 4 kanałowe: PYROFUN 004 za koło 150 PLN lub więcej 8 lub 12 kanałowe. Do każdego zestawu jest dołączony pilot zdalnego sterowania pozwalający na odpalenie z odległości do 50m.

Do wymienionych powyżej detonatorów należy podłączyć tzw. zapał elektryczny, czyli wspomniany wyżej specjalny elektryczny lont wymaganej długości: 30cm za 1.30 PLN, 1m za 1.80 PLN, 2m za 2.60PLN.

 

A jak się detonator sprawdził w praktyce?

Odpaliłem nim dwie baterie fajerwerków w noc sylwestrową 2018 roku. Załączam film pokazujący jak po wciśnięciu przycisku na pilocie, detonator odbiera rozkaz i zapala przez zapał elektryczny przyczepiony lont. Lont  palił się od wewnątrz i doprowadził niewidoczny płomień do baterii fajerwerków. Wszystko odbyło się zgodnie z oczekiwaniami – bezpiecznie – bez potrzeby podpalania lontu.

 

Podsumowywując za 100 PLN możemy odpalać zdalnie nasze rakiety i inne fajerwerki bez obawy o zdrowie. Detonacja nawet jeśli nastąpi za wcześnie na skutek wadliwej petardy to nie wybuchnie nam w twarz. Nie będziemy też narażać się na poparzenia przez odpalane przez sąsiada fajerwerki czy spadające z nieba niedopały.

Naprawdę warto! Zdrowie nasze i naszych bliskich jest warte znacznie więcej niż system zdalnej detonacji (za około 100 PLN), który będzie nam służył latami.  

Jeśli ten artykuł ci się podobał Polub nas na Facebooku i zapisz się do Newslettera.

Łukasz Gawryjołek, iLutan


Zastosowanie dla Ciebie

  • jeśli obawiasz się o swoje dzieci, które narażają swoje zdrowie odpalając fajerwerki to kup zdalny detonator i pozwól im samemu zdetonować je zdalnie przez naciśnięcie przycisku na pilocie
  • jeśli obawiasz się, że po spożyciu alkoholu na zabawie podpalenie lontu rakiety będzie utrudnione to kup sobie zdalny detonator
  • często wietrzna pogoda lub padający deszcz bardzo utrudniają podpalenie lontu rakiety, stąd powyższy system wykona tę pracę za nas 
  • ja osobiście wybrałem taki system z dwóch powodów: bezpieczeństwa własnego i rodziny oraz sympatii do rozwiązań technicznych, jakim bez wątpienia jest odpalenie zdalne fajerwerków na Sylwestra
image_pdfimage_print