Inteligentne urządzenia AGD firmy Samsung

Inteligentne urządzenia AGD firmy Samsung – w pełni zgodne z koncepcją Internet of Things (IoT) oraz oferujące najbardziej uniwersalną możliwość integracji spośród produktów typu „smart” dostępnych na rynku

Liczne nowe produkty południowokoreańskiego giganta tj. firmy Samsung powstają w zgodzie z coraz popularniejszą wśród producentów elektrotechniki ideą Internet rzeczy (Internet of Things – IoT).

Myśl ta kształtuje niejako także inteligentne urządzenia AGD, oferowane w coraz szerszym wyborze przez firmę Samsung. Marzeniem kierownictwa Samsung Electronics oraz twórców i projektantów tej firmy jest idea smart dom – stworzenie dla naszego domu kompletnego wyposażenia w postaci inteligentnych urządzeń wszelkiego typu. Podobne rozwiązania mogłyby również znaleźć zastosowanie w biurach. Urządzenia takie chyba każdego użytkownika cieszyłyby niebywałą i niezwykłą wprost nowoczesnością.

Samsung dokonał podziału na dwie główne grupy urządzeń w inteligentnym domu:

  • sprzęt AGD w skład którego wchodzą: lodówki, płyty grzewcze, pierkarniki, mikrofale, okapy, zmywarki naczyń, pralki, suszarki i odkurzacze
  • oraz na urządzenia należące do grupy aplikacji mobilnych czyli: Home Smart (urządzenia sieci Wi-Fi), SmartThings (sensory, aktory, wtyczki) oraz Security & Monitoring (urządzenia monitoringu i bezpieczeństwa)

W tym artykule skupię się na pierwszej grupie – nowoczesnych urządzeniach AGD.

Sięgnijmy teraz do konkretnych przykładów. Firma Samsung stworzyła ostatnio luksusową lodówkę Smart – Refrigerator with Family Hub™ z potężnym ekranem dotykowym na jej frontowych drzwiach. Lodówka swoim wyglądem przypomina więc ogromy smartfon! Na ekranie doskonale widać co jest w środku chłodziarki, bez konieczności jej otwierania. Dodatkowo lodówka wyposażona jest w szereg supernowoczesnych funkcji, takich jak np.: automatyczne rozpoznawanie produktów, które są w jej wnętrzu, sporządzanie dla nas listy zakupów i wysłanie jej na smartfon w postaci powiadomienia.

Na wyświetlaczu lodówki można też wyświetlić kalendarz z naszego smartphona (koniec z przyklejaniem memo stików pt. pamiętaj odbierz rzeczy z pralni… ) lub przepis na ulubione danie, a nawet odtworzyć na nim film lub muzykę ze Spotify. Firma Samsung udowadnia, że nie ma ograniczeń co do zastosowania kolorowego wyświetlacza i współpracujących z nim urządzeń smart. Więcej o tej niezwykłej lodówce dowiesz się na stronie Samsung. Oczywiście jest to produkt luksusowy, za który w USA trzeba zapłacić pomiędzy 4000$, a  5000$.

Refrigerator with Family Hub™ – zdjęcie ze strony Samsung

Płyta indukcyjna z technologią Virtual Flame Technology™ – zdjęcie ze strony Samsung

Warte uwagi są też płyty grzewcze Samsung wyposażone w technologię Wi-Fi oraz Bluetooth. Można sobie zadać pytanie, po co prostej płycie elektrycznej lub indukcyjnej tak zaawansowana komunikacja? Odpowiedź jest prosta; po to, aby można było ją obsługiwać zdalnie oraz jej działanie zintegrować z innymi urządzeniami, jak choćby z okapem.

W przypadku tych kuchenek ciekawostką jest nawiązanie w wyglądzie do zwykłej płyty gazowej (mimo że już od kilku lat kuchenki te nie są zasilane gazem) przez wyświetlanie wirtualnego niebieskiego płomienia dzięki odpowiednio zapalanym diodom. Według mnie jest to nawiązanie do naszej świadomościi, tzn. gdy „widzisz”, niebieski płomień  to będziesz pamiętał o tym, że coś się właśnie gotuje lub że jest gorące i nie zapomnisz np. zgasić palnika. Stąd też takie rozwiązanie  znalazło miejsce w najnowocześniejszych płytach grzewczych (funkcja nazywa się  Virtual Flame™), a jego cena w nowoczesnej płycie indukcyjnej to około 2700 PLN.

Piekarnik Chef Collection Single Wall Oven with Flex Duo™ – zdjęcie ze strony Samsung

Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest również najnowszy piekarnik firmy Samsung o nazwie Flex Duo™  . Dzięki wykorzystaniu specjalnej przegrody, która pozwala podzielić komorę piekarnika na dwie części możemy przygotowywać dwie zupełnie różne potrawy na raz! Jak przystało na nowoczesne urządzenie jest ono wyposażone w technologie Wi-Fi i przez specjalną aplikację na smartfon,  dzięki której możemy zdalnie zmienić nastawę temperatury komory pierkarnika. Na uwagę zasługuje wyświetlacz oraz pokrętła z wbudowanymi ledami, które nawiązują do ‚niebieskiej’ linii omawianych wcześniej urządzeń. Piekarnik na rynku USA kosztuje około 3000 $. 

Odkurzacz inteligentny Samsung – Edycja limitowana Darth Vader™ POWERbot™

Z kolei zrobotyzowany odkurzacz firmy Samsung wspaniale sprawdzi się przy sprzątaniu naszego mieszkania. Możemy go ustawić tak, aby włączał się automatycznie w wybranym terminie i o określonej porze lub w razie potrzeby uruchomimy go zdalnie z naszego smartfona. 

W jednym ze wcześniejszych artykułów opisywałem szczegółowo roboty sprzątające Roomba firmy iRobot z USA. Samsung nie pozostaje w tyle i szybko rozwija tę dziedzinę urządzeń. Wyprodukował nawet specialną edycję odkurzaczy POWERbot Star Wars™ Limited Edition – Darth Vader™  nawiązując do słynnego bohatera Gwiezdnych Wojen – Darth Vader’a . Widać tutaj, że konkurancja jest olbrzymia i nie wystarcza już niezawodność i dokładność w sprzątaniu ani nawet to, czy urządzenie da się kontrolować ze smartfona. Dziś liczy się, aby urządzenie było „Cool” czyli nawiązywało do tego co jet popularne, modne np. do filmu. 

 

Wszystkie najnowsze urządzenia AGD firmy Samsung tworzone są w zgodzie z ideą Internet of Things (IoT), w myśl której urządzenia – dla naszej wygody i oszczędności czasu – same komunikują się ze sobą i z naszym smartfonem przy wykorzystaniu Internetu, a konkretnie bezprzewodowej technologii Wi-Fi. Wcielając w życie ideę smart dom oraz tworząc kolejne urządzenia funkcjonujące wg tej koncepcji, Samsung sięgnął po technologię nazwaną SmartThings.

Technologia ta polega na tym, żę każdy z najnowszych produktów firmy Samsung ma wbudowany nadajnik/odbiornik WiFi, tj. niewielkie urządzenie SmartThings, obsługiwane i komunikujące się z innymi urządzeniami czy też naszym smartfonem dzięki specjalnemu oprogramowaniu SmartThings. Głównym narzędziem do zarządzania oraz „centralą” tego  zintegrowanego systemu jest nasz smartfon. Nie musimy przebywać w pomieszczeniu, w którym dane urządzenie fizycznie jest zainstalowane, możemy to zrobić skądkolwiek z wykorzystaniem technologii SmartThings. A więc np. z kuchni uruchomić pralkę, z pralni zmienić temperaturę w piekarniku albo czas gotowania dania na płycie grzewczej w kuchni itp.

W założeniu Samsunga, wszelkie urządzenia mają być ze sobą kompletnie skomunikowane. Przykładowo w przyszłości już niedalekiej, z panelu obsługi lodówki będziemy mogli automatycznie zasłonić rolety w oknach czy włączyć telewizor albo podejrzeć czas pozostały do zakończenia prania bądź uruchomić wybrane oświetlenie w domu. Samsung nie zapomniał, że najwygodniejszym sposobem zarządzania wszystkimi urządzeniami to sterowanie przy pomocy telewizora z własnej kanapy. Dlatego od lat telewizory Samsunga są na to przygotowane aby monitorować i zarządzać smart domem w ten właśnie sposób.

Wspaniałą wiadomością dla entuzjastów wizji smartdom – perspektywy przyszłości naszych domów jest to, że Samsung planuje umożliwić komunikację urządzeń różnych producentów, czyli pełną integrację wszelkich urządzeń wszelkich marek, które znajdą się w naszym domu. Kiedy to nastąpi jeszcze nie wiadomo, ale na targach technicznych w styczniu tego roku – CES 2018 Samsung zapewniał, że dzięki ogólnie już otaczającej nas technologi IoT zamierza się otworzyć na współpracę z firmami zewnętrznymi, w tym z Apple i opracować wspólnie technologię umożliwiającą sterowanie lub monitoring pracy nie tylko swoich produktów w inteligentnym domu.

Południowokoreański zachwyt nad „fajerwerkami” technologicznymi oraz zdalnym sterowaniem i zrobotyzowanym urządzeń codziennego użytku, to rzecz charakterystyczna nie tylko dla firmy Samsung, ale może i dla całego tego zaawansowanego technologicznie kraju.

Ostatnio mieliśmy okazję oglądać wspaniałą ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 r. w PyeongChang.  Uroczystość uświetnił niezwykły pokaz dronów, które – specjalnie wcześniej zaprogramowane i skomunikowane ze sobą wzajemnie – wykonały automatyczny lot, tworząc na niebie imponujące obrazy zawodników różnych sportów zimowych, np. obraz snowboardzisty, saneczkarza, skoczka itp. oraz pięciu połączonych ze sobą kół olimpijskich. Kształty zdawały się być stworzone przez rój gwiazd albo świetlików.

Do pokazu Koreańczycy wykorzystali ogromną i zarazem rekordową dotychczas liczbę aż 1218 dronów! Ten pełen magii spektakl w PyeongChang pokazuje nam stałe starania Koreańczyków o to, aby ich myśl techniczna zawsze budziła podziw i ekscytowała, a prezentowane technologie po prostu „rzucały na kolana”. Zasada ta tyczy się również idei smart dom coraz szerzej realizowanej przez firmę Samsung oraz wszystkich przyszłych produktów.

(Przygotowania Intel’a do tego imponującego pokazu dronów możemy obejrzeć tutaj.) 

Wizję smartdom oraz wcielenie w życie zasady Internet od Things obrazowo przybliża film, zatytułowany Life Simplified with Connected Devices, dostępny na kanale YouTube poniżej. To co kiedyś wydawało się nieosiągalne, jest obecnie na wyciągnięcie ręki, a nawet już w wielu miejscach jest wcielone w życie. Ja jestem wielkim entuzjastą takich rozwiązań i  staram się je stopniowo wdrażać w oparciu o uniwesalną technologię Wi-Fi i Z-Wave.

Łukasz Gawryjołek

image_pdfimage_print