Zamek automatyczny do drzwi

Inteligentny system automatycznego otwierania drzwi w twoim domu

Żyjąc w XXI wieku musimy być przygotowani na szereg zmian, a przede wszystkim na zmiany technologiczne i co za tym idzie rosnącą liczbę otaczających nas wynalazków, które mają nam ułatwić życie.

Dzisiaj przyjrzymy się inteligentnym systemom otwierania/ryglowania drzwi domowych.

W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam taki system?

Odpowiedź jest prosta: wyobraźmy sobie następującą codzienną sytuację – wracamy z zakupów, w rękach mamy torby, stajemy przed drzwiami i musimy położyć je na ziemii, by móc odszukać klucz w torebce lub wyjąć go z kieszeni, następnie umieszczamy klucz w zamku i obracamy zasuwkę by otworzyć drzwi i wejść do środka…

Dlaczego drzwi nie mogłyby odryglować się automatycznie, tak jak jest to w samochodach, zanim chwycimy za klamkę? I tu z pomocą przychodzą nam inteligentne zamki do drzwi, które otwierają się i zamykają samodzielnie w chwili, gdy zbliżymy się do naszych drzwi.

Oczywiście odblokowanie nastąpi po odpowiednim zaprogramowaniu systemu poprzez aplikacje dostarczaną przez producenta, którą instalujemy na naszym smartfonie. Dodam, że tego typu rozwiązania są dostępne zarówno na smartfony z Androidem, jak i z iOS.

Najczęściej do bezprzewodowej komunikacji smartfonu z zamkiem stosowany jest protokół łączności -Bluetooth, a dokładniej BLE (Bluetooth Low Energy). BLE jest obecna we wszystkich smartfonach i dobrze znana z zestawów głośnomówiących w naszych samochodach.  Technologia Bluetooth w inteligentnych zamkach pozwala na rozpoznanie momentu w którym domownik z smartfonem zbliża się do drzwi i w zależności do ustawień odryglować zamek.

Do systemów zintegrowanych, w których system automatycznego otwierania drzwi jest jednym z wielu elementów inteligentnego domu wykorzystuje się komunikację po Wi-Fi lub Z-Wave.

Z-Wave jest to technologia bezprzewodowa stosowana w systemach inteligentnego domu, której poświęciłem jeden z poprzednich artykułów . Dużą zaletą Z-Wave jest współpraca ze wszystkimi urządzeniami, które posiadają ten protokół komunikacji niezależnie od producenta. Na rynku znajduje się kilkaset producentów, których urządzenia wspierają technologią Z-Wave co daje bardzo dużą ofertę dowolnych urządzeń. (Proszę tyko pamiętać o rejonizacji Z-Wave, w zależności w jakim miejscu na świecie nabędziemy dany element, działa on na różnych częstotliwościach).

Na rynku polskim bardzo dobrze rozwijającą się firmą w segmencie systemów inteligentnego domu jest firma FIBARO, która produkuje urządzenia w oparciu o oba sposoby komunikacji. Konstrukcje urządzeń FIBARO od czujników temperatury, ruchu, zalania, dymu przez załączniki, ściemniacze, zawory grzejników po zdalne piloty, przyciski i ramki rozpoznające gesty są minimalistyczne, proste w obsłudze, a sam interface urządzeń miły dla oka. Doskonałym uzupełnieniem rodziny produktów FIBARO stanowi zaawansowany zamek i videophone do drzwi Intercom (Smart Video Doorbell).

Intercom FIBARO to zaawansowany domofon z kamerą, który potrafi otworzyć drzwi przez zwolnienie elektromagnesu na podstawie analizy głosu, zdalnego dostępu przydzielonego przez właściciela czy na podstawie zbliżenia odpowiednio zdefiniowanego Smartfona. Ponadto pozwala on na rozmowę i wizję osoby oczekującą na otwarcie drzwi i to w każdych warunkach pogodowych dzięki filtrowaniu dźwięku i obrazu. Na obudowie ma bardzo nowoczesne pokrętło, jak do sejfu, pozwalające wprowadzić kod otwierający drzwi np. przydzielony serwisowi. Chroni również przed próbą włamania lub dezaktywacji Intecom’u wykorzystując doskonałej jakości kamerę wideo wraz z pozostałymi urządzeniami inteligentnego domu. Jest to mercedes w swojej klasie i tyle też kosztuje- tj.  około 4000 PLN.

Ponieważ Intercom nie jest przedmiotem dzisiejszego postu, a jedynie przytoczoną przeze mnie ciekawostką, wróćmy do zagadnień związanych z systemami automatycznego otwierania zamka w naszych drzwiach.

Jak wyższej przytoczę sytuację z życia codziennego:  zgubienie lub kradzież smartfonu, którym na co dzień otwieram drzwi? Rozwiązaniem problemu jest kilka zabezpieczeń przed niepowołanym użyciem naszego wirtualnego “klucza” do zamka.

Po pierwsze: ukradziony Smartfon w większości przypadków jest zabezpieczony kodem dostępu. Faktem jest, że często jest to kod dość prosty i łatwy do złamania, jednak gdy system operacyjny Smartfonu jest ustawiony w taki sposób, że automatycznie usunie całą pomięć telefonu przy 5 lub 10 niepoprawnym wprowadzeniu kodu, to prawdopodobieństwo posłużenia się skradzionym Smartfonem zdecydowanie maleje. Zdecydowanie polecam wprowadzić takie zabezpieczenie, nawet jeśli twój smartfon nie otwiera dziś drzwi, ale napewno są na nim dane, które są dla ciebie i twoich bliskich personalne.

Po drugie: istnieje parę sposobów na to, by natychmiast zablokować dostęp do domu za pomocą utraconego Smartfona przez wykasowanie wszystkich wirtualnych kluczy poprzez:

 • zalogowanie się na stronę producenta i usunięcie dostępu
 • usunięcie ich bezpośrednio z zamka np. przez przetrzymanie odpowiedniego przycisku na zamku przez 5s, tak jak jest to w przypadku urządzeń firmy GerdaLock

Atrakcyjną funkcją automatycznych zamków jest udostępnienie otwarcia drzwi zdalnie np. kurierowi lub przydzielenie im wcześniej wirtualnego klucza na specjalnych warunkach np. o określonych godzinach w ciągu dnia (opcja bardzo wygodna dla osoby sprzątającej nasz dom).

Należy jeszcze wspomnieć, że automatyczne zamki są swego rodzaju nakładkami i nie eliminują samego zamka i klucza. W dalszym ciągu można od strony zewnętrznej do otwarcia użyć klasycznego klucza i obrócić zasuwkę.

Na sam koniec znalazłem pewien humorystyczny film, który pokazuje jak zbyt szybki rozwój techniki i otaczanie się zewsząd gadżetami może obrócić się przeciwko nam. Ale ja osobiście się tym nie przejmuję, bo wszystko traktujmy ramach zdrowego rozsądku i bez przesady i pamiętajmy, że technika jest po to aby ułatwiać nam życie  każdego dnia!

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6442297814138572801

 


Zastosowanie dla Ciebie:

 • jeśli cenisz sobie wygodę i komfort w codziennych czynnościach domowych automatyczny zamek będzie nieodłącznym elementem twojego wyposażenia
 • jeśli często zapominasz zabrać ze sobą kluczy
 • nie znosisz kiedy musisz stać przed drzwiami i szukać kluczy w wypchanej torbie
 • jeśli na co dzień nie chcesz korzystać z klasycznych kluczy, bo np. nie mieszczą ci się w kieszeni lub torebce
 • dla firm, jeśli chcesz udostępnić dostęp do pomieszczenia wybranym pracownikom
 • dla dziecka, jeśli obawiasz się, że dziecko zgubi klucze, ale wiesz, że Smartfona pilnuje jak oka w głowie

Łukasz Gawryjołek
Znikopis LCD zamiast kartki papieru i długopisu

Znikopis firmy Garett

Znikopis LCD to przenośne urządzenie w postaci tabletu, które jest w stanie zastąpić nam kartkę papieru, szkicownik czy notatnik.
Urządzenie to jest dobrą alternatywą dla osób, które na co dzień lubią notować różne informacje na bieżąco, ale nie mają potrzeby zapisywania tych informacji na stałe.
Tablety te są wyposażone we wbudowany akumulator który umożliwia pracę w każdych warunkach i wszędzie tam gdzie sobie tego zażyczysz, a cykl pracy baterii na jednym ładowaniu wystarczy na około 50000 cykli czyszczenia notatek.

Na rynku dostępne są znikopisy o przekątnej ekranu od 8 do 12 cali. Warto też podkreślić że urządzenia te wykonane są w nowoczesnej technologii Reflex, która umożliwia odczytanie notatek pod każdym kątem oraz w każdych warunkach świetlnych, nawet gdy na tablet pada mocne światło słoneczne. Co do wagi urządzenia to waha się ona między 100-200g, w zależności od jego wielkości i grubości. Przedział grubości 4,5-4,8 mm daje nam możliwość schowania urządzenia praktycznie wszędzie, dzięki takim gabarytom można uplasować taki sprzęt w randze ultra cienkich urządzeń. W wielu modelach tabletów na tylnej stronie występuje linijka oraz specjalna powierzchnia którą doskonale można wykorzystać  jako podkładkę pod myszkę komputerową. Standardem jest też wbudowany magnes służący do odwieszenia urządzenia na drzwiach lodówki lub w innym miejscu.

W zestawie z tabletem oprócz instrukcji obsługi znajdziemy rysik ułatwiający pracę i zapobiegający rysowaniu pulpitu urządzenia.
Zasada działania urządzenia jest dosyć prosta –  jeśli chcemy wymazać zawartość jaka znajduje się na urządzeniu to wystarczy przycisnąć przycisk, który jest odpowiedzialny za wymazywanie treści (w zależności od producenta przycisk jest umiejscowiony w różnych miejscach).

Duży znikopis pełniący funkcję podkładki i linijki

Urządzenie posiada duże spektrum zastosowania między innymi:

 • w domu jako notatnik codziennych czynności,
 • w szkole jako brudnopis –  bo po co marnować kartki papieru?
 • dla dzieci do rysowania,
 • w pracy do notowania ważnych aspektów służbowych

Co do samych producentów to jednym z nich jest firma Garett, oferująca dużą kolorystyczną gamę tych urządzeń, które śmiało mogę polecić i są na każdą kieszeń.

Mniejsza wersja o przekątnej ekranu 8,5 cala, wadze 110 gram i grubości 4,5 mm, jest to doskonały wybór z myślą o częstym transportowaniu urządzenia w torebce, plecaku czy małej torbie do notebooka oraz dla małych dzieci do rysowania.

Większa wersja o przekątnej 12 cala i wadzę zaledwie 200 gram to produkt dla osób, które cenią sobie wygodę pracy oraz sporą przestrzeń roboczą. Powierzchnia pulpitu to aż 12 cali i powinna zadowolić każdego użytkownika. Jest to doskonały wybór do domowych notatek, na uczelnię, do szkoły czy firmy.

Podsumowując, znikopis to dobra alternatywa, jeśli nie chcemy na co dzień marnować papieru, a dodając do tego, że można pracować bezprzewodowo, jest to sprzęt niezastąpiony w codziennej pracy. Ceny za urządzenie wahają się w granicach od 50-200zł. Pierwszą propozycję kieruję do najmłodszych użytkowników znikopisów LCD, natomiast drugą do bardziej zaawansowanych czynności życia codziennego.


Zastosowanie dla Ciebie:

 • jeśli naprawdę na co dzień dużo notujesz, a nie chcesz marnować ton papieru,
 • jeśli jesteś uczniem czy studentem, który dużo rzeczy notuje na „brudno”
 • dla twojej pociechy, aby mogła się cieszyć z rysunków, które można wymazać w każdej chwili
 • dla firmy, aby twoi pracownicy mogli notować ważne rzeczy, zarazem zwiększając swoją wydajność

Łukasz Gawryjołek