Czy picie wody zmiękczonej ograniczonej w wapń jest bezpieczne?

Wśród poruszanych przeze mnie zagadnień np. dronów lub inteligentnych odkurzaczy, spore zainteresowanie czytelników wzbudza tematyka zdrowej wody i jej uzdatnia, a zwłaszcza „woda zmiękczona”

Zdjęcie z portalu http://zdrowawoda.net
System zmiękczania wody dostarczony przez http://zdrowawoda.net

✅ Stąd też zagadnieniu wody zmiękczonej poświęciłem oddzielny artykuł o tytule “Woda miękka jak aksamit w kranie i pod prysznicem” na blogu już jakiś czas temu

oraz film na YouTube, w którym dokonuję pomiaru twardości mojej wody oraz demonstruję system zmiękczania i filtrowania wody, który mam u siebie w domu. Dzięki temu systemowi mam smaczną, miękką i czystą wodę każdego dnia:

Pomiar twardości wody metodą kropelkową

Prezentacja zmiękczacza wody iqSoft firmy Erie Water Treatment

❓Wszystko pięknie, ale pewnie sobie zadajesz pytanie, czy oczyszczanie wody jest dla twojego organizmu zdrowe? Czy picie wody zmiękczonej, a więc bez normalnej ilości wapnia jest bezpieczne?

❓To samo pytanie odnośnie do ilości wapnia w wodzie filtrowanej zadałem dietetykom z portalu abcZdrowie, oto odpowiedź na moje pytanie: “Czy wyeliminowanie wapnia przez zmiękczenie wody nie będzie szkodliwe dla zdrowia?”.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to wręcz niewskazane, aby pić wodę zmiękczoną wyjałowioną, ale po chwili zastanowienia i skonfrontowania tego pytania ze specjalistami od żywienia (link poniżej), odpowiedź jest następująca ….

…aby dzienne zapotrzebowanie wapnia uzupełniać produktami roślinnymi i cieszyć się bardzo dobrą jakością wody w kranie pomimo częściowego usunięcia minerałów: https://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-wyeliminowanie-wapnia-przez-zmiekczenie-wody-nie-bedzie-szkodliwe-dla-zdrowia

👍 Oczywiście, że powinniśmy codziennie dostarczać naszemu organizmowi wapń i magnez. Specjaliści piszą o dawce mniej więcej 800mg jonów wapnia dziennie.

❓ Ale czy taka dawka może być dostarczona tylko w pitnej wodzie?

Nie ‼

Średnie stężenie wapnia w sieciach wodociągowych w Polsce waha się od 20 do 90 mg/litr w zależności do regionu. Oznacza, to, że aby codziennie dostarczyć wymaganych 800mg należałoby wypijać minimum 10 litrów wody (bez zmiękczenia) ?!?

😰 10 LITRÓW !!! 😰

A TO niemożliwe, prawda❓

😄 Dlatego się tym nie przejmuję i wolę cieszyć się miękką, czystą i pachnącą wodą w swoim domu każdego dnia odpowiednio oczyszczoną – wodą zmiękczoną.

😄 Braki wapnia uzupełniam przede wszystkim jedząc owoce, orzechy i sałatki.

😄 Woda zmiękczona – miękka woda poprawia smak herbaty i kawy, ułatwia czyszczenie sanitariatów, przyczynia się do mniejszego zużycia sprzętów AGD pozwalając zaoszczędzić nawet do 2500 PLN w roku

Jak zaoszczędzić 2500 PLN w roku ??

Zgadnieniu temu poświęciłem ponad 2 godzinny film instruktażowy dedykowany dla Ciebie o ile chcesz:

 • aby herbata i kawa miała dobry smak i aromat
 • podczas kąpieli chcesz cieszyć się dużą ilością piany
 • po kąpieli chcesz czuć, że skóra jest aksamitna i nawilżona
 • chcesz szybko i skutecznie doprowadzić sanitariaty w domu do schludnego wyglądu tzn. skrócić czas i trud czyszczenia zacieków i kamienia

 • lubisz sam bez przeszkód przerobić istniejącą instalację hydrauliczną celem rozbudowy lub modernizacji
 • usunąć wycieki i nie spowodować zalania domu
 • w porę zapobiec gromadzeniu się kamienia i awariom w urządzeniach AGD i kotłach CO 

a w konsekwencji realnie zaoszczędzić do 2500 PLN na rok

Jeśli to zagadnienie Cię interesuje, to zajrzyj na podane poniżej dwa portale (do wyboru) i pobierz kurs wideo. Bardzo proszę o uwagi i sugestie.

Film na paltformie Ekademia

Film na platformie eMentor

Przegląd zagadnień poruszanych w filmie instruktażowym – „Uzdatnij wodę i oszczędzaj do 2500 PLN/rok”


A Ty jaką wodę masz w kranie?

Jak sobie radzisz z problemem twardej wody?

Czy woda, którą pijesz jest filtrowana? W jak sposób?

Łukasz Gawryjołek
Pierwszy rok bloga

🎂 🎂 🎂 To juz jeden rok !!! 🎂 🎂 🎂

Urodziny
Pierwszy rok bloga za nami

Jestem bardzo dumny z osiągnięć w pierwszym roku

Mój Blog odwiedziło prawie 10k osób co uważam za dobry wynik. Obecna ilość artykułów opublikowanych na blogu pozwoliła mi już na podział ich na pierwsze kategorie: gadżety, bezpieczeństwo, ekologia, gadżety i zdrowie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć interesujący artykuł. Sprzyja temu także nowy motyw bloga typowy dla magazynów.

Najpopularniesze posty to:……

Dziękuje Wam, że mnie czytacie :-}

PS.

Jeśli chcesz świętować razem ze mną, to subskrybuj mój newsletter i podziel się (pod spodem) pomysłami na nowe artykuły.

Dziękuje!
Brak ogrzewania – dlaczego piec grzewczy wyłącza się awaryjnie w nocy?

Nie ma chyba bardziej frustrującej sytuacji w zimowy poranek jak brak ogrzewania czyli brak wody ciepłej w kranie oraz poczucie „zimnych” kaloryferów. A jednak właścicielom domów i segmentów z własnym kotłem gazowym się to zdarza…Tak też bywało i w moim przypadku. Brak ogrzewania ??

Przyczyną był brak odpowiednio dużego zbiornika eliminującego zbyt wysokie ciśnienie w instalacji grzewczej, co doprowadzało do awaryjnego wyłączania się kotła gazowego w środku nocy.

Jeśli i Tobie też się takie przykrości czasem zdarzają, to zastosuj rozwiązanie, które u mnie sprawdziło się w 100%. Oto one….

Mój problem to brak ogrzewania

W moim domu grzanie kaloryferów i zasobnika wody ciepłej użytkowej jest realizowane przez wewnętrzny, zamknięty obieg wody podgrzewany w kotle gazowym. Praca kotła gazowego jest w pełni automatyczna i jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest temperatura powietrza na zewnątrz domu. W zależności od temperatury na zewnętrz kocioł sam zwiększa temperaturę wody obiegowej, która przepływa przez kaloryfery i ogrzewa wodę użytkową.

W zeszłym sezonie, kiedy nad rankiem temperatura spadała poniżej -5C kocioł zwiększał w sposób automatyczny swoją wydajność i podnosił temperaturę medium grzewczego (wody obiegowej). Zabieg ten jest słuszny i ma na celu zwiększenie temperatury grzejników w pokojach wraz ze spadającą temperaturą na zewnątrz.

Wewnętrzna nastawa wody obiegowej w kotle przy -10C na zewnątrz
Wewnętrzna nastawa wody obiegowej w kotle przy -10C na zewnątrz

Automatyka kotła i jego peryferii pracuje prawidłowo, ale jak wiadomo woda jest nieściśliwa i po podgrzaniu od +30C do +60C (zdjęcie) zwiększa swoją objętość, powodując wzrost ciśnienia w zamkniętej instalacji obiegowej. Ten przyrost ciśnienia wody w instalacji powinien zostać zniwelowany przez dedykowane naczynie przeponowe wewnątrz kotła gazowego. U mnie jednak takie rozwiązanie oparte na kotle gazowym De Dietrich MS24 okazało się niewystarczające i miałem parokrotnie.

Powód wyłączania kotła gazowego

Naczynie przeponowe zainstalowane wewnątrz kotła ma około 3-4 litrów pojemności, a zgodnie ze zgrubnym wyliczeniem na każde 10m2 powierzchni ogrzania domu należy przewidzieć 1 litr pojemności dla naczynia przeponowego. Ja mam ponad 150 m2 powierzchni ogrzewanej w domu co wymaga minimum 15 litrów dla naczynia przeponowego.

Brak wystarczającej pojemności naczynia przeponowego w instalacji doprowadzało do wzrostu ciśnienia ogrzewanej wody cyrkulacyjnej i w efekcie otwarcie zaworu bezpieczeństwa na kotle. Po otwarciu zaworu bezpieczeństwa następował natychmiastowy spadek ciśnienia w instalacji do ciśnienia atmosferycznego, co skutkowało wyłączeniem awaryjnym kotła gazowego- błąd E10 – „niskie ciśnienie w instalacji” = Brak ogrzewania !

Opisane zachowanie kotła jest prawidłowe, gdyż kocioł nie może pracować przy niskim ciśnieniu interpretowanym jako brak medium grzewczego – wody obiegowej. Sytuacja opisana powyżej miała miejsce we wczesnych godzinach porannych ok. 3 lub 4 rano, kiedy to temperatura zewnętrzna gwałtownie spada przed wschodem słońca i system automatyki kotła zwiększa temperaturę medium grzewczego, aby dostarczyć do kaloryferów większą temperaturę.

Oczywiście wyłączenie kotła powodowało zatrzymanie grzania wody obiegowej i w konsekwencji zatrzymanie pracy kaloryferów i utrzymania ciepłej wody użytkowej.

O tej przykrej sytuacji dowiadywałem się rano podczas brania prysznica po paru godzinach od zatrzymania pracy kotła, kiedy to ciepła woda użytkowa jak i obiegowa w kaloryferach zdążyły się już ochłodzić ;-(

Rozwiązanie to dodatkowe naczynie przeponowe

Blok bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym (dodane do instalacji)
Blok bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym (dodane do instalacji)

Rozwiązanie jakim chcę się podzielić polega na dodaniu niemalże w dowolnym miejscu instalacji obiegowej wody, dodatkowego naczynia przeponowego, a dokładniej bloku bezpieczeństwa, na który składa się:

 • naczynie przeponowe 18 litrów
 • odpowietrznik
 • manometr
 • zawór bezpieczeństwa

Mój całkowicie wyposażony blok bezpieczeństwa kosztował 250 PLN (zdjęcie powyżej) i został podłączony do obwodu cyrkulacyjnego grzewczego przed wejściem na kocioł (zdjęcie poniżej). Od tego momentu niezależnie od temperatury na zewnątrz, w instalacji obiegowej utrzymuje się stałe ciśnienie około 2.2 Bara (wahania w zakresie 0.4 Bara), co nie powoduje zadziałanie zaworu bezpieczeństwa i zatrzymania pracy kotła. Problem braku ogrzewania został rozwiązany!

Podłączenie bloku bezpieczeństwa do instalacji
Podłączenie bloku bezpieczeństwa do instalacji

Oczywiście doinstalowanie dodatkowego zbiornika wiąże się z niedużą przeróbką istniejącej instalacji hydraulicznej, ale wierzę, że dasz sobie radę.

Dodatkowo pomogą ci w tym filmy instruktażowe wideo pokazujące jak wykonać proste przeróbki instalacji hydraulicznych. Filmy te pokazują jak wykonać samemu instalacje hydrauliczne w sposób bezpieczny i bez doświadczenia w tego typu pracach. Filmy w praktyczny sposób przedstawiają różne etapy prac hydraulicznych takie jak cięcie rur, obrabianie ich, zgrzewanie i zaciskanie rur typu PEX, dzięki czemu będziesz czuć się pewnie w podłączeniu jednego odejścia do bloku bezpieczeństwa.

Poniżej zajawka tego, co jest zawarte na 4-ch filmach wideo o łącznej długości ponad 2.5h, a dostęp do całego materiału w linkach pod filmem.

6 minutowe demo – pokazujące fragmenty wszystkich części filmu instruktażowego

Filmy instruktażowe:

http://www.ekademia.pl/kurs/miekkawoda

http://www.ementor.pl/szkolenia/zdrowie-uroda/88w4ZRusL4/uzdatnij-wode-i-oszczedzaj-do-2500-pln-na-rok/kurs.html

Linki:

https://ztechnikazapanbrat.pl/jak-pozbyc-sie-uciazliwego-kamienia-na-bateriach-i-pic-smaczna-wode-zmiekczacz-wody-iqsoft/

https://ztechnikazapanbrat.pl/perlator/

Napisz proszę, czy masz podobne problemy?

A może u ciebie przyczyna leży zupełnie gdzie indziej i wspólnie znajdziemy rozwiązanie….


Zastosowanie dla Ciebie:

 • Zapewnienie ciągłej pracy kotła gazowego i rozwiązanie problemu z brakiem ogrzewania
 • Pewność, że rankiem w domu będzie ciepło i pod prysznicem będzie ciepła woda
 • Zmniejszenie prawdopodobieństwa tego, że zawór bezpieczeństwa zostanie uruchomiony w czasie normalnej pracy kotła, co spowoduje zalanie pomieszczenia. Nawet zalanie niedużą ilością wody, jaką wypuści zawór bezpieczeństwa (około szklanki wody) może być przykre, jeśli kocioł nie jest zainstalowany w pomieszczeniu roboczym takim jak np. kotłownia, a przedpokoju czy kuchni.

Łukasz Gawryjołek