Znak CE – bezpieczne lampki choinkowe

Znak CE to jakość i potwierdzenie dopuszczenia urządzenia na rynek europejski. Na przykładzie lampek choinkowych opiszę, jak Chiny podrabiają znak CE i podszywają się pod droższe certyfikowane artykuły.Zakup bezpiecznych lampek choinkowych

Tak, to jest już ten czas! Czas świątecznego szału zakupowego oraz towarzyszącym mu emocjom.

Niejednokrotnie tracimy głowę, kupujemy albo zbyt dużo, albo nietrafione upominki. Bywa i tak, że „oszołomieni” przedświąteczną gorączką nie zwracamy uwagi na tak ważne cechy produktów, jak np.  certyfikaty bezpieczeństwa (znak CE), pochodzenie czy zastosowanie. Dotyczy to także lampek choinkowych, którym poświęcę ten artykuł.

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo wybrać właściwy zestaw lampek choinkowych. Producenci prześcigają się w zastosowaniu technologii. Możemy spotkać się z lampkami, które mają wbudowane moduły grające – kolędy, zmieniające natężenie światła, mrugające i zmieniające kolory oraz lampki choinkowe z auto wyłączeniem, wygasającym łańcuch po kilku godzinach pracy.

Lampki LED’owe czy klasyczne?

Zastosowanie technologii LED pomaga bardzo ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Dzisiejsze łańcuchy choinkowe LED mają po 100, 500 lub 1000 punktów LED. Celowo użyłem tutaj sformułowania „punkt”, gdyż naprawdę jest bardzo mały punkt świecący, wielkości kilku milimetrów, którego moc to zaledwie 0.01 – 0.05 wata. Oznacza to, że nawet umieszczenie 100 punktów świecących LED na jednym łańcuchu daje moc zdecydowanie poniżej 10 W, a przy ilości 1000 LED moc pobierana przez cały łańcuch to zaledwie 40W czyli tyle, co tradycyjna żarówka.

Zastosowanie tak małej mocy LED’ów nie powoduje oświetlenia nimi choinki, tak jak ma to miejsce przy tradycyjnych żarówkach choinkowych. LED’y są zauważalne jako zbiór wielu malutkich świecących punktów świetlnych, a nie jako element oświetlenia.

Żarówka LED na łańcuchu choinkowym
Żarówka LED na łańcuchu choinkowym

Dla porównania – w przypadku tradycyjnych żarówek choinkowych moc jednej to 2 W lub 3W. To powoduje, że na jednym łańcuchu choinkowym o porównywalnej mocy całkowitej 40W może być kilkanaście żarówek, a więc znacznie mniej niż w odpowiedniku LED-owym (1000 szt). Za to światło emitowane przez tradycyjny łańcuch będzie „prawdziwym” światłem oświetlającym choinkę i pomieszczenie, rzucając kolorową poświatę na cały pokój.

Podsumowując energię zużywaną przez lampki choinkowe ze 100 LED’ami o mocy całkowitej 5W i tradycyjnych o mocy 60W możemy wyliczyć:

5W * 60h = 0,3 kWh dla LED’ów   i     60W * 60h = 3,6 kWh dla zwykłych żarówek.

Powyższe wyliczenie uwzględnia czas, jaki będą się palić lampki podczas świąt, czyli 6 godzin każdego dnia przez 10 dni.

A więc tradycyjny łańcuch pobierze, 3.6 / 0.3 = 12 razy więcej energii.

Jeśli w naszym gospodarstwie tradycja zdobienia dotyczy także drzewek lub elewacji domu na zewnątrz, pobór energii może wzrosnąć kilkakrotnie. Dzieje się tak, ponieważ lampki na zewnątrz zapalane są na dłuższy okres czasu niż te, które stosujemy wewnątrz. Praca zestawu na zewnątrz może sięgać nawet 18h na dobę.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać ile razy więcej by wynosiła moc zużywana przez tradycyjne lampki w stosunku do LED, a w konsekwencji i rachunek za prąd.

Znak CE (Certyfikat CE), a bezpieczeństwo

Kupując lampki choinkowe pamiętajmy o tym, aby każdy zestaw posiadał certyfikat CE. Jest to bardzo istotne, ponieważ certyfikat ten potwierdza, że produkt przeszedł pozytywną procedurę zgodności z normami Unii Europejskiej.

Oświetlenia bez certyfikatu CE – najlepiej nie kupować! Cena lampek LED za kilkanaście złotych powinna u nas od razu wzbudzić nieufność i podejrzenie, że towar taki raczej nie posiada certyfikatu CE.

Pamiętajmy także, że rynek wschodni lubi podrabiać dosłownie wszystko, w tym nawet certyfikaty!

Możemy się spotkać z oznaczeniem CE, które na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, ale po głębszej analizie można dopatrzeć się, że znak CE jest fałszywy.

Na poniższym zdjęciu przedstawiam różnice między oryginalnym oznaczeniem CE – gwarantującym spełnienie norm bezpieczeństwa, a falsyfikatem znaku CE.

Znak CE oryginalny po lewej i podróbka z prawej
Znak CE oryginalny po lewej i podróbka z prawej

Po lewej stronie mam prawdziwą sygnaturę certyfikatu CE, natomiast po prawej to podróbka.

Na pierwszy rzut oka wydają się takie same, ale teraz proszę skup się na poniższych detalach.

W prawdziwej sygnaturze literka C i E są oddalone od siebie w dużo większej odległości niż w przypadku znaku z Chin. Zauważmy też, że znak CE został wykrojony z dwóch stycznych okręgów (patrz powyższy rysunek po lewej stronie).

Drugim znakiem szczególnym jest kreseczka w środku literki E, w przypadku sygnatury z lewej strony (oryginał) kreseczka jest krótsza od tej występującej w sygnaturze z prawej strony (falsyfikat).

Będąc na zakupach najprościej rozpoznasz falsyfikat przyglądając się odległości pomiędzy literami C i E. Przyjrzyj się zdjęciu poniżej, które przedstawia tanią podróbkę z Chin (u mnie w domu nie poświeciła nawet przez całe święta) i zwróć uwagę że odległość między C i E – jak już na pewno zauważyłeś-  odległość jest mała.

Podróbka znaku CE
Podróbka znaku CE

Drugi łańcuch (zdjęcie poniżej) to łańcuch za około 100 PLN z solidnym zasilaczem i grubymi, mocnymi przewodami. Jego jakość nie wzbudziła u mnie żadnych podejrzeń co do jakości, co potwierdza też oryginalny znak CE.

Oryginał znaku CE
Oryginał znaku CE

Więcej na temat Znaku CE: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE

Współczynnik szczelności IP

Kolejną sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie łańcucha na choinkę to klasa szczelności IP. O tym parametrze pisałem w artykule poświęconym projektorom laserowym na elewację (https://ztechnikazapanbrat.pl/projektor-laserowy/), więc tutaj tylko wspomnę, że chodzi o szczelność i odporność na wilgoć, jaki posiada nasz produkt. Parametr ten jest bardzo ważny w kontekście wyboru łańcuchów oświetleniowych do zastosowania zewnętrznego.

Standardowe łańcuchy oświetleniowe klasyczne czy LED’owe posiadają normę IP20 co oznacza, że produkt ten tylko możemy stosować w suchym pomieszczeniu, czyli wewnątrz. Nie ma żadnej ochrony przed wodą, deszczem i może cię porazić prądem.

Wybierając lampki choinkowe do pomieszczeń o podwyższonym ryzyku wilgotności musimy wybrać normę IP44, która przeznaczona jest między innymi do łazienek czy kuchni, a zastosowane w konstrukcji uszczelki zapobiegają dostaniu się wilgoci oraz wody do wnętrza obudowy lampek. Zobacz na powyższe zdjęcie zasilacza oryginalnego-  jest tam informacja (na górze czerwonej ramki) o tym, że jest on klasy IP44 i z powodzeniem można go umieszczać na zewnątrz, ale pod ochronnym daszkiem. Do zastosowań typowo zewnętrznych sięgnij raczej po produkt z normą IP65, która zezwala na wykorzystanie go na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych, przy niskich temperaturach oraz wysokiej wilgotności. Urządzenie z IP65 dedykowane jest do oświetlania naszych balkonów oraz ogrodów.

Warto wspomnieć o tym, że jeżeli stosujesz oświetlenie ozdobne zewnętrzne należy wyposażyć się w przedłużacze, które także powinny mieć normę IP65, co zapewni ci i bliskim maksimum bezpieczeństwa w tym wyjątkowym i pełnym radości czasie.

Lampki choinkowe – cena

Jedno z ważniejszych czynników przy wyborze lampek jest oczywiście cena.

Lampki choinkowe potrafią być bardzo tanie. Widziałem takie które kosztowały nawet 10 zł, ale są to produkty, które nie spełniają żadnych standardów,  a samo użytkowanie ich stwarza duże niebezpieczeństwo dla ciebie i otoczenia, łącznie z możliwością porażenia prądem lub pożarem. Cechą charakterystyczną najtańszych urządzeń jest słabej jakości miękki plastik o niezbyt określonym jednolitym kolorze oraz bardzo cienkie przewody

A teraz kiedy już wiesz jak rozpoznać oryginalny znak CE, sprawdź czy ten tani produkt spełnia normy bezpieczeństwa.

Produkty, które posiadają certyfikaty CE z odpowiednią normą IP zaczynają się od około 100 PLN w górę. Są to produkty w pełni bezpieczne, przy zachowaniu oczywiście zdrowego rozsądku.


Zastosowanie dla Ciebie:

  • Podstawowe oświetlenie dla choinki w domu
  • Zdobienie drzewek świątecznych wewnątrz i na zewnątrz domu
  • Oświetlenie domu, balustrad oraz balkonów
  • Niskie napięcie pracy w zestawach LED pozwala na zastosowanie w miejscu gdzie dostęp mają małe dzieci (np. w pokoju dziecięcym)
  • Zestaw LED doskonale nadaje się do lekkiego oświetlenia pokoju dziecka, gdy boi się zasypiać w ciemności i przez cały rok

Łukasz Gawryjołek