Młynek do odpadów organicznych

Tym razem opowiem Wam o urządzeniu, które nie ma wiele wspólnego z inteligentną automatyką domową, ale ponieważ fascynuje mnie z uwagi na swoją funkcjonalność i stanowi nieodzowny element każdej nowoczesnej kuchni, chciałbym poświęcić mu ten odcinek mojego bloga. Jestem pewny, że zainteresuje Was równie jak mnie.

A konkretnie to dziś chciałbym omówić elektryczny młynek do odpadów pod zlewozmywakiem, potocznie zwanym młynkiem. Na pierwszy rzut oka urządzenie to wydaje się być mało popularne, a jego zalety nieznane stąd postanowiłem przedstawić jego największe atuty.

Poniżej film na Youtube pokazujący krok po kroku jak zamontować młynek InSinkErator pod zlewem kuchennym. Sam montaż od 2:30 minuty filmu.

Prezentuje jak w 15 minut zamontować młynek pod zlewem kuchennym

Historia

Na początku trochę historii… Idea młynka do odpadów organicznych zrodziła się w poprzednim stuleciu jako następstwo podobnego urządzenia autorstwa architekta Johna W. Hammes’a, który to zbudował pierwsze urządzenie podobne do dzisiejszego młynka na odpady dla swojej żony. Hammes zbudował je po to, aby utrzymywać swoją kuchnię w większym porządku i łatwo pozbyć się stale gromadzących się resztek jedzenia. Przez lata testował i polepszał jego konstrukcję, co doprowadziło w 1938 do założenia jednej z najbardziej znanych obecnie firm na świecie produkujących młynki – InSinkErator.

Produkty firmy InSinkErator szybko zyskały dużą popularność i już pod koniec lat 50 w Stanach Zjednoczonych system utylizacji odpadów żywnościowych stał się głównym wyposażeniem nowoczesnych kuchni domowych. Obecnie szacuje się, że w 50% wszystkich amerykańskich kuchni jest zamontowany młynek odpadów, a niektóre miasta nakazują wręcz jego posiadanie jako element programu ochrony środowiska.

Zlew z młynkiem na odpady
Zlew z młynkiem na odpady

A jak dokładnie działa młynek do odpadów organicznych montowany pod zlewem?

Zasada pracy młynka

Nazwa młynek może być trochę myląca bo urządzenie nie mieli, ale rozdrabnia odpady spożywcze na kilkumilimetrowe kawałki do 2mm długości. Ze względów bezpieczeństwa „młynek” nie ma ani noży ani ostrzy, które byłyby bardzo groźne dla palców osoby wrzucającej odpady do otworu w zlewie. Urządzenie wykorzystuje w zamian tarczę, do której są przytwierdzone „łapy”. Tarcza obraca się bardzo szybko i odrzuca siłą odśrodkową resztki jedzenia na zewnątrz, gdzie jest nieruchomy pierścień ścierny. Siła odrzutu jest na tyle duża, że odpady ulegają rozbiciu na coraz to mniejsze kawałki, a duża część wody jaką zawierają odpady zostaje z nich wyciśnięta. Stale płynąca woda z kranu do zlewu zabiera już dostatecznie małe kawałki odpadów do ścieków.

Proces mechanicznego rozbijania odpadów następuje w całości pod naszym zlewem w młynku zamontowanym bezpośrednio pod wylewem głównym ze zlewu.  Takie umiejscowienie gwarantuje łatwe (za pomocą siły grawitacji) dostawanie się dużych odpadów organicznych do zniszczenia, a sam proces rozdrabniania jest bezpieczny i odbywa się poza strefą obecności naszych rąk.

Następnie resztki organiczne dostają się przez kanalizację do oczyszczali ścieków. Duże oczyszczalnie ścieków wykorzystują tego typu odpady do produkcji biogazu, a więc najbardziej ekologicznego sposobu pozbywania się zanieczyszczeń. Wyprodukowany biogaz pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania oczyszczalni przez spalanie biogazu i napędzanie silników prądotwórczych. W ten sposób powstały prąd jest wykorzystywany przez samą oczyszczalnię lub jego nadmiar może być zwracany do sieci energetycznej. Z biogazu jest też możliwość produkcji paliwa do napędzania specjalnych ekologicznych pojazdów jak np autobusy niestety niezbyt chętnie stosowane w naszych miastach. Warto także dodać, że procesowi wytwarzania biogazu nie towarzyszą tak okropne zapachy jak przy tradycyjnych metodach eliminacji odpadów na wysypiskach śmieci.

Zasada pracy młynka

Czy to się rzeczywiście opłaca i warto zainwestować w młynek? Jeśli chodzi o zużycie energii to młynek jest napędzany silnikiem elektrycznym, którego moc w zależności od modelu mieści się w zakresie od 0.2 kW do 0.5 kW. Obliczono, że średni czas jednorazowego działania młynka to około 15 sekund, a woda potrzebna do prawidłowej pracy urządzenia jest znikoma. Ze statystyk przeprowadzonych przez światową organizację „Food Waste Disposer Group” wynika, że moc pobrana przez cały rok przez młynek jest mniejsza niż 3kWh, a woda zużyta do prawidłowego działania urządzenia  stanowi mniej niż 1% rocznego zużycia wody w gospodarstwie domowym w ciągu roku.

Korzyści i wady

Weźmy jeszcze pod uwagę fakt, iż codzienne używanie młynka do odpadów organicznych eliminuje prawie o połowę ilość śmieci którą musiałyby wywieźć i zutylizować śmieciarki na wysypiskach śmieci. Jeśli w tradycyjny sposób odpady organiczne wyrzucamy do śmieci ich wywóź i eliminacja na wysypisku śmieci wymaga dużo większego wkładu pracy i energii oraz wpływa na zanieczyszczenia środowiska. A poza tym w oczekiwaniu na wywóz śmieci musimy przechowywać je – czasami nawet przez kilka dni – co z kolei sprzyja ich rozkładowi oraz rozprzestrzenianiu się chorób roznoszonych przez buszujące w nich zwierzęta i ulatnianiu się bardzo nieprzyjemnego zapachu.  Stosowanie młynka pod zlewem rozwiązuje więc problem składowania i nieprzyjemnego zapachu, gdyż odpady wrzucamy od razu do młynka, a nie do śmietnika.

Wadą jest fakt, że papka zmielona przez młynek stanowi źródło pokarmu dla gryzoni takich jak szczury w kanałach kanalizacji. Z tego też powodu zakłady przemysłowe i publiczne obiekty mają zakaz używania młynków na odpady do eliminacji resztek.

Rodzaje młynków

InsinkErator model 55
InsinkErator model 55

Na rynku jest spory wybór młynków zróżnicowanych głownie pod wglądem mocy silnika młynka, a więc tego, co są w stanie zmielić. Młynki potrafią pozbywać się prawie wszystkich resztek organicznych (ziemniaki, surówki, ryże, kasze, chleb, mięso, kości i ości, resztek po gotowaniu zup, wszelkiego rodzaju  obierków, łupek orzechów). Stosując młynek nie musimy pozbywać się resztek jedzenia wylewając je do toalety lub śmietnika, a biorąc pod uwagę, że resztki organiczne to połowa wszystkich śmieci produkowanych przez gospodarstwo – jego zastosowanie w ogromnym zakresie wpływa na redukcję produkcji śmieci w naszym domu o połowę, co oznacza dwa razy mniej chodzenia i wyrzucania śmieci do pojemników na zewnątrz!

Wśród dostępnych na rynku polskim marek młynków do odpadów organicznych należy wymienić topowe modele takie jak: Evolution 200 firmy InSinkErator, TR-34.1 firmy Teka, TP-125 firmy Franke. Modele oferowane różnią się mocą, głośnością przy pracy, sposobem załączenia/wyłączenia, zabezpieczeniem od przeciążenia, możliwością odwrócenia obrotów, czasem ciągłej pracy i rodzajem niszczonych odpadów.

Po korzystaniu z młynka na odpady już po paru miesiącach mogę śmiało powiedzieć, że nie mam odpadów typu „bio” w ogóle. To na co zalecam zwróić uwagę to na to, czy młynek jest wyposażony w wygodny włącznik/wyłącznik (najlepiej pneumatyczny przycisk) do zamontowania na zlewie.

Tak jak pisałem na początku, niekoniecznie widzę sens integracji pracy młynka z systemem inteligentnego domu, ale jestem bardzo ciekawy czy Ty – drogi czytelniku widzisz jakieś korelacje młynka i systemu inteligentnego domu?

Jeśli tak to bardzo Cię proszę o podzielenie się swoimi uwagami i pomysłami.


Zastosowanie dla Ciebie

  • Jeśli cenisz sobie czystość i nie lubisz ciągłego chodzenia i wyrzucania śmieci do zbiorczego kontenera czy pojemnika przed domem, młynek pod zlew jest niezbędny
  • Jeśli masz swój własny pojemnik na śmieci, który zakład oczyszczania śmieci wybiera raz na parę dni i zbierane w nim odpady zaczynają brzydko pachnieć lub się po prostu zbyt szybko się zbierają, to zastosowanie młynka zredukuje ilość śmieci do 50%
  • Jeśli masz na uwadze ekologię, a zwłaszcza tony śmieci jakie każdego dnia śmieciarki z twojej okolicy muszą wywieźć to zastanów się, o ile globalnie zmniejszy się produkcja śmieci, gdy wszyscy zaczną stosować młynki pod zlewem…